Égi ​sas 31 csillagozás

Wilbur Smith: Égi sas Wilbur Smith: Égi sas

A rendkívül jóképű és gazdag David Morgan, a repülés szerelmese unatkozott. Belefáradt az örömök keresésébe, unta a gyönyörű nőket, a luxusszállodákat, a nagyszerű borokat, ételeket, a világ milliomosainak időtöltéseit.
Új gyönyörűségeket hajszolva Madridba utazott, hogy megtekintse a bikaviadalt. A Plaza de Torosban, az üvöltő tömeg közepén, miközben a matador szúrásra emelte tőrét, pillantotta meg Debrát, ezt a lélegzetelállító teremtményt.
David Morgan az első pillanatban eldöntötte, hogy megszerzi, de sem ő, sem Debra nem sejtette, micsoda megpróbáltatások várnak rájuk.
Az erőszak világában találtak egymásra. A szenvedélyek, a kín és a szerelem Európából a puskaporos Izraelbe, majd a vad Afrikába hajtotta őket, mielőtt elérték volna a végső beteljesülést…
A szerelem és a szenvedés regénye, amelyet nem lehet megrendülés nélkül olvasni.

Eredeti megjelenés éve: 1974

Delej, Budapest, 1993
456 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637696164 · Fordította: Szekeres Gábor

David Morgan · Mitzi

Wilbur Smith: Égi sas

Nagyon régóta – majd' 10 éve… – porosodott már a várólistámon, s végre eljött az idő és összeálltak a körülmények, hogy leporoljam a közelmúltban többször szemrevételezett fedeléről. Aztán elég gyorsan a lapjairól is, hiszen olvastatta magát. S bár a repülés nem az én világom, a korabeli izráeli politikai és főként katonai helyzet érdekelt, meg az afrikai rezervátumban lakásberendezés és életmódkialakítás hasonlóan spoiler.
Tetszett! WS önálló történetei között sodrú lendületű és romantikus töltetű, nem sok borzalmasságot részletesen taglaló, szerintem kimagasló regény.

Eynregiujkonyvek I>!
Wilbur Smith: Égi sas

Először is ez (sem) kalandregény, nem értem miért azonosítják az írót a műfajjal. Legtöbbször akcióregényt ír, itt is, először katonai-háborús, majd más jellegű, s ez mellett a romantika és a dráma vonul végig a művön.
Viszont a fordító – legalábbis az általam olvasott változatban – nem tudja, hogy Afrikában nincsenek bölények, csak bivalyok? Ez nálam már gyermekként alapismeret volt. Smith itt is túl keményen ábrázolja a borzalmakat, sőt, még egy műtétet is leír, amit ki is hagytam, mert ami sok az sok…
Teljes értékelésem a műről: https://regiujkonyvek.blogspot.com/2020/08/wilbur-smith…

Renee_chan>!
Wilbur Smith: Égi sas

Nem rég fejeztem be és még mindig a hatása alatt állok.
Őszintén bevallom, nem egyszer könnyeztem meg. Olyan mértéke és mennyiségű drámaiság van benne és fordulat, hogy ép elméjű ember legyen a talpán, aki ezt kibírja bárminemű érzelmi válság nélkül.
Mégsem adtam neki maximális csillagozást. Miért is?
Most először kacsingattam ki ennyire, igaz kihívás jóvoltából, más műfaj felé. Kalandregény. Nem igazán olvastam hasonlót ezelőtt, és nem is baj, hogy nem tetszett. Ez nem az író hibája volt, pusztán nem az én műfajom. A csillag levonáshoz még hozzátartozik a rettentő nagy szenvedésem az elejével. Iszonyatosan vontatott volt számomra.
A rengeteg leírás Jókai emlékezett, meg Gárdonyi Egri csillagjára, számomra ez a legszörnyűbb része az olvasásnak: a leírás. Nem szeretem, soha nem szerettem és nem is fogom.
Maga a könyv rettentő alapos munkára épült, látszik, ahogy az író utána nézett mindennek, esetleg alapjáraton tudott minderről és saját kútfőből építkezett; ezt nem tudhatom. A lényeg, hogy rettentően nagy munka van benne, ez tény.
A történet magával ragadó és megrendítő. Végigkísérhetjük David életet és annak mindennemű folyását. Viszonylag hamar összejön Debrával és jön is a következő kérdés: Mi lesz a fennmaradó akárhány száz oldallal? Minden. Minden más számításba jöhető dolog. Az elképzelhető összes kín, dráma, feszültség és fordulat járja át. Együtt izgulhatunk a főszereplőkkel, drukkolhatunk nekik és szidhatjuk is olykor-olykor őket.
Talán még egy apró negatív pont ezzel kapcsolatban, hogy már túl sok minden is történik a szereplők körül. Túl sok „akció”.
Összességében viszont mégis elérte a kellő hatást, úgy gondolom, hiszen megsiratott, megnevettetett nem egyszer, és a nagy szó az, hogy nem is kétszer. :)

gyoengyi>!
Wilbur Smith: Égi sas

Az író többi kalandregényéhez képest ebben kevesebb az akció, ez inkább egy romantikus, drámai történet. Kicsit kilóg a sorból. Ezzel nem is lenne baj, csak túl sok volt benne a szenvedés, elég lehangoló volt.

molnani>!
Wilbur Smith: Égi sas

Épp érzékenyebb lelkületű korszakomban olvastam. Ott,akkor nagyon jólesett.

padamak>!

– Apám, aki mindig is katona volt, szokta mondani, hogy csak azok tudják igazán gyűlölni a háborút, akik ténylegesen harcolnak.

106. oldal - (Delej Kft. 2000)

padamak>!

Azon töprengett, lehet-e annyira szeretni valakit, hogy megkockáztassa a szerelem elpusztítását a másiknak megtett jóért – és tudta, hogy lehet.

390. oldal - (Delej Kft. 2000)

Kisildikó P>!

– Ez David, az unokatestvérem. Hát nem gyönyörű? Ő pedig Liz – mutatta be őket egymásnak Mitzi.
A lány leült a sarokban álló szennyeskosárra, és olyan tiszteletteljes csodálkozással bámulta Davidet, hogy Mitzinek figyelmeztetnie kellett. – Nyugodj le, kedvesem. Idehallatszik, hogy a petéid úgy pattognak, mint a pingponglabdák.

35. oldal ('93)

Kapcsolódó szócikkek: David Morgan · Mitzi
Renee_chan>!

– Vannak dolgok, amikről beszélni kell – és vannak olyanok, amiket meg kell tenni – mondta Davidnek.