Tűzmadarak 20 csillagozás

Indián mítoszok
William Camus: Tűzmadarak

A Tűzmadarak észak-amerikai indián mítoszok és legendák gyűjteménye. A könyv érdekessége és értéke abban rejlik, hogy irokéz származású szerzője nagy gondot fordított a történetek eredetiségére, s azokat nem levéltárakból szedte össze, hanem tíz éven át gyűjtötte indián törzsek között járva, a törzsek öregjeitől. A történeteket eredetileg a rézbőrűek anyanyelvén rögzítette, azok nyelvén, akik „beavatottként”, önmagukról mesélve megmutatták igazi arcukat. A mítoszok, amelyek a lehető legautentikusabb formában jutottak el hozzánk, egy olyan korban játszódnak, amikor az emberek életének még szerves részei voltak a jó s gonosz szellemek, a beszélő koponyák, a víz alatti szörnyek és a tűzmadarak.

Eredeti cím: Les Oiseaux-de-feu

Tericum, Budapest, 2007
114 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639633285 · Fordította: Réz Mihály · Illusztrálta: Richly Zsolt

Futóhomok>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

William Camus, a kötet irokéz származású, ma Franciaországban élő szerkesztője nem keveset ígér az előszóban: „A hűen lejegyzett legendák ősi tisztaságukban elevenednek meg előttünk, hiszen azok hagyták jóvá őket, akikről szólnak”. Eddig többnyire olyan indián mesegyűjtemények kerültek elém – nagyjából kivétel Cseh Tamás válogatása – ,amikben a gyermekfülek kedvéért/ tán a nyugati gondolkodásmód szolgálatában nyilvánvalóan csonkították a szövegeket. Itt ilyesmiről szó sincs, Camus a 60-as években visszatért a Yukon vidékére és bennfentesként összehozhatott egy autentikus könyvet, aminek semmi keresnivalója a gyerekszobákban. Az eredetmítoszok mellet a közösségeket alkotókról és az őket mozgató erőkről-, megélt érzelmekről szólnak a legendák, illetve az embert körülölelő világról, amivel az indián harcos szüntelen párbeszédet folytat.

Bori_L>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

Azt hiszem azért (is) szeretem most különböző népek meséit olvasni, amiért pár évvel ezelőtt nem szerettem: a bizonytalanság miatt, hogy bármi megtörténhet. Valaki nagyképűnek született? Hát aztán, megjavulhat később. Valaki meghalt? Bármikor feltámadhat (legfeljebb jobb helyett bal kezes lesz)! Egyes történeteket szinte látok a lelki szemeim előtt újrafeldolgozva fantasy vagy mágikus realista regényként (akár Catherynne M. Valente, akár más által). Amit még szeretek a mesékben, hogy a cselekmény ugye nem túl bonyolult (tehát nem kell sok agymunka a felfogásához), viszont ha éppen olyanom van, akkor egy-egy tanulságról jó hosszú ideig el tudok filozofálgatni, rosszabb időszakaimban (mint például most) ez nagyon sokat segít.

Ez eddig szinte minden mostanában olvasott népmese gyűjteményre jellemző. Ebben a könyvben különböző indián törzsek történetei vannak összegyűjtve, amik átlagban sokkal kevésbé állnak távol tőlem, mint mondjuk a japán vagy izlandi népmesék. Akadtak olyanok, amik a mai „civilizált” értékrenddel kevésbé összeegyeztethetőek, viszont nagyon is el tudom képzelni egy természettel szorosabb kapcsolatban álló nép mindennapjaiban. A feminista énem is lázadozott néha egy kicsit, de azért el kell ismerni, hogy férfiak és nők nagyjából egyenlő arányban voltak gonoszak és jók a történetekben, szóval ez nekem még belefér (pláne mivel népmesékről van szó).

Összességében jó volt kimászni az óriási fán keresztül a földre, bölényekkel tárgyalni, férjet keresni, medvévé változni egy kicsit. Kikapcsolt. Tetszett. Ajánlom.

Lahara IP>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

Ajándékba kaptam, és nagyon érdekesnek tartom. A teremtésmítosz még a meséknél is jobban tetszett. Azt hiszem, a varjú nemzetség teremtésmítosza volt.

Acsai>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

Autentikus, remek válogatás. Persze nem gyerekeknek.

Amrita I>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

a maga nemében teljesen jó, érdekesek, színvonalasak ezek a mesék, az egyik kedvencem is lett. de megint az a helyzet, mint általában a népmesés könyveknél, hogy nehézkes volna az egészet kedvencelni vagy minősíteni, van ami tetszett, van ami abban a kultúrában biztosan megállta a helyét, amiben született, de tőlem idegen az értékrendje és taszító a kegyetlensége. az indián mesékre jellemző módon itt is figyelemre méltó a szoros együttélés a természettel, ahogy a szellemek, emberek és állatok közös, átjárható világban élnek.

Miyakobaba>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

A könyv színes borítója fogott meg.
Érdekesnek találtam a történeteket.
Nem sokat tudok az indián kultúrákról, izgalmas ezeket a meséket összehasonlítani az európaiakkal.

Draskoliva>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

Köszönöm az élményt…:) Újra fiatalnak érezhettem magam. Szuper olvasmány tiniknek.

Vim_Perdo>!

William Camus: Tűzmadarak Indián mítoszok

Nagyon szerettük, szeretjük ezt a könyvet. Szépen illusztrált, rengeteg kérdésre választ ad, ami egy 5-8 éves fejében megfordul. Volt olyan mese, amit hetekig minden nap, majd hetente 1x-2x el kellett mesélnem a fiamnak. Azon kevés mesekönyvek egyike, amiben nincsenek megcsonkítva a történetek.