Büntetlenül 6 csillagozás

William Brodrick: Büntetlenül

A ​suffolki Larkwood-kolostorban a délutáni gyóntatást követően Anselm atyát megállítja egy öregember. Mit tegyen az ember, kérdi, ha a világ ellene fordul?

Anselm atya válasza, miszerint kérjen menedéket, az atya számára sem sejtett visszhangra lel. Az öregember ugyanis még aznap éjjel visszatér, és az egyház védelmét kéri. Eduard Schwermann-nak hívják, és háborús bűnösként körözi a rendőrség.

Élete végéhez közeledve Agnes Aubret úgy érzi, ideje kiöntenie a szívét Lucy unokájának: meg akarja vele osztani régóta őrzött titkait. Ötven éve, a német megszállás idején Párizsban élt, és egy kis csoporthoz tartozott, amelynek tagjai az életüket kockáztatták, hogy biztonságos helyre menekítsenek zsidó gyerekeket, mígnem egy fiatal SS-tiszt, Eduard Schwermann leleplezte őket…

Amint Anselm atya is rájön, a történelem bonyolultabb és nehezebben megfogható, mint amilyennek első látásra tűnik. És nem csak azért, mert az egyház már korábban is védelmet nyújtott… (tovább)

Geopen, Budapest, 2007
478 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639765238 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin

KBCsilla P>!
William Brodrick: Büntetlenül

Nagyon rákészültem, és már megint abba a hibába estem, hogy nagyon vártam a borzalmat.
Persze maga a gondolat, hogy mi történt, mennyi ember esett áldozatul az emberi gonoszságnak, önmagában hátborzongató és velőtrázó.
Az is benne van, hogy engem ezek így, önmagukban már nem kavarnak fel annyira, mint amikor először olvastam ilyesmikről.
Maga az alaptörténet remek, viszont többször és hosszan éreztem azt, hogy nyúlik, mint a rétestészta.
Tömörebben, lényegretörőbben szerintem sokkal élvezetesebb lett volna.
Nem lehúzom, nem bántom, csak sokszor nem értem, hogy azért, mert most a vastag könyvek divatját éljük, miért kell elrontani egy nagyon jó történetet időhúzással.

shadowhunter1975>!
William Brodrick: Büntetlenül

Véletlen találkozás volt ez a könyv az életemben, egy ültő helyemben faltam fel és nagyon felkavart.

nyolcadikutas P>!
William Brodrick: Büntetlenül

Lassú folyású, megrendítő és emberi tragédiákkal terhes könyv. A végén minden kocka a helyére kerül, bekönnyesedik az átlag olvasó szeme és rádöbbenünk az isteni megbocsájtás mibenlétére.

Marcsi061>!

– Ha az ember egyszer hallotta, ahogy egy gyermek az Úrhoz kiált segítségért, és fohásza megválaszolatlan marad, többé már semmi nem lesz ugyanaz. Semmi. Még Isten is megváltozik.

egy_ember >!

A beszélgetés derűsebb témákra tért át: az “Ontológiai Érvre”, az elhivatottak hiányára és Eric Cantona színészi képességeire.

Marcsi061>!

– Bocsásson meg, ez egy régi rabbinikus trükk – mondta a felfelé kanyargó füstön át. – Feltenni egy kérdést valakinek, aki a válaszadás közben kénytelen ráébredni saját szégyenére. Jézus is sokszor élt vele.

Marcsi061>!

A késői kamaszkor egyik átka, hogy az ember érti, milyen szerepet játszik, de képtelen tisztán látni a valószínű következményeket.

Marcsi061>!

Az árulás veszélye sehol nem olyan nagy, mint egy közös asztalnál.

Marcsi061>!

Bizonyos dolgok – ha kimondjuk őket – egy csapásra megváltoztatják a szeretet belső működését, bár a külső felépítményt változatlanul hagyják.

Marcsi061>!

– A legjobb emberek, akiket életem során megismertem, azok, akik mindig meghallgattak másokat.
Lucy Agnesre gondolt, aki oly gyakran volt néma, de mindig úgy figyelt, ami idegen volt a körülötte lévők számára.
– És hozzáteszem még azt is, hogy ha állhatatosan meghallgat másokat, ettől még nem kap választ, de a kérdések elérhetetlenné válnak, és megszűnnek kérdések lenni. A baj csak az, hogy ez legalább tíz évbe telik.

Marcsi061>!

– Néha mindnyájan szeretjük azt hinni, hogy a helyes válaszhoz a legnehezebb döntés meghozatalán át vezet az út, amit eleinte hajlamosak vagyunk elutasítani, mert ez azt mutatja, hogy komolyan vettük a dolgot. Mr. Bremer, a drága öreg mentorom mindig azt mondta, hogy a szánalmon kívül semmi sem billenti jobban valaki javára a mérleget.

Marcsi061>!

– A szánalom ragacsos édesség – felelte a férfi. – Én is megízleltem már.