Keresztút ​az Oltáriszentség előtt 3 csillagozás

Werner Alajos: Keresztút az Oltáriszentség előtt

Werner Alajos, a huszadik századi magyar egyházzene egyik legkimagaslóbb alakja harminc éve hunyt el. Legismertebb művét, a Négy passiót ma is országszerte éneklik templomainkban. A Megváltó szenvedéstörténetéhez kapcsolódik keresztútja is, melyet 1951-ben írt, s amely a közelmúltban került elő hagyatékából. A 14 stációt nyomon kísérő elmélkedései az Oltáriszentséget és a minden Szentmisében megújuló keresztáldozatot állítják a középpontba, de Krisztus szenvedésén túl felsejlik előttünk a magyar kereszténység hatvan évvel ezelőtti kálváriája is, mely az idők múlásával szelídült ugyan, de ma sem vesztette el aktualitását.

A füzetben látható keresztúti képek, amelyek eredetije a körmendi kórházkápolnában található, Haranghy Jenő munkái. A XII. állomás képén ez olvasható: „Fecit Eugenius Haranghy A. D. MCMXLIX”.

Szent István Társulat, Budapest, 2009
56 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632770888 · Illusztrálta: Haranghy Jenő

loci93 IP>!
Werner Alajos: Keresztút az Oltáriszentség előtt

Az Egyház nagy misztériuma az Oltáriszentség. Erről elmélkedik, illetve ebből a szemszögből közelíti meg e kis könyv a keresztutat is, és érdekes párhuzamokat állít elénk. Emiatt érdemes csak lassan, és elgondolkodva olvasni, mert így lehet a legjobban megérteni a mondanivalóját. Mivel a kézirata még a II. Vatikáni zsinat előtt íródott, így sok latin szövegrészlet van benne, de szerencsére ezeket zárójelben követi a magyar fordítás is. Ez kellemes meglepetés volt.

Ezt a könyvet azoknak ajánlom, akik szívesen elmélkednek a Passió eseményein, és azoknak a keresztényeknek, akik szeretnének lelkiekben készülni a Húsvétra. Aki szerint viszont teljességgel felesleges a hit, annak nem tudom ajánlani ezt a könyvet.

E könyv elolvasása nekem 66 percet vett igénybe.

Szent_Habakuk IP>!
Werner Alajos: Keresztút az Oltáriszentség előtt

Szép és értékes keresztút nagy egyházzenészünktől, aki bizony nagyon megszenvedte, hogy az elnyomatás éveire esett papi életútja nagy része.
Gondolatai, elmélkedései örök érvényűek, egyáltalán nem érződik rajta, hogy a II. vatikáni zsinat előtt íródott.

Kek P>!

Te, Uram, aki ismételt elesésed után újra felkeltél, és a szeretet még nagyobb lendületével hordoztad keresztedet, műveld bennem is a hősiességnek ezen csodáit. Minden esésem után legyek még alázatosabb, és még forróbban szeresselek, Uram. A tökéletesség útjáról soha le ne térjek, a lelki életet soha fel ne adjam, bármennyire tapasztaljam is, hogy „kincsünk cserépedényben van, hogy az erő nagysága Istentől van, és nem önmagunktól” (2Kor 4,7).

26. oldal (VII. stáció: Jézus másodszor esik el a kereszttel)

Kek P>!

„Uram, meddig kell gondokat hordozni lelkemben, és fájdalmat mindennap a szívemben? Nézz rám, és hallgass meg engem, Uram, Istenem! Ragyogtasd fel szememet, hogy halálos álomba ne merüljek, hogy ne mondhassák ellenségeim: legyőztem őt” (Zsolt 12,2-5).
     Szentséges Uram, ösztökélj és nógass engem gyakran, erőteljesen és hatékonyan: „Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját” (Jel 2,10).

30-31. oldal (IX. stáció: Jézus harmadszor esik el a kereszttel)

Kek P>!

Jézus vállal mindent, köti őt a szeretet ígérete és záloga, továbbra is „egyedül virraszt”, és folytatja az Eucharisztia titokzatos keresztútját napról napra, a világ végezetéig.
     Bennünk is akarja művelni a szeretet és a hősi vállalkozás eme csodáit. Látja, hogy a pesszimizmus milyen könnyen megkörnyékezi kedélyünket, látja, hogy az állhatatlanság mennyire letörheti akaratunkat, látja, hogy a sikertelenség mennyire letörheti szárnyainkat, látja, hogy sziszifuszi munkának látszó erőlködésünk mennyire felőrölheti testi-lelki energiáinkat, s látja, hogy sokszor el akarunk dobni magunktól mindent, s mint fáradt Illések összeroppanunk. De az Eucharisztia angyala megérint bennünket, és szívünkbe súgja: „Kelj fel, és egyél, mert még nagy út vár rád” (1Kir 19,7). S akkor ennek az eledelnek az erejében felkelünk, és megyünk az Úr szent hegyéig.

30. oldal (IX. stáció: Jézus harmadszor esik el a kereszttel)

Kek P>!

Dimitte illis, quia mesciunt, quid faciunt! (Lk 23,34) „Bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek!” Hányszor állok ott az oltárnál, és nem tudom, mit cselekszem, gondolataim és érzéseim messzire elszállnak, és nem rendülök meg annak láttán, hogy Krisztus előttem fekszik. Bocsáss meg , bocsáss meg, mert nem tudom, mit cselekszem!

38. oldal (XII. stáció: Jézus meghal a kereszten)

Kek P>!

Az adoráció csendes percei, órái, a szentáldozás titokzatos egybeolvadásai, ezek az Eucharisztia csendes, szép, veronikás állomásai. Most is és minden szentmisében Krisztusnak nyújtjuk lelkünket, hadd törölje belénk, hadd nyomja ránk szentséges arcának vonásait. Ez az igazi communio. Krisztus gondolatai járják át értelmemet, Krisztus vágyai feszítik akaratomat, Krisztus érzelmei hullámzanak szívemben, Krisztus tekintete ad fényt szívemnek, Krisztus nagy és szent lelkülete látszik rajta, a szelíd és alázatos Jézus stílusa mintázza lelkemet, és hatja át bensőmet az adoratio és communio szent perceiben.
     Donec formetur Christus in nobis! „Amíg Krisztus kialakul bennünk!”
     De milyen piszkos, szennyes kendőt nyújtok én át Krisztusnak! Bárcsak jobban felkészülnék és elkészülnék e veronikás találkozásokra.

22-23. oldal (VI. stáció: Jézus Veronika kendőjén hagyja szentséges arcának vonásait)

Kek P>!

Maria est navis, quae portat vitae aeternae frumentum. „Mária hajó, amely az örök élet gabonáját hordja.” Hozza az örökkévalóságból, a szenvedések tengerén keresztül. A Piéta lehajol minden elesetthez, misereri omnium miserorum (Szent Brigitta), és elszenvedi valamennyi gyermekének lelki halálát, minden örökmécses elalvását és az Eucharisztia minden állomását.

41. oldal (XIII. stáció: Jézust leveszik a keresztről)