Életem 2 csillagozás

Kötelességteljesítés a bukásig
Wilhelm Keitel: Életem

1945 ​augusztusától, 1946. október 16-i kötél általi kivégzését megelőző hatodik napig Wilhelm Keitel (született 1882-ben) a nürnbergi börtön 46-os cellájában több száz oldalon kézzel írva vetette papírra – a Nemzetközi Katonai Törvényszék tárgyalási idején – "Feljegyzések élettörténetemhez című munkáját, amely ebben a könyvben először jelenik meg teljes terjedelmében. Keitel szülőházáról, gyerekkoráról, ifjúságáról és korai, az első világháborút megelőző katonai idejérők, házasságáról, családjáról és gyermekeiről szóló személyes leírása képezi az első részt, amelyet levelek egészítenek ki a Weimari Köztársaság éveiből (mivel ezt az időszakot időhiány miatt kihagyta "feljegyzéseiben").
Szélesebb kortörténeti érdeklődésre tart számot a második rész, vagyis Keitel fejtegetései és értékelése az 1933–1939-ig terjedő évekről és a második világháború időszakáról. Az OKW főnökeként nemcsak szoros kapcsolatban állt Adolf Hitlerrel, hanem közvetítőként szolgált Hitler és a tábornoki… (tovább)

Canissa, Nagykanizsa, 2001
460 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639379050 · Fordította: Vitári Zsolt

Wilhelm Keitel: Életem

Wilhelm Keitel: Életem Kötelességteljesítés a bukásig

Meglepően jó könyv. Sok érdekes és vitatott tényt közöl Keitel, kitűnő kortörténet. Nem mentes az önmentegetéstől, de egy emlékiratról van szó. Sajnálatra méltó, hogy Keitelt idő előtt végezték ki az ostoba győztesek, rengeteg fontos információ szállt vele együtt a sírba. Maga a könyv csupán töredéke a pályafutásának, bizonyos részeket jegyzett le, ám ezeket igen részletesen. Sajnos a weimari köztársaság évei teljesen kimaradtak , illetve a 30-as évek és a háború egy-egy jelentős része is. A könyv egyébként tartalmaz sok érdekes képet, de ami még jobban tetszett, voltak benne az eredeti dokumentumokról is oldalnyi képek. Jól van ellátva jegyzetekkel is, ami szerintem kifejezetten hasznos dolog egy ilyen történelmi műnél.
Maga Keitel nem volt karizmatikus, igazából nem is volt túl nagy személyiség. Tipikus porosz képzésű katona tiszt , aki kiváló szervező, fegyelmezett és megbízható: ezen erényeit és neveltetését gyakran hangsúlyozza. Könyvében, egyébként figyelemre méltóan objektívan jegyezte le történetét, erre Keitel is utal.

Hanging_Moss_9102>!

A legnehezebb teher, amely rám nehezedett, és amely erőtlenné tette ellenállásomat, Hitler következő válasza volt: „Nyugodjon meg, a nép és a történelem előtt egyedül én viselem a felelősséget! Én vagyok az az ember, aki a nép legnagyobb bizalmát élvezi, és ezért olyan tekintélyem van, mint korábban egyik felelős államfőnek sem.” Ez ellen csak a következő kifogás tehető: „ De ha az, amit mi teszünk, megsérti a nemzetközi jogokat vagy a hasonlókat?” Erre a válasz így hangzott: „ Én csak népem jólétét és boldogságát tartom szem előtt, ennek rendelem alá a világ véleményét.”

Hanging_Moss_9102>!

Hitler megszállottja volt annak a gondolatnak, hogy az ő küldetése a kommunizmus megsemmisítése, még mielőtt az minket semmisít meg. Teljesen kizártnak tartotta, hogy hosszabb távon paktálhasson az oroszországi kommunizmussal. Látni vélte Németország gazdasági összeomlását, ha nem zúzza szét a vasgyűrűt, amelyet Sztálin a nyugati hatalmakkal egyetértésben bármikor körénk vonhatott, amikor csak akart. Mindenáron elutasította a békét, a nyugati hatalmakkal, és egy lapra tett fel mindent: a háborúra!
Tudta, hogy a világ ellenünk lesz, ha az Oroszország ellen kijátszott kártya nem nyer, és tudta, hogy mit jelentett a kétfrontos háború! Azért vállalta ezt magára, mert alábecsülte a bolsevizmust és Sztálin államát, valamint annak erőtartalékait, és ezáltal maga rombolta szét az általa teremtett Harmadik Birodalmat.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · kommunizmus · Németország · Sztálin
Hanging_Moss_9102>!

A következő éjszaka valóságos kínszenvedés volt számomra. Egyik telefonhívás követte a másikat, keresett a hadsereg vezérkara, von Brauchitsch és hajnali négykor utoljára a Wehrmacht Vezetési Karának akkori főnöke, von Viebahn tábornok. Mindegyik könyörgött, hogy bírjam rá a Führert a bevonulásról való lemondásra. Én azonban erre nem is gondoltam, vagy hogy Hitlert akár egyszer is „megkérdezzem”. A telefonálóknak ugyan megígértem, röviddel később azonban elutasító választ adtam nekik. A Führer erről soha sem tudott meg semmit. A hadsereg vezetéséről alkotott véleménye különben még megsemmisítőbb lett volna, és éppen ettől szerettem volna megóvni mindkét oldalt.

Hanging_Moss_9102>!

Hétfőn azután sor került a grandiózus bevonulásra Bécsben. A Burgplatzon rendezett történelmi nagygyűlésen Hitler a következő híres szavakkal zárta beszédét: „ A történelem színe előtt bejelentem osztrák hazám hazatérését a Nagynémet Birodalomba.”- délután a német és osztrák csapatok parádéja következett. Még aznap este visszarepültünk Bécsből Münchenbe. Az útközben alattunk felbukkanó, az utolsó napsugarak által fantasztikus megvilágításba burkolt alpesi hegylánc a legszebb színjáték volt, amit valaha átéltem. Hitler megfigyelte, hogy elvoltam bűvölve. Könnyes szemmel csak ennyit mondott: „ Ez most már mind újra német”.
A müncheni repülőtér éttermében elköltött rövid vacsora után egyedül repültem tovább Berlinbe, és éjszakára már otthon voltam. A megelőző napok olyanok számomra, mint 1 nagy, majdnem felfoghatatlan álom. Első alkalommal voltam tanúja, hogy „csinálják” a történelmet.