A ​róka / A sárkányok / A forró fürdő 5 csillagozás

Wilhelm Busch: A róka / A sárkányok / A forró fürdő

A balul sikerült rókafogás története és a sárkánykészítő fiúcskák tanulságos históriája Wilhelm Busch (1832-1908) német költő és rajzoló műve. A versek a XIX. és XX. század fordulójának neves költője, Rudnyánszky Gyula korabeli fordításában jelentek meg. A könyv nagy méretű betűi az olvasással most ismerkedőket segítik, a harmadik, szöveg nélküli képsorozatot a még kisebbek is élvezhetik. Kétféle (rózsaszín és zöld) színes papírra nyomva.

ERI, Budapest, 2004
86 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638090723 · Fordította: Rudnyánszky Gyula

Molymacska>!
Wilhelm Busch: A róka / A sárkányok / A forró fürdő

Ez a könyv az a fajta gyerekkönyv, amit felnőttként elolvasgatsz, szereted, derülsz rajta, de azért gyerek kezébe nem adnád. Na hát én is így vagyok vele, így kicsit megosztott véleményt fogok mondani.
A könyv három történetet tartalmaz, ezeket először szeretném egyenként értékelni.
A róka Ez olyan tipikus magyarnépmesés, ahol a gazda meg akarja fogni a rókát, de a róka okosabb volt, és a tyűkot is magával vitte. Egyrészről látszik benne a vidéki gazdaság realitása, mert olyan nagyon nem lett kiszínezve, átmesélve a történet. Másrészről mégis szórakoztató marad, hiszen az alap tézise, hogy a róka okos és ügyes (míg a gazda nem).
Ami nagyon tetszett benne, hogy versben mondta el az egészet, nagyon egyszerű ritmikus formát használ hozzá, ami miatt nagyon jó olvasni.

A sárkány Ennek a történetnek a lényege, hogy három barát közül kettő elmegy almát lopni, de az egyik fiú nem akar adni belőle, így összeverekednek majd spoiler. A történet kő egyszerű: ne legyél irigy és lehetőleg ne lopj. A megvalóstíás viszont nagyon… Hát furcsa, hiszen a történet jó 80%-a csak a verekedésről szól.

A forró fürdő Ez már nem történet, hanem csak rajzolt képsorok, ahol egy úriember forró fürdőt vesz, és a kiskutyája hogyan segít neki ebben az öltözködésben. Nagyon aranyos, rövid képsorok, és igazából ez az, amit teljesen el tudok fogadni, és szerintem rendben van. Nem jelenik meg benne semmi agresszív, mégis van egy pici történet, megvan benne a humor, és a képek is izgalmasak.

Mint mondtam, az első kettő történetben nekem nagyon nem tetszett, hogy alapvetően az agresszióra épít: míg az elsőben a rókát akarják megölni, és baltával hadonásznak közben (nem mellesleg még káromkodnak is), addig a második történetben konkrétan a fiúk verekedéséről szót az egés spoiler. Nekem ez annyira nem volt élvezetes, mert bár az értékekkel, amiket a mesék átadnak egyetértek, de a formájával egyszerűen nem.
Maga a kiadvány jó, igazán szellősen vannak benne a sorok, és alapvetően a szöveg is jól eloszlik, így bár soknak és vastagnak tűnik a kiadvány, valójában nem az. A papír is vastag, és színes is off így jó kézbe venni, forgatni.
Szerintem nem rossz olyan szempontból, hogy egy kor lenyomatát kapjuk. A forró fürdő nagyon izgalmas, szöveg nélküli képekkel igazán vicces volt számomra. Ám gyerekeknek nem nagyon adnám a kezébe.

Jeffi P>!
Wilhelm Busch: A róka / A sárkányok / A forró fürdő

A másiknál azért jobb, de ezt sem értettem annyira. Az első csak hülyeséget mutatja be, a második a gyerekek neveletlenségét stb…a harmadik meg semmit :P Mármint persze a forró fürdőt, de na. Engem nem nagyon győzött meg ez az egész :D De tény az előző könyvénél ez szintekkel jobb.

Dün P>!
Wilhelm Busch: A róka / A sárkányok / A forró fürdő

Jujj, csak a korbácsos Varga Jánossal ne sodorjon össze a sors. Meg igazából a Bandival meg a Bélával se.
Amilyen fura volt, olyan jókat kacagtunk rajta, pedig lehet, hogy sírni kellett volna?