Szerelmes ​verseim 38 csillagozás

Weöres Sándor: Szerelmes verseim Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Hőségben ​ágyadon fekszel ruhátlan, / hajad sötét, bőröd kéken ragyog; / moccanni sem merek a szöglet-árnyban, / mert rád terülnek mind a csillagok.

„Nem igyekszem megörökíteni személyem, életem, vágyaim, érzelmeim, gondolataim kis szamárfészkét, nagyjából ugyanolyan, mint bárkié. Inkább, ami bennem az alig ismert mélyrétegekből fölfakad, kevéssé személyi, sokkal inkább általános-emberi” – írta Weöres Sándor egyik prózai írásában, s bár úgynevezett szerelmi lírájában is ezt az általános emberit igyekszik kiemelni, mindezt a személyes vonatkozások hitelesítik.

E kötet darabjai – nagy részük csak a hagyatékban maradt fenn – az idézett elvek jegyében nem annyira a szeretett nőkről szólnak, mint a szerelem élményéről és magáról a költőtől. A versek szenvedélyessége és szuggesztívitása, keletkezési körülményeik titokzatossága kiváltja azt az érzést, amit Weöres Sándor elérni kíván, hogy olvasóinak „idegei borzongjanak, mint kifeszített húr a szélben”, a kapott élmény… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Weöres Sándor Orosz István illusztrációival Helikon

Helikon, Budapest, 2014
78 oldal · ISBN: 9789632275482 · Illusztrálta: Orosz István
Helikon, Budapest, 2014
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632275482 · Illusztrálta: Orosz István

Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Ez egy válogatás kötet. A versek többségében a nő, a lány, az asszony és a szerelem áll.
Meglepődve vettem észre, hogy ebben a válogatás kötetben még gyerekvers is helyet talált. Ez a Varázsének című költemény, amit már gyerekkorom óta nagyon kedvelek.
Volt olyan vers amiért egy kicsit neheztelek a szerzőre. Például a Románc az őrzőkről. Ebben elég lehangoló képet fest a nőkről. Pontosabban, hogy mivé leszünk. Valószínűleg így is látott minket. A legtöbb esetben viszont úgy éreztem, hogy a nőt inkább a magasba emeli.
„Örök asszony, örök élet,
tefeléd száll ezer angyal,
hol az égre kel a lépted
kikövezzük csupa dallal”
A versek többsége nagyon tetszett. Csak ajánlani tudom. Nagyon szép képekkel dolgozik, melyekkel látatja velünk az érzéseket.
A kötet kivitelezése szép. Pici kis könyv mely bárhol elfér. Orosz István illusztrációi díszítik. Sajnos könyvtári példányt olvastam. Szívesen elfogadnék egy sajátot is.

Henczy005>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Volt, ami nagyon a szívemhez nőtt, de volt, amit őszintén nem értettem, és nem tudtam, hogy miért tették bele a kötetbe. De alapvetően szeretem Weöres Sándort és így szerettem a legtöbb versét és írását, így megadtam az 5-öst. Mindig tudok belőlük meríteni!

blankaveronika I>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Tegnap este befejeztem, és ma, a költészet napján a két kedvencemet ki is posztoltam Sopron két forgalmas helyére. Az egyik a Valaha ültem Verával… , a másik pedig az Ó ne vidd el…
Fél csillagot azért vontam le, mert a szerkesztés engem valahogy nyomasztott. Főleg az utolsó versek. Én pedig túlságosan ragaszkodom ahhoz, hogy egy szerelmes kötetből a jó érzéseknek legyen utózöngéjük és ne a kicsit nyomasztóknak.

Iustitia>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Bár egyébként nem igazán vagyok az általánosítás híve, ezeknek a verseknek ez kifejezetten jót tett. Végre nem kellett ismerni a költő, a múzsa, a szerető, a feleség, stb. életét, kapcsolatát. Ebből következően laza volt, kötetlen, szólt bárkiről bárkinek, megnyert magának.
Már a kötet elején meglepetés ért: belefutottam egy versbe, amit utoljára körülbelül 5 évesen hallottam egy otthoni, rongyosra hallgatott Halász Judit gyereklemezről, és fogalmam nem volt róla, hogy ennek az alapja egy Weöres-vers. Szóval még egy plusz pont.
És az egyetlen, ami miatt a fél csillagot levontam: a versek felosztása. Valahogy aránytalanul sok került a végére az inkább negatív hangulatú költeményekből, így lelombozódva kellett letennem a könyvet, ez kicsit szertefosztotta azt a többnyire idilli, (néha már-már rózsaszín ködös) hangulatot, amit a kötet első fele olyan jól megteremtett.

klaraboglarka P>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Egy másik verseskötet, amit boldogan vettem le a Libri eladópultjáról. Nagyon szeretem ezeket a mini kiadásokat, amiket könnyen magamhoz kapok utazás közben, és mindig hagyok is magamnak egy kis üzenetet a könyvbe írva a jövőbeli énemnek. Szeretem<3

vamti I>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Weöres Sándor gyermekversekről, mondókákról ismert, azonban felnőttversei is relevánsak. A költészetére jellemző dallamosság, a tartalmi mélység, a misztikus nyelvezet, a választékos szóhasználat a magyar irodalmi kánon egyik vezércsillagává tette őt. Szerelmes verseinek rövid gyűjteménye nem más mint a vegytiszta líra, az aminek a költészetnek lennie kell.
Weöres Sándor kötetének versei szerelmes versek, de sokkal inkább az érzésről és annak megéléséről szólnak. A kontextus egyaránt tartalmaz realisztikus képeket és misztikus, varázslatos részleteket, ami még élénkebbé teszi a gyűjteményt. Olykor ugyan egyszerűek az asszonáncok, de a dallamosság és a meseszerű mondatok elfeledtetik a tipikus versformát. A különböző dimenziók feltárása olyan eufemizmust eredményez, amelyek mögött a szerelem, a szerelmi csalódás, a plátói szerelem, a párkapcsolat hétköznapi elemei rejlenek.

