Népszokások 3 csillagozás

William Graham Sumner: Népszokások

Sumner ​ma már klasszikusnak tekinthető műve több mint hetven éve íródott. Kevés olyan tudományos munka akad, amely kiállja az idők próbáját és ennyi idő múltán is ébren tudja tartani az érdeklődést. A Népszokásokat minden újabb tudományos generáció érdemesnek tartotta arra, hogy ne csak a könyvtárak polcain található egy-egy példányát forgassa, hanem újabb és újabb kiadásokkal tegye munkát közkinccsé. Sumner műveinek e sikere nemcsak annak köszönhető, hogy roppant gazdag ismeretanyagot ad a legkülönbözőbb társadalmak szokásairól és intézményeiről, s hogy megkísérli ezek kialakulásának magyarázatát, hanem módszertanilag is példamutató az összehasonlító – etnológiai anyag kezelésében. Témái a legszélesebb skálán mozognak: rabszolgaság, kannibalizmus, szexuális viselkedési normák, házasság, babonás hiedelmek, aszketizmus, vérbosszú, és még sok más népszokás és viselkedési norma kerül aprólékos elemzésre. Sumner közlési módja is figyelemre méltó. Tőmondatokkal fejezi ki… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Társadalomtudományi Könyvtár Gondolat

>!
Gondolat, Budapest, 1978
996 oldal · ISBN: 9632804732

Most olvassa 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

a82736fabc4d0f44 >!

20. sovinizmus: a hazafiság bűnné korcsosodhat, amit már egymaga az is bizonyít, hogy külön nevet találtak e bűnre: sovinizmus. ezzel határozzák meg a csoport kérkedő és kíméletlen önérvényesítését. erősebbnek bizonyul az egyéni ítéletnél és jellemnél, s az egész csoportot kényre-kedvre kiszolgáltatja a pillanatnyilag hatalmon lévő klikknek. így jön létre a jelszavak és frázisok uralma, az értelem és a lelkiismeret helyett ezek szabják meg a magatartást. a hazafias elfogultság elismerten a gondolkodás és ítéletalkotás elfajulása, ami ellen neveltetésünknek fel kellene vérteznie bennünket.

42. oldal

a82736fabc4d0f44 >!

24. befolyásolás és befolyásolhatóság. az, amit tömeglélektannak neveznek, a befolyásolás bizonyos jelenségeiből áll. ha több ember gyűlik össze, kiváltképp, ha ugyanaz az érzelem hevíti, vagy azonos érdek ösztönzi őket, impulzusokat adnak át egymásnak azzal az eredménnyel, hogy valamennyi impulzus igen nagy mértékben felfokozódik. más szóval, vitathatatlan tény, hogy minden szellemi állapotot és érzelmet nagy mértékben felerősít az emberről emberre történő átvitel, különösen, ha sok azonos érzelmű vagy érdekű ember egyetértése és együttműködése kíséri. „a lelki kényszer eleme, amelynek gondolkodási folyamatunk alá van vetve, azon tevékenységfajták jellegzetes vonása, amelyeket szuggesztívnek nevezünk.” az, amit tettünk vagy hallottunk, oly mértékben lebilincseli értelmünket, hogy semmi másra nem tudunk odafigyelni. nagyszámú ember egyetértése diadalt ígér az indítéknak, bármi legyen is az. … tömeggel való együtthaladás a lelkes felindulás érzelmét váltja ki. ilyenkor nincs helye az ésszerű mérlegelésnek. a tömeg tehát olyan dolgokat művel, amelyek jobbak vagy rosszabbak, mint amit a tömeget összetevő egyének tennének. a lincselési esetek azt bizonyítják, hogy a tömeg olyan dolgokra is képes, amelyeket az egyének, külön-külön egészen biztosan nem tennének meg. a tömeg bölcsességére és erényére semmivel sincsen több garancia, mint az egyénére.

47. oldal

a82736fabc4d0f44 >!

a „helyes” magatartásmód az, amelyet már az ősök is követtek, és amely apáról fiúra hagyományozódott. a hagyomány önmaga garanciája. nem szükséges, hogy a tapasztalat igazolja. a „helyesség” képzete benne foglaltatik a szokásokban. nem esik kívül azokon, nem önálló eredetű, s nem rajtuk próbálják ki, ellenőrzik azokat. bármi van is a népszokásokban, helyes.

58. oldal

a82736fabc4d0f44 >!

a legválasztékosabb vita sem jeleng egyebet, mint a saját tengelyünk körül forogni.

153. oldal


Ezt a könyvet itt említik


Hasonló könyvek címkék alapján

Jared Diamond: A világ tegnapig
Clifford Geertz: Az értelmezés hatalma
Melanie Joy: Hatalomarchia
Bronisław Malinowski: Nemiség és elfojtás a vad társadalomban
Sántha István – Tatiana Safonova: Az evenkik földjén
Franz Boas: Népek, nyelvek, kultúrák – Válogatott írások
Pierre Clastres: Az erőszak archeológiája
Feischmidt Margit (szerk.): Erdély-(de)konstrukciók
Róheim Géza: Ádám álma
Biczó Gábor: A Mi és a Másik