William Irwin (szerk.)

Metallica ​és filozófia 7 csillagozás

Agysebészeti gyorstalpaló
William Irwin (szerk.): Metallica és filozófia

Huszonkét ​Metallica rajongó – többségük „mellesleg” filozófiát is tanít – nekiállt, hogy a híres heavy metal együttes számain keresztül megvizsgálja, miért is tartják ezt a népszerű amerikai zenekart a „gondolkodó emberek metal bandájának”. A sznobok és a zenekritikusok egy része agyatlan zajnak tekinti a Metallica zenéjét, és könnyedén elsiklik azok fölött a kérdések fölött, amelyekre nem csak a XXI. század zenészei, de az ókortól kezdve a filozófusok is keresték a választ.

Vajon megmenti-e a „Fade to Black” az embert az öngyilkosságtól? Mindannyian szanatóriumban ("Sanitarium") élünk-e? Hogy menekülhetünk meg ("Escape"), hogy végre szabadok legyünk? Kivégezzük-e a gyilkosokat ("Ride the Lightning")? Megszabadítható-e a nyomorék test börtönébõl a szenvedõ lélek ("One")…?

A Metallica hamar felért a csúcsra, és a siker árnyoldalai a zenekar tagjait sem kerülték el. Ez újabb filozófiai kérdéseket vet föl. Megoldás-e a válságra az alkohol; mivel tartoznak a „metal… (tovább)

Szenzár, 2008
204 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637014291 · Fordította: Paár Petra

William Irwin (szerk.): Metallica és filozófia

Sok-sok értékelésben a „nagyszerű” fordítást említették meg, de ha a tartalma jó az írásnak, én ott még nem tartok, hogy a…khm…érdekes fordítás elrontsa az élményt. Ezeken kívül, aki túlteszi magát olyan számcímeken, mint a „King's Nothing” vagy a „Holier Than You”, az érdekes dolgokat olvass. Ha az olvasó picit gondolkozik, nem fog instant felháborodni egy-egy elgépelésen, a fordítás miatti logikátlanságon, mert az esszék tartalma így is átjön, és azok szerintem nagyon jók.

repe993 P>!
William Irwin (szerk.): Metallica és filozófia

Születésnapomra kaptam, egy jeggyel együtt a 2010-es Népstadion-beli koncertre.
Szeretem a zenéjüket, jól ki lehet engedni rá a fáradt gőz, és meg is kellett hallgatnom pár lemezt ezután a könyv után, mert ki kellett engedni a fáradt gőzt.
Annyira nyögve nyelős volt, annyire erőltetett, hogy mindenképp belemagyarázzunk valamit a szövegekbe, ami vagy ott van, vagy nincs, hogy nagyon kimerített, mire a végére értem. Valósággal megszenvedtem vele, de nem lettek tőle világmegváltó gondolataim.

Limitáltan_gondolkodó IP>!

A boldogság nem csupán gyönyört hozó élményekről szól, hanem arról, hogy a saját életed éled és saját döntéseket hozol.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Limitáltan_gondolkodó IP>!

Nem akartak sem mézes-mázosak, sem szexik lenni, s az eredmény az lett, hogy elég rohadtul néztek ki.

Limitáltan_gondolkodó IP>!

Az egyik fontos ok az, hogy a konformitás a személyes boldogság útjában áll: az ember nem lehet tökéletesen boldog, ha csak a szabályokat követi.

Limitáltan_gondolkodó IP>!

Platón sem, a Metallica sem nyíltan feminista, ám tudják, hogy egy nő is „szét tudja rúgni a segged”.

26. oldal, 2. fejezet - A keresésnek sosincs vége

Gregöria_Hill>!

És ekkor a tükör mereven hátratekint.
A tükör mereven tekint hátrafelé.
(The mirror stares back hard)

107., 109. p.