A ​sátán emlékiratai 2 csillagozás

Wilhelm Hauff: A sátán emlékiratai

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Attraktor, Máriabesnyő-Gödöllő, 2004
296 oldal · ISBN: 9799639580007 · Fordította: Zauner István

Johann Wolfgang Goethe

Róma

Wilhelm Hauff: A sátán emlékiratai

A Sátán emlékiratai… sajnos, nem a sátánról szólnak, inkább banális emberi történetekről, középpontban a szerelemmel. Persze, azért ennek kapcsán lelepleződnek az emberi nem gyengeségei és árnyoldalai, és néha a humorát is megcsillogtatja Hauff, de mindezek mellett is jelentős hiányérzet maradt bennem. Szerintem sokkal merészebben is nyúlhatott volna a témához, és igencsak kiaknázatlanul maradtak a benne rejlő lehetőségek. (Pl. a purgatóriumi jelenetek szörnyen szegényesek.) A zsidókról nem éppen hízelgő képet fest, ezt kissé egyoldalúnak találtam és csöppet sem viccesnek. Az idézetekből látszik, hogy sok jó gondolat előkerül a műben, ami miatt érdemes elolvasni, ellenben a cselekményről ez nem mondható el, s teljesen alárendelt szerepet játszik. Fura volt az is, hogy a fordítás során megőrizték az eredeti, „külföldi” írásmódot, azaz a párbeszédek idézőjelben vannak, nem pedig kötőjelesen. Hogy ennek mi célja volt, nem is értem!

Carmilla

„Sátán”, kérdezte, „hány óra van az örökkévalóságban?”
„Közeledik az este”, feleltem neki.

70. oldal, Tizenegyedik fejezet (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: sátán
Carmilla

Könyvkritikusok pénzért néhány szóval egyéni véleményt alkotnak, amit azután a közönség „kórusa” magáévá tehet.

261. oldal, A báróból könyvkritikus lesz (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: kritikus
Carmilla

A poézis nálunk olyan közlegelő, amelyen körbemászkálhat minden marha, s kedve szerint zabálhatja a füvet és a virágokat.

269. oldal, A báróból könyvkritikus lesz (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: költészet
Carmilla

A jó regény olyan, mint a pezsgő – persze nem az igazi, hanem az, amelyet körtéből készítenek. Az igazi azonnal felszívódik, de ez a másfajta, amelybe persze sok élesztőt tesznek, egy óráig is eltart, amikor a buborékok szünet nélkül táncolnak benne, fel és alá. Megrészegít, felizgatja az érzékeket, ezt nevezem én igazi életelixírnek!

242. oldal, Egy művelt kisasszony (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: regény
Carmilla

Az igazi beszélgetésnek azonban ez a titka – nem csupán jól beszélni, jól hallgatni is kell tudni. Ha egy kevésbé művelt embernek teret és időt nyújtunk ahhoz, hogy beszéljen, közben olyan képet vágunk, mintha mézédes szavaira figyelnénk, akkor az később lelkesen fogja elbeszélni, milyen nagyszerűen tudott velünk társalogni.

123. oldal, Tizenhetedik fejezet (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: beszélgetés
Carmilla

Ilyenek az emberek. A hatalmon lévő semmit sem felejt el olyan könnyen, mint azt, hogy alantasa a szükség pillanatában segítségére sietett, vagy azt, ha korábbi gyengesége miatt most szégyellnie kell magát.

64. oldal, Tizedik fejezet (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: hatalom
Carmilla

(…) Megtanítalak a vallás alapigazságaira, hogy végre felismerd eretnek tévedéseidet. De előbb vesd le magadról a bíbort, mire jó ez a csillogó dísz rajtad? Azt hiszed, jobban tetszel az Úrnak, ha lila színű harisnyát hordasz? Ez az Antikrisztusnak, a gőgös sárkánynak a véleménye, aki a római székben ül, de neked porban és hamuban kell bűnbánatot tartanod.

202. oldal, Az átok (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: Antikrisztus
Carmilla

Itt mindenki belekontárkodhat az irodalomba, akkor és úgy, amikor és ahogy akar, nincs törvény, amely megtiltaná, hogy például valami igazán szánalmas dolgot ki lehessen nyomtatni. Elegendő, ha talál magának egy kiadót.

268. oldal, A báróból könyvkritikus lesz (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: irodalom
Carmilla

Tollat ragadnak férfiak és nők, hogy embertársaiknak írásban mondják el, milyen érdekes időket éltek át, és azt, hogy valamikor ők is napközelben éltek. Így próbálnak különben jelentéktelen személyüknek valamiféle nimbuszt és jelentőséget kölcsönözni.

34. oldal, Ötödik fejezet (Attraktor, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: írás
Carmilla

…A becsületes, tisztességes olvasóktól csak annyit kérek, hogy tegyék félre a könyvet, ha közben unatkoznak.

37. oldal, Ötödik fejezet (Attraktor, 2003)