Köszöntlek, ​karácsony 7 csillagozás

Weöres Sándor: Köszöntlek, karácsony

Jelen kötet a költő karácsonyi gondolatkörhöz, a télhez, az ünnephez, a családhoz, a szeretethez, valamint Istenhez kapcsolódó verseiből válogat.
A versek mindegyike egyenként csillogtatja meg Weöres Sándor zseniális stílusát, egyedi, utánozhatatlan hangját, virtuozitását. Sajátos szemüvegén keresztül tekinti a világot, benne a karácsonyt és a hozzá kapcsolható fogalmakat, hogy aztán karcos, fanyar, iróniától, sőt néhol keserűségtől sem mentes hangon öntse formába sorait, melyeken mindentől függetlenül átsejlik örök humánuma.
A költő vitathatatlan tehetségével megörökített élet és halál örök tánca, elválaszthatatlan kettőse adja meg magasságát és mélységét a válogatáskötetnek.
Köszöntsük vele a karácsonyt!

Lazi, Szeged, 2016

Jagika P>!

Ellágyulni mindenki tud,
az érzelmesség nem szeretet."

Ez lehetne a tömör összegzése a kötetnek, hiszen nem a megszokott karácsonyi boldogság hangulata jelenik meg, különösen a kötet vége felé. Úgy éreztem, hogy sokkal inkább a nagyhétre készíti fel a lelket; emiatt – és az idilli borító miatt – csalódást okozhat a kötet. Engem is meglepett a válogatás logikája, de elgondolkodtató, remek verseket olvashatunk. A Rongyszőnyeg, a Magyar etüdök néhány versében, valamint egy-két versfordításban viszont megjelenik a klasszikus karácsony képe.

theodora P>!
Weöres Sándor: Köszöntlek, karácsony

Novemberre a könyvtári karácsonyi ajánlóból választottam magamnak verseskötetet – Weöres Sándortól szívesen olvasok, a mondókás verseit gyerekkorunk óta ismerhetjük (Szán megy el ablakod alatt ) – és még Szombathelyhez is több szállal kötődik :)

A kötet első részében az ősz vége és a tél jelenik meg, tökéletesen illik ehhez az időszakhoz. Itt találtam a legtöbb verset, ami tetszett (pl.: Tájkép, Óév és újesztendő, Téli csillag, Vonuló vadludak, A fagy, Téli vihar). Német, francia versfordításokat is találunk a kötetben a karácsonyhoz kapcsolódóan, a kötet végén az 'istenes' versek viszont nem fogtak meg. Összességben tetszett a kötet, maga a kiadás is szép – jó volt kézbe venni.

dianna76 P>!
Weöres Sándor: Köszöntlek, karácsony

Ünnepi kötetre számítottam, de mindent éreztem olvasás közben, csak a várakozás melengető ízét nem. Volt pár ismert vers, amit kedveltem. Összességében viszont nem tetszett a kötet. Azért azt leszűrtem, hogy Weöres Sándorhoz közel állt a hit.
Érdekesség volt számomra, hogy a csing-ling-ling száncsengős vers címe: Szán megy el az ablakod alatt. Nekem ez egyszerűen csak Száncsengő.

Lazi, Szeged, 2016
KBCsilla P>!
Weöres Sándor: Köszöntlek, karácsony

Annyira vártam, de nem azt kaptam, amire számítottam sajnos.
Külsőleg elfogadható, azzal nem is lenne semmi bajom, ha belül is ilyen lett volna.
De nem érkezett meg hozzám általa a karácsonyi hangulat, pedig most hajlamosabb vagyok elérzékenyülni.

theodora P>!

Csak azért
az egyetlen napért
érdemes volt megszületnem,
amikor szeretni tudtam,
és szeretnek-e, nem kérdeztem.