A ​holnap tegnapja (Híd-trilógia 3.) 26 csillagozás

William Gibson: A holnap tegnapja

Bár Colin Laney egy papírdobozban él, hatalmában áll megváltoztatni a világot. Hála egy fiatal korában szedett kísérleti gyógyszernek, képes meglátni a bolygót átfogó komputeres hálózat gigászi adatfolyamainak csomópontjait. Ezek a csomópontok a történelem olyan ritka, de jelentős eseményei, melyek örökre megváltoztatják a társadalmat, noha megtörténésükkor erre senki nem számít. Colin nem biztos benne, mi fog történni, amikor a világ elér a következő csomóponthoz, de tudja, valami nagy durranás lesz. És azt is tudja, hogy a San Franciscó-i Bay Bridge-en fog bekövetkezni, amely egyfajta Soho-szerű nyomornegyedként funkcionál, mióta egy földrengés a közlekedés számára járhatatlanná tette. Segítőtársaiból Colin csapatot szervez, és akcióba lendül, mert birtokában van a kulcsnak, melymegakadályozhatja, hogy egy milliárdos a csomópontot követően átvegye az uralmat az egész világ fölött.

Metropolis Media, Budapest, 2006
300 oldal · ISBN: 9789638693622 · Fordította: Pék Zoltán

Morgen>!
William Gibson: A holnap tegnapja

A súlyosan felejthető második kötet után ez egy jobban sikerült rész lett. Annak ellenére, hogy sok filozofálgatás is került bele, legalább valami történik, menekülés, izgalom, nem csak érdektelen valakik beszélnek a felesleges valamiről. Visszatérnek az első részből szereplők, sőt a híd, mint helyszín is. Bár ez utóbbi már nem ugyanaz, a régi szereplőkkel együtt feldobja a történetet. A lányt megint bántják és megmentik, mindenki zűrös és bolond egy kicsit (inkább nagyon). Függőben hagyott, ki nem fejtett történetszálak maradnak a végére, de nem zavart, mert a tempó és a hangulat kárpótolt a történet és magyarázat hiányosságaiért. Egy időre félreteszem a WG könyveket, mert úgy tűnik kezdek leszokni arról az igényemről, hogy értsem is amit olvasok.
A fordítással nem tudom mi történt, nem létező magyar szavak és összezagyvált szókapcsolatok, ez az előző két részben nem tűnt fel ilyesmi. Örülök hogy vége, mert legalább nem kell többet azt a szót olvasnom, hogy vadjenki.

Idoru>!
William Gibson: A holnap tegnapja

Híd trilógia lezárásaként kicsit többet szerettem volna tudni-hallani az Idoruról. Na de a lényeget csak így mellékesen elrejteni az utolsó oldalakon?! Fenomenális!!

kharoon>!
William Gibson: A holnap tegnapja

egy kicsit hiányérzetem van. Gibson ugyan nem szokta nagyon erőltetni a magyarázatokat, de ez a forma még hozzá képest is leegyszerűsített.
a történet egyébként hozza az elvártakat, a karakterek megint baromi jók lettek, a külön-külön futó szálak egymásra hatása is rendben van. (a főgonosz karaktere ezzel együtt is összecsapottnak tűnik, mintha csak utólag rángatták volna a színpadra, hogy legyen egy ilyen is) a párbeszédek, a cselekmény spontaneitása mind oké.
de egy csomó kérdésem van, amikre azt gondoltam, hogy na majd ebben az utolsó könyvben választ kapok, aztán nem. rydell ott van minden könyvben, de igazából csak díszlet, nincs igazi jelentősége sehol. sőt. semminek nincs, minden csak úgy történik, mindenből kapunk egy mozzanatot, látunk valami érdekes dolgot, ami tök céltalanul történik. az ember várja a végén a nagy lecsapást, de nem lesz semmi. van valami tessék-lássék lezárás, de ez messze nem olyan nagyívű, ami indokolná, hogy ehhez a történethez kellett három könyv.
az író stílusa ami feledtetni tudta velem ezt a hiányérzetet, mert a minimalista, többszörösen egymásba ágyazott metaforákkal megszórt leírások, és a még a végére is élő, eleven világ még mindig baromi jó, igazi csemege a stílus kedvelőinek.
nem rossz, de többet vártam tőle.

ppayter>!
William Gibson: A holnap tegnapja

A cyberpunk csak bizonyos esetekben tetszik (és akkor nagyon), ez nem volt ilyen, pedig Gibson a stílus egyik legnagyobb alakja. Ráadásul a kötet gerincén rosszul nyomtatták a címet…

Mezzanine>!
William Gibson: A holnap tegnapja

Bár ez a Híd-trilógia harmadik kötete, nyugodtan olvasható elsőként. Én is ezt tettem, és nem bántam meg. (Azért kiváncsi vagyok az első kettőre is.) Ez egyébként érdekes sci-fi, illetve fantasy berkekben: szinte nincsen önálló kötet, csak tri- és tetralógia, meg univerzumok. Ez nem is csoda, ha belegondolunk, sok szerző mennyire komplex világot képzel el. Ezekben sok lehetőség rejlik, és nehéz lehet elszakadni tőlük. Ez már külön Téma….
Jó a könyv, szeretem Gibson bődületes hasonlatait.