mitolvastam_ig>!
Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Weöres Sándor költészetét nagyon szeretem, ebben a válogatás kötetben sem csalódtam. Tartalmaz játékos, szívhez szóló, elgondolkoztató és meghökkentő verseket is. De annyira csodálatos.

Weöres Sándor: Szerelmes verseim

Eléggé úgy néz ki, most már, bármi történjék is, az én kedvencem ez marad: https://www.youtube.com/watch…

borbolya3>!

A csókod festi kékre az eget,
szemed színétől zöldülnek a fák.
Nélküled üres minden képkeret
és világtalan az egész világ.

9. oldal, Arabsque (Helikon, 2014)

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Emlékezés

Mikor ébredtél: én hajnalod voltam.
Mikor aludtál: lettem éjszakád.
Dongód lennék enyves szegfű-csokorban,
szakadt szárnyam fájdalmát hallanád.

Csillámló ezüst éjek habja ringat
hozzád, halotthoz, mindig közelebb;
de végső fagy kioltja lázainkat,
a jégmezőn elcsúszom, mint az eb.

Vigasztal végtelen találkozásunk,
mégsem vakít a villogó remény:
más égre más szivárványt sző az álmunk,
te már nem lész és én már nem én.

Megteremtődött bennem és velem
szoborba formálódott szívverés.
Az ihlet tárgyát én sem ismerem,
ti sem, hasztalan minden keresés.

Add nekem a szívedet:
legyen tiéd a kertem.
Lombjaival csókol, hogy soha
ne vágyj elhagyni engem.

Ha minket földbe letesznek,
ott is majd téged szeretlek,
őszi záporral mosdatlak,
vadszőlő-lombbal csókollak.

46. oldal, Szeretem ernyős szemedet... (Helikon, 2014)

Örök asszony, örök élet,

illanó könny, permeteg.

Lángoló menny, alkonyat,
csupa vér az ajakad,
csupa vér az ajakad,
ha csókollak, védd magad.

Minden árad, fut, remeg,
rádnéz, aztán ellebeg,
rádnéz, aztán ellebeg,
csak az Isten érti meg.

Messze libben a hajad,
nevetésed ittmarad,
nevetésed ittmarad,
mint kendõd a szék alatt.

Rózsa, rózsa, rengeteg,
illanó könny, permeteg.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Szerelmes verseim

Szerelmes verseim sorai mögött
ne kutassátok a személyeket:
nem leltek rájuk a szavak mögött,
én se ismerem őket, meglehet.

Ha tudnátok, míly meg nem fogható
percekből keltek szárnyas dalaim,
mennyi szárnyatlan roncs találkozó
röptette őket égre odakinn!

Egy halk sóhaj, egy gyors szemvillanás,
egy lábdobaj, egy kurta kis sikoly –
lelkemben sok völgy és hegyóriás
dobált visszhangja még soká dalol.

Oly távoliak, oly különbözők,
összeolvadnak lényem mélyiben,
egybemosónak a gyülekezők,
vágy és valóság, alva s ébren.

Mennyiben költött, annyiban igaz,
ami volt s nem volt, vak remény csupán,
amit a vágy élővé villanyoz
és felröpít az ihlet sudarán.

Megteremtődött bennem és velem,
szoborba formálódott szívverés.
Az ihlet tárgyát én sem ismerem,
ti sem, hasztalan minden keresés.

Nikolett_Kapocsi P>!

Gyönge ágam…

Gyönge ágam, édes párom,
már enyémnek tudtalak –
távolodsz mint könnyü álom –
minek is bántottalak?
Minden napom tél borúja,
minden éjem új halál.
Csak a hideg kályha zúgja:
édes párom mit csinál?

Szivedet kis mécsnek véltem,
mely egy légynek is örül –
most érzem csak, vaksötétben,
hogy lángerdő vett körül.
Fázom, nincs egy langy lehellet,
minden puszta, pőre, holt.
Most hogy elfogy a szerelmed,
most tudom csak: mennyi volt.

Te megbántott kedves lélek,
jó hogy nem vagy gyermekem,
hátha néha megvernélek
s fájna néked és nekem.
Jó hogy nem vagy cirmos macskám,
amílyen gonosz vagyok.
Akár kútba ugorhatnám,
önmagamba fulladok.

Majd ha nyárfa-testben élek,
rezgő lombbal hintelek,
majd ha árny leszek, kisérlek,
ha koporsó, rejtelek,
ha tűz leszek, melengetlek,
ha fény leszek, áldalak,
ember vagyok és szeretlek,
minek is bántottalak?

Redpanda>!

…egymás mellett ballagunk,
s külön már nem is vagyunk,
szerelemben összeforrva
lélegzünk, szép páros tölgyfa,
lombjainkat lobogtatva
nyújtózunk szét a magasba.

Philemon és Baucis, 74. oldal