Időben ​élni 0 csillagozás

Történeti-szociológiai tanulmányok
Werner Bergmann – Pierre Bourdieu – Norbert Elias – Martin Kohli – Edward P. Thompson: Időben élni

Az idő kérdéskörét a magyar társadalomkutatás eleddig meglehetősen mostohán kezelte. A kötetbe felvett tanulmányok mintegy leltárát nyújtják azoknak az eszme-, mentalitás- és társadalomtörténeti, valamint szociológiai problémáknak, amelyekkel az „idő" fogalmának sokarcúsága – az egyén számára meghatározó, külsőbelső életkeret, a társadalmi történések lefutásának mérhető, kiporciózható közege, az egyéni és közösségi identitást meghatározó előtt/után vonatkoztatás támpontrendszere stb. – megragadható.
Az összeállítás az egyes értelmezési keretek empirikus és elméleti ábrázolásával, az időértelmezések kulturális eltéréseinek láttatásá-val azokat a mentalitásbeli különbségeket is elénk tárja, amelyek a világ kétségkívül egységesedő kommunikációs rendszerén a legnagyobb rést ütik. – A kötet szerzői: Norbert Elias, Pierre Bourdieu, Edward P. Thompson, Werner Bergmann és Martin Kohli.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hermész Könyvek Akadémiai

>!
Akadémiai, Budapest, 1990
238 oldal · ISBN: 9780556081

Enciklopédia 1


Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 9


Népszerű idézetek

apple_pie>!

Már nem kérdezzük meg, mivel magyarázható, hogy a fejlődés előbbi szakaszaiban az emberek naptár és óra nélkül is együtt tudtak élni, míg később már aligha lehetséges az együttélés a szabályozás és tájékozódás ezen eszközei nélkül. Nem kérdezzük, miért és miként alakult ki az időmérőként egységesített szerkezetek gyakran napokra, órákra vagy akár másodpercekre való pontos felosztása, hogyan jött létre az egyéni önuralom ennek megfelelő mintája, valamint az a belső kényszer, hogy mindenkor tudjuk, mennyi az idő. A nélkülözhetetlen, de egyben kikerülhetetlen időmeghatározások hálójába fogott társadalmi struktúra, valamint a magas fokú időérzékenységgel és időfegyelemmel felvértezett személyiségstruktúra közötti összefüggések megértése az érintettek számára még nem égető kérdés. Saját bőrünkön érzik nap mint nap az órák diktálta idő nyomását és – minél idősebbek, annál erősebben – a naptári évek rohanását. Mindez második természetükké válik, s úgy jelenik meg számukra, mint mindenki sorsa, amit el kell fogadniuk.

20. oldal; Norbert Elias: Az időről

apple_pie>!

Mindenhol, ahol az emberek saját munkatevékenységük idejét maguk szabályozták, a munka menete az intenzív munka és a semmittevés váltakozásából állt. (Sok szabadfoglalkozású, így az írók, művészek, kisbirtokosok és talán még az egyetemi diákok körében is a mai napig tovább él ez a séma, s így felmerül az a kérdés, hogy vajon nem ez-e a „természetes” emberi munkaritmus.)

81. oldal; Edward P. Thompson: Az idő, a munkafegyelem és az ipari kapitalizmus

Kapcsolódó szócikkek: munkaidő
apple_pie>!

A fogalomalkotás mai fokán nem könnyű szavakba foglalni az emberi társadalmaknak ezt a sajátszerűségét; azt, hogy az egyes ember csak a másoktól való tanulás, az önszabályozás szociálisan megadott mintáinak elsajátításával kap arra lehetőséget, hogy egyéni színezetű, tehát meghatározott értelemben többé-kevésbé egyedi személyiségstruktúrával bíró, viszonylag autonóm személlyé fejlődjék.

31-32. oldal; Norbert Elias: Az időről

apple_pie>!

A jövőre irányultság az időképnek az az eleme, amelynek – a szociális cselekvésben és döntésben megmutatkozó jelentősége miatt – a szociológia elsődlegesen szentelte magát. Az a feltételezés, hogy a jövőkép és a szükségletkielégítés elhalasztása való képesség között pozitív a kapcsolat, s ez ismét a szociális siker és felemelkedés feltételeként kezelendő, L. L. Le Shan úttörő munkájának – „Time Orientation and Social Class” (1952) – megjelenése óta empirikus vizsgálatok egész sorát eredményezte a szociális származásnak, nemnek, kornak, bűnözésnek a jövőképre és ezzel közvetve az egyén szociális sikerére gyakorolt hatásáról. Le Shan vizsgálatából kitűnt, hogy a társadalmi osztályokat jellemző kollektív/egyedi-tér/idő vonatkozási rendszer az időkép terjedelme, a frusztráció tűrése és a viselkedés irányultsága tekintetében eltérő: az alsóbb réteg gyermekei inkább a jelenre orientáltak és időhorizontjuk szűkebb, mint a középrétegből származó, inkább a jövőre orientált gyermekeké.

123-124. oldal; Werner Bergmann: Az idő a szociológiában. Szakirodalmi áttekintés az "időszociológiai" elmélet és kutatás helyzetéről


Hasonló könyvek címkék alapján

Gyurgyák János (szerk.): Élet és Halál könyve
John Keegan: A csata arca
Szerb Antal (szerk.): Száz vers
Kosztolányi Dezső (szerk.): Idegen költők
Nyáry Krisztián (szerk.): Nem kötelező 2. – Tiltott irodalom
Komlós Aladár (szerk.): Külföldi versek könyve
Pomogáts Béla (szerk.): Doromboló
Domokos János (szerk.): A világirodalom legszebb elbeszélései I-III.
Somlyó György (szerk.): Szonett, aranykulcs
John Keegan: Waterloo