Füves ​könyv 40 csillagozás

Weöres Sándor: Füves könyv

„Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.”

„A gondolat összetett és kimondható, az igazság egyszerű és kimondhatatlan. Igazságot csak beszéd nélkül tudhatsz meg, tehát csak önmagadtól. Tedd alkalmassá lelkedet arra, hogy az igazságot tudhasd benne.”
Kötetünkben Weöres Sándor életvezetési tanácsai, filozófiai lírájának tömör összefoglalásai találhatók: teljes költemények éppen úgy, mint vers- illetve prózarészletek. A tartalmi eligazodást szolgáló címek egy részét a szerkesztő Steinert Ágota adta, annak mintájára, ahogy a költő ezt tette A teljesség felé című munkájában.
A Weöres Centenáriumi Év alkalmából kiadott könyv bepillantást enged Weöres Sándor „tanításaiba”: nincsenek hősök és nemes eszmék az ember nélkül.

Helikon, Budapest, 2018
Helikon, Budapest, 2015
140 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632273990 · Illusztrálta: Orosz István
Helikon, Budapest, 2013
140 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632273990 · Illusztrálta: Orosz István

Baráth_Zsuzsanna P>!
Weöres Sándor: Füves könyv

Rohanó hétköznapjainkban időnként szükségünk van egy kis belső csendre és néhány magvas gondolatra, hogy fel tudjon emelkedni a kis lelkünk a mindennapi rutin egyhangúságából. Mert az életet élni kell, de néha meg kell állni, és végig kell gondolni, hogy mivégre vagyunk ezen a világon, a sok felszínesség után ránk fér egy kis mélység. Na nem ipari mennyiségben, csak annyira, hogy időnként belepillantsunk az elgondolkodtató mondatokba, amelyeket magunkkal vihetünk a hosszú munkanap sodrában. Weöres Sándor könyve tökéletesen megfelel ennek az elvárásnak, érdemes rászánni az időt, az olvasó úgy érzi, kicsit több lett azáltal, hogy végigolvasta ezeket a sorokat.
A teljes kritika itt olvasható:

Steindl_Ákos>!
Weöres Sándor: Füves könyv

Mi a közös Márai Sándorban, Szepes Máriában, Weöres Sándorban, Hamvas Bélában, Lao Ce-ben, Paulo Coelhoban, és Oravecz Nórában? Hogy mindegyik író (már amelyik) általános emberi életről, nőkről-férfiakról, szeretetről, halálról, úgy általában az értelemmel teli életről mondják el, amit ők tutinak gondolnak. De míg a skála egyik oldalán van Oravecz Nóra, a konyhapszichologizálásával, és az egópumpa közhelyeivel, addig a skála másik oldalán ott van Weöres Sándor, aki az én szememben egy szinten van Lao Ce-vel, mélységében, tömörségében, és kikristályosodott igazságában. (A legjobb Tao Te King fordítás egyébként Weöres Sándoré, ez sem véletlen) Annyira rövid könyv, és olyan szikár igazságok vannak benne, hogy én már többször elolvastam az egészet az interneten, és meg is vettem könyvben is, csak azért, hogy fizikai valójában is meglegyen a polcomon. Nálam Wöeres Sándor, József Attila mellett a másik költő, aki az emberi létezés mélyéig tudott hatolni.

Iustitia>!
Weöres Sándor: Füves könyv

Imádtam ezt a Helikonos kiadást. Olvassa az ember, és tényleg úgy érzi magát, mint ahogy a borítón szereplő ember. Már a zsebkönyves sorozatnál is rájöttem, hogy zseniális borítótervezők dolgoznak a Helikonnál, ez csak megerősített ebben. Persze nem ez az igazán fontos, de ösztönzésnek/kedvcsinálónak tökéletes.
Még sosem olvastam Weörestől, és ez alapján abszolút pozitív élménynek könyvelhetem el.
Nyílt, őszinte, szigorú, nagyívű, jól bánik a szavakkal. Elgondolkodtató.

Henczy005>!
Weöres Sándor: Füves könyv

Elmerültem benne, elemezgettem néha és gondolkodtam, hogy az író vajon éppen milyen élethelyzetben volt, amikor bizonyos gondolatait megosztotta velünk. Volt amivel tudtam gondolkodni, de volt, amivel nem igazán. De lehet, hogy még elolvasom egyik másik részt újra, hogy lássam hátha ad újat, vagy többet.

