Hannibal 15 csillagozás

Wilhelm Hoffmann: Hannibal

A ​pun hadvezér regényes élettörténete történészi aprólékossággal.

A szerző előszava:

„Hosszú évekig folytatott Hannibal-kutatásaim eredménye ez a könyv. Célja néhány szóval meghatározható. A történész mindenkori feladatának kíván eleget tenni: eseményeket, történéseket mond el, és elbeszélésük révén újra megragadja a múlt egy darabját, vagy más szóval hozzáférhetővé teszi azt a modern ember értelme számára. Az események középpontjában annak a férfinak az alakja áll, aki az i. e. 3-2. évszázad fordulóján közvetlenül részt vett a Földközi-tenger mellékének sorsát századokra meghatározó nagy összecsapásokban. Történetének tanulmányozása egyfelől megmutatja, hogy a régi hatalmaknak még milyen lehetőségeik voltak a feltörekvő Rómával szemben, másfelől feltárja azokat az okokat, amelyek végül is ezek pusztulását idézték elő. Hannibal sorsában egy nagy történelmi fordulat drámaisága sűrűsödik össze.

A dolgok természeténél fogva munkámban nem kerülhettem el, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1962

Gondolat, Budapest, 1971
204 oldal · puhatáblás · Fordította: Terényi István

Hanging_Moss_9102>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Három Hannibal könyv után ez volt a legütősebb: olvasmányos, gördülékeny, lényegretörő és a legjobb képet is ez a Hoffmann féle beszámoló tartja. Jól kidomborítja az összefüggéseket, nem megy bele a feltételes részekbe.
Lancel könyve inkább tankönyvszerű, szárazabb, sok vitatott kérdés bevonásával ugyan tudományosabb, de pont ezért kevésbé gördülékeny. Persze frissebb beszámoló is, bár 2200 éves sztori révén aligha tud sok új konkrétumot adni.
Kertész könyve szintén olvasóbarát, az övé különösen a nagyközönség számára kínálkozik. Nagy előnye a sok kép, ami egy ilyen könyvnél szerintem jó dolog.
Hoffmann könyvét Lancel és Kertész is forrásként jelöli.
Ha ajánlani kéne, akkor Hoffmann viszi a pálmát.
Hannibal és korszaka pedig az egyik legizgalmasabb ókori téma. Ott és akkor amit ő megtett, az 2200 év távlatából is csodálatra méltó. De Róma még nála is „nagyobb” volt. Ellenben, hogy ezt megtudta kérdőjelezni Hannibal a teljesítményével, elmélyülésre való téma.
Amúgy egész jó könyvek ezek a régi Gondolat könyvek.

Anton_Gorogyeckij P>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Kompakt összefoglalója a pun hadvezér életének. Nekem a legjobban a zamai csata utáni életéről szóló rész tetszett, arról eddig nem sokat tudtam. A könyv nyelvezete viszont régies volt számomra, nem volt olyan gördülékeny, nehéz volt olvasni.

GeoMaileR>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

A legjobban talán az tetszett a könyvben, hogy nem csak a II. pun háború alatti szűk két évtized történéseit mutatja be az író, és nem kizárólag itáliai földön jár a történet, hanem az előzményeket és a következményeket is sorolja, így majd' 100 évvel ismertet meg, és végig vezet a későbbi Római Birodalom szinte minden szegletén: Észak-Afrikából indulva, Hispánián át, érintve Galliát és az Illirikumot is, és a görög szigeteken és Kis-Ázsián át egészen az akkori örmény területekig.
Utólag könnyű megmondani, mikor mi lett volna a helyes lépés Hannibál részéről, állhatatossága miatt mindenképpen figyelmet érdemel. Számomra újdonság volt a Záma utáni karthágói tevékenysége, és a halálát megelőző éveiről sem gondoltam volna azt, amilyen módon befejezte életét.

RosszQtya>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Ami fontos lehet egy laikus, de történelem szerető ember számára egy ilyen típusú könyvnél az az, hogy könnyen érthető és könnyen olvasható legyen. Az adatok,tények ne csak száraz halmazok legyenek.Ennél a könyvnél ez pont így van. Maga a téma önmagában is kiemelkedően érdekes és ezt nem is rontja el az író, kellenesen gördülékeny marad a könyv végéig.

pirkolany>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Nagyon nehezen indult, nehezen értelmeztem a neveket, helyeket történéseket. Sok része érdekes volt, de nem ragadott meg annyira.

Niki4>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Rendkívül alapos, pontos könyv izgalmasan megírva, bár egyes helyeken megpróbál túlontúl racionális lenni…

Kallós P>!
Wilhelm Hoffmann: Hannibal

Talán túlzott elvárásokkal szaladtam neki a kötetnek, Kertész hódító Rómáján felbuzdulva. Gyakorlatilag semmivel sem kerültem közelebb Hannibálhoz – néhány érdekes mozzanattól eltekintve – az emberhez, mint Kertész könyvével. Ha két kötet közül csak az egyiket olvasnám akkor az a Hódító Róma volna.

Harkov>!

A győztes nemcsak törvényt szabott a meghódítottnak, hanem a jövőbeli történeti értékelés mértékét is meghatározta.