Egy ​korszerűtlen történész 1 csillagozás

Johan Huizinga élete és művei
Wessel Krul: Egy korszerűtlen történész

Wessel Krul (1950) holland történész, jelenleg az utrechti egyetem történelemprofesszora, a groningeni Feit en Fictie folyóirat szerkesztője. Ismert műfordító, többek közt Arthur C. Danto és Edmund Burke munkáit ültette át hollandra. Kötetünk válogatást ad Wessel Krul Johan Huizingával, a Középkor alkonya című, legendás történeti mű szerzőjével foglalkozó írásaiból. Ezek közül is kiemelkednek a múlt század első felében alkotott holland történész történelem-elméleti munkásságát bemutató és elemző tanulmányok.

Róla szól: Johan Huizinga

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2003
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 963937346x · Fordította: Balogh Tamás

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Carlyle, aki inkább volt próféta és igehirdető, mint történész, feljogosítva érezte magát, hogy Isten ítélőszékének magasából ítéljen meg embereket és korszakokat. Huizinga nagyon jól látta, hogy az ilyesfajta póz a huszadik század elején már nevetségesen hatna.

Wessel Krul: Egy korszerűtlen történész Johan Huizinga élete és művei

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Ennek a folytonosságnak a fényében új értelmet nyernek Huizinga első, nagyrészt publikálatlanul maradt nyelvészeti írásai. Ebből a csírából fejlődött ki az a nagyszabású életmű, amely később híressé tette. Mivel még nem hiányzik belőlük minden természetes nyíltság, ezek az írások azt is látni engedik, hogy kezdettől egészen személyes viszony fűzte az őt foglalkoztató problémakörhöz. Huizinga a tudományt eszköznek tekintette, amely elvezetheti önmaga jobb megismeréséhez, ami valószínűleg nem sok tudósról mondható el. Utam a históriához című önéletrajzi vázlatában, amely iskolapéldája annak, hogyan lehet tartózkodóan vallani önmagunkról, annak a történetét meséli el, egyetemi éveiben miként próbált olyan formát találni ellentétes érzéseinek, hogy egyiket se kelljen elfojtania magában. Azt a területet kereste, ahol irodalmi és képzőművészeti ideáljai, vallásos érdeklődése és a zenei hatások találkoznak etnológiai, nyelvészeti és történelmi ismereteivel – mégpedig nem habozva és fontolva haladt, hanem merészen és ambiciózusan. Nincs mit csodálkozni rajta, hogy eltartott egy ideig, amíg megtanulta, hogyan használhatja ki a legjobban sokirányú tehetségét.

Wessel Krul: Egy korszerűtlen történész Johan Huizinga élete és művei