Zofié>!
Weöres Sándor: Füves könyv

Igényes kivitelezésű kötet, Orosz István gyönyörű grafikáival. A „füves” része ugyanakkor kicsit kaotikus. Sok szép gondolat van elhintve a könyvben, bármikor felbukkanhat valami értékes, viszont épp ez is volt a gyengéje, néha oldalakon keresztül vártam a csodát. A „témákat”, amik köré épültek az egyes fejezetek, jobban elszeparáltam volna egymástól, akkor talán nem olyan tömény – vagy csak türelmesebbnek kell lenni és sokkal lasssssabban olvasni, mint én tettem.

Weöres Sándor: Füves könyv

Csodálatos kis gyűjtemény, mély értelmű bölcsességekkel és tanításokkal, akinek van rá füle hallja… és olvassa, amikor csak eszébe jut! :) És az illata is fenséges! :D

agg_álborda>!

JELEN

Végleges csak a múltban van,
halál csak a jövőben,
öröklét csak a jelenben.
Valójában nincs múlt és jövő,
csak állandó jelen.

herczogzoltan>!
Weöres Sándor: Füves könyv

A füves könyv olyan, mint egy pohár bor a nap végén, mint egy cigaretta ameddig vársz a buszra, mint a nassolás éjfélkor és mint a gyros mielőtt hazamész egy hosszú éjszaka után. Nem mindig jó vagy nem mindig értek egyet vele (ezért kapott tőlem csak 4 és fél csillagot).
Ha végigolvastad vagy csak bogarászol belőle, tudod hogy egy olyan dolgot éltél át amit rajtad kívül nem csak a szerző, de sokan másik is átéltek már – pont mint a feljebb felsoroltakat – viszont akárhányszor előveszed, megadod magadnak a lehetőséget arra, hogy minden alkalommal valami mást kapj. A füves könyvet nem csak úgy elolvasod, mert bármikor olvasod, valami igazán újat kapsz belőle, pedig a szavak maradtak ugyanazok.

A NAGY FORDULAT

A nagy fordulat egy ember életében:
„nekem mi jut?” helyett: „mi fakad belőlem?”
S ez elég ahhoz, hogy a bentről-fakadó
fényes legyen és folyton tisztuló.

A legfontosabb

Csak azért
az egyetlen napért
érdemes volt megszületnem,
amikor szeretni tudtam,
és szeretnek-e, nem kérdeztem.

Csak ennyi történt teljes életemben,
egyébkor szakadékba buktam,
Csak azért
az egyetlen napért
érdemes volt megszületnem.

6. oldal (Helikon 2015)

ELLENTÉTEK

Mindig csak az van, ami van.
Mindig csak az nincs, ami nincs.
Mindig csak az nincs, ami van.
Mindig csak az van, ami nincs.

Ami van, folyton változó.
Ami nincs, folyton ugyanaz.
Ami nincs, folyton változó.
Ami van, folyton ugyanaz.

A mozdulatlan nem mozog.
A nyughatatlan nem pihen.
A mozdulatlan is mozog.
A nyughatatlan is pihen.

Aki él, az életben él.
Aki holt, nem él soha már.
Aki él, a halálban él.
Aki holt, nem hal soha már.

Ha nem érted: jobban figyelj.
Ha érted: hallgass, menj tovább.
Ha érted: többé ne figyelj.
Ha nem érted: hagyd s menj tovább

K>!

Magány és elhagyatottság

A magány nagy társaság;
az elhagyatottsághoz legalább kettő kell.

21. oldal (Helikon, 2013)

Kkatja P>!

MIÉRT RETTEGSZ A HALÁLTÓL?

Miért rettegsz a haláltól?
Csupán sapkádat húznák
kissé jobban szemedre,
ha nem volnál úgyis vak.

Izabelli>!

„Azért vagyok, hogy gyönge legyek ott, ahol erős vagy és erős legyek ott, ahol kibújik a gyöngeséged.”

37. oldal - A nő mondja (Helikon, 2013)

A POR ÉS A KŐ

A por siet. A kő ráér.

AZ IGAZI ISTENTAGADÁS

Istent nem hiszed, gyűlölöd, unod,
de nem kételkedsz a Rolls Royce autóban,
cifra rongyban, ringó ringyó-popóban.
Terjeszd ki rájuk atheizmusod!

agg_álborda>!

A RAB ÉS ŐRE

A rab belül fogoly.
őre kívül fogoly;
a rab alhat,
őre nem.

Izabelli>!

A levegőt s a szabadságot csak akkor érezzük, ha nincs.

107. oldal - Szabadság (Helikon, 2013)