Bajban vagyok ezzel a könyvvel. Mert van az a helyzet, amikor az ember olvas egy kevésbé erős könyvet, ami elnyeri a tetszését, akkor még nem is olyan nehéz a helyzet. Itt viszont a fordítottja áll fenn. Egy alapos, jól megírt, komoly könyvről van szó, mai sok kérdést és némi kellemetlen utóérzetet hagyott bennem. Szóval inkább arról fog ez szólni, amit én gondoltam, mint a könyvről magáról.
Párhuzamos élettörténeteken keresztül vázolja fel a keleti megszállás egy kis szeletét, és hamar szűkiti a kört, hogy a „civil” nőkkel foglalkozik, nem azokkal, akik pl.: táborokban voltak őrök. Ápolónők, titkárnők, feleségek. Akik láttak, hallottak, tettek, nem tettek dolgokat.
Ami nekem kicsit furcsa volt, hogy néha úgy emlegette a Nőket, mint valami elvont valamit, mintha nem is emberek lettek volna, hanem valami külön faj. Pedig az egyének, akik megjelentek a könyvben, ők is annyira sokfélélk voltak, ahogy megélték a dolgokat, naiv idealistáktól a gátlástalan törtetőkig.
Sokszor éreztem úgy (nem tudom, hogy valóban így van-e, vagy csak bennem csapódott le), hogy nagyon ujjal akar a szerző mutogatni, hogy mindenki mennyire bűnös. Mintha ezt az olvasó nem értené meg nem lenne képes felfogni elsőre, urambocsá' eldönteni. Valahogy nem éreztem a különbségtételt a titkárnő, aki papírokat rendezgetett a kis irodájában és a háziasszony között, aki a veteményesében bújkáó zsidókra lövöldöz, mintha mindkettő ugyanazzal a súllyal bírna. Abban igaza van a szerzőnek, hogy mindannyian egy nagy gonosz gépezet elemei voltak, de én próbálnék valami árnyalatot vinni az egészbe. Ugyanígy az ápolónőknél is több százezer embert vett egy kalap alá az „eutanázia” program kapcsán. Értettem a szándékot, de zavart.
És kimaradt az, egyben ennek a „mulasztásnak” az oka, ami szerintem a Harmadik Birodalom egész generációjának tragédiája. Az, hogy bár szinte mindenki „üzemeltetője” volt a rendszernek, okozója, egyúttal az áldozata is. Mert azokat az embereket is elnyomták, becsapták, belekényszerítették egy hazug párhuzamos világba. Mert a könyv is írja, sokuk nem akart nagy dolgokat, csak valakik lenni, elkerülni faluról, szép ruhákat és cipőket, jól akarták érezni magukat, akalndot kerestek, és mit kaptak? Próbáltak valahol megmaradni egy olyan világban, amiből szépen elveszett minden normalitás. És ez szerintem szörnyű.
Egy másik dolog, az a szándék, hogy a szerző mindenképpen törvényt akar ülni. Néha mindegy, hogy ki fölött. Félreértés ne essék, mert lenne/ lett volna ki fölött, és ez egy nagyon érdekes fejezete a könyvnek, hogy sokan hogyan úszták meg, amit nem szabadott volna. Mert ezt is ki kell mondani. Csak kicsit azt nem értem, hogy pl.: a titkárnő, aki látja éjszaka, hogy elhajtanak embereket, meg is írja az otthoniaknak, hogy milyen elfajzott állapotok uralkodnak, de az nem derül ki, hogy mit is tehetett volna? Mintha a szerző megfeledkezett volna arról, hogy ott már a „szabad” emberek is régen a rendszer foglyai voltak, és hiába próbálták felfogni a felfoghatatlant, elhinni a hihetetlent.
A törvénytartás érdekében néha elég furcsa feltételezésekbe bocsátkozott, csak egyszer kétszer, de szerintem ez pont nem az a téma, ahol mindenképpen feltételezésekbe kell belemenni. Ugyanígy egy fényképből, (amin az egyik nő egy álló motoron pózol virágos kötényben) kihozza azt, hogy ütközik ki a képen a „náci perverzió”, és szimbolikus fejtegetésbe kezd a hitleri társadalomkép női szerepeiről a kép kapcsán…És ezt egy olyan illetővel kapcsolatban, akinek amúgy is sok volt a rovásán, szóval szerintem teljesen indokolatlan volt az okfejtés.
Az ilyen kis kirohanások (szerencsére nincs sok) nekem zavaróak voltak, az én szememben a tényszerűség rovására mentek.
Sokat gondolkodtam azon, hogy mennyire helyezkedhet a ma embere erkölcsi magaslatokra ezekkel a nőkkel szemben, mármint nem azokkal, akik tevőlegesen embert öltek, hanem azokkal, akik valahogy közvetve belekerültek ebbe az egészbe. De idevehetjük az otthonülő német anyákat, a gyári munkásokat, igazából mindenkit, aki akkor Németországban élt. Rámutathatunk-e erre a tömegre, hogy bűnösök, anélkül, hogy kimondanánk, hogy nem olvashattak bármilyen újságot, nem hallgathattak bármilyen rádiót, téveszméket mondtak nekik nap mint nap olyanok, akiknek igazat kellett volna mondani.
Mi kiállnánk az ő próbájukat, vagy valami hasonlót? Értelmesek tudunk majd maradni az értelmetlen propaganda viharában? Ki fogunk állni valami igazságtalanság ellen, ami talán szépen elrejtve történik, nem a képünkbe nyomva?
spoiler
Mindig legyünk óvatosak, amikor valaki felett törvényt akarunk tartani. A polgármesterünk még ogy. képviselő korában törvénymódosítást kezdeményezett nagy hanggal, hogy a halálos balesetet okozó sofőrök mindenképpen letöltendő börtönt kapjanak, nem elég a felfüggesztett. Egy év múlva egy idős nő körülnézés nélkül lépett a kocsija elé…