Gül ​baba 9 csillagozás

Elbeszélés 33 rózsamagban
Weiner Sennyey Tibor: Gül baba

Gül Baba Budapest misztikus alakjainak egyik legjellegzetesebbje. A „Rózsák Atyjá”-ról olyan sok mindent leírtak már, hogy nyugodtan kijelenthetjük: nem tudunk róla semmi biztosat. Ki lehetett a „valódi” Gül Baba, milyen múltja és legendás utóélete volt? Annyi biztosnak tűnik, hogy Gül Baba bektasi dervis, azaz harcos szerzetes volt. A török sereggel érkezett 1541-ben Budára, és még abban az esztendőben, itt érte a halál. Díszes, nagyszabású temetést rendeztek számára, a szent ember koporsójának hordozói között ott volt maga Nagy Szulejmán szultán is. A sírja fölé emelt türbe azóta szent zarándokhely. Nem egyszer mentem fel Gül Baba türbéjébe. Üldögélni, eltűnődni, némán szemlélni a fővárost, kicsit magamban lenni. Tervezgettem, hogy írok valamit a „Rózsák Atyjá”-ról. Játszani, mesélni támadt kedvem, szőnyeget szőni a legendákkal teli türbe titkokat takaró szürke köveire…

Eredeti megjelenés éve: 2012

Kelet, Budapest, 2012
124 oldal · ISBN: 9786155041075 · Illusztrálta: Szarka Fedor Guido

Weiner Sennyey Tibor: Gül baba Elbeszélés 33 rózsamagban

Olyan, de olyan jó volt ezt az ici-pici könyvet olvasni, fokozatosan átitatódni a múlt titokzatos, de annál inkább regés alakjával, Gül babával, s nem utolsó sorban rózsaillatban hemperegni.

A szerző invokációval kezdi művét, mely nem csak lírai stílusát, hanem a múltba való szárnyalást is megteremti. A költő alázatával fordul felénk, amely látja korlátait, de mondandójának fontossága felül emeli a tévelygés kételyén. Ki volt Gül (rózsák) baba (atyja), mi lehet az ő története, hogyan kapcsolódhat hazánkhoz és a rózsákhoz?

Aki hallotta akárcsak egyetlen egyszer is Budapest második kerültének, a Rózsadombnak legendáját, annak már útra kelt a fantáziája és elképzelte, mi is történhetett ötszáz évvel ezelőtt ezen a vidéken. A meseszerű legenda megihlette Weiner Sennyey Tibort is, egy szúfi történet hangnemét követve 33 cikluson át bemutat egy lehetséges utat. A cselekmény Ada-Kalé szigetére vezet vissza, ahol az ár elől menekülőkkel szemben fut Gül baba, hogy megmentse a rózsakertjét, ezt az utolsó kísérletét. De mi mást is tehetne, hiszen, ahogy írja:

„Rózsa vagyok én is itt. Gyökerem a mélyben, töviseim száramon bimbóm a napsütésben. Hiszen már éppen megvolt, már majdnem megtaláltam…”

De mi is az, amit megtalált, mi is az, amit keresett? Pont ezért a nyitottságáért tudtam élvezni a szerző gondolatait, mert bárha meg is mutatja a rózsa mibenlétét, az képes továbbra is a mélyben lakozó titok maradni. A rózsa, a többértelmű szimbólum, most mintha veszítene szerelmi jelképéből és inkább valami jutalom, vagy érdem, egy megdolgozott „élettalizmán” szerepében ragyogna fel. Érdemes erről az oldalról megközelíteni az egész tanmesét. Aztán ott a dombon ülve-árra várva Gül baba elmeséli életének történetét ifjú kísérőjének. Életét Budán, annak rózsáit, majd elestét, szerelmét és ellenségét.

De mondandója nem egy élete izgalma, hanem a mag keresése, önmagunk középpontja s a létezés értelme. „ A tünékenyt próbálom megragadni. Már éppen kezembe lenne, de máris elillan.” Nálam százszorta szebben szedi csokorba Weiner Sennyey Tibor ezeket a gondolatokat, és noha csak műalkotás a története, számomra sokkal többet volt képes adni, mint hangulatot, sztorit vagy egy fiktív regényt. Minden fejezetben, ezekben az apró tanmesékben felbukkan egy olyan párhuzam, szimbólum vagy bölcselet, amin érdemes egy kicsit elmélázni.

Nekem igazi meglepetés volt ez a korábban véletlenül megvásárolt könyv. S nem lenne teljes az értékelésem, ha nem tennék említést Szarka Fedor Guido illusztrációiról, melyek megkoronázzák az egész verses novellafűzért, vagy minek is említhetném? Jókor találkoztam ezzel az alkotással. A szerző az utószóban személyes érintettségét meséli el, s egyben eligazítást ad a hajdani bektasi dervis kilétének tényszerű adatairól is.

Weiner Sennyey Tibor: Gül baba Elbeszélés 33 rózsamagban

Egy imafűzérben 33 három gyöngyszem, 33 gyöngyszemben 33 rózsamag …
33 rózsamagba zárt misztikus történet, huszadik századi szúfi tanmese a keresésről, az emberről, az életek láncolatáról, a tudás átadásáról.
Vajon ki volt Gül Baba? Költő, bölcs gondolkodó, amilyennek a legenda látja? Vagy inkább Kel Baba volt, a rombolás és pusztítás atyja, a janicsárok tanítója, amilyennek a történelem ismeri?
Lehet-e a kettő egyazon személy? Élhet-e Gül Baba több száz éven át? Lehetséges-e, hogy évszázadokat átlépve bukkant fel perzsa kocsmában, bagdadi szenteknél, sztambuli bazárban, bolgár rózsakertekben, a budai Rózsadombon, majd a 20. században Adakálé szigetén? Idősíkok folynak egymásba, én-határok oldódnak fel, szépséges, de titokzatos a szöveg.
Csak sajnálhatom, hogy igen felületesek az ismereteim a szúfi szimbolikáról. Egyes rózsamagok megérintettek, másokat értetlenül néztem. Néha azt hittem, megtaláltam, de a következő pillanatban már el is vesztettem. Mert minden illékony, mint az élet, s mint a rózsamagba zárt tudás.

Dániel_József>!

Weiner Sennyey Tibor: Gül baba Elbeszélés 33 rózsamagban

A XIX. századi orientalizmus legszebb hagyományaihoz nyúl vissza ez a könyv. Egyszerre kalandos, szín-, és illatkavalkád orientalista fikció és hiteles szúfi tanmese.
A békéről szól, és békét teremt a mai és a török Buda közt is.

Weiner Sennyey Tibor: Gül baba Elbeszélés 33 rózsamagban

Szép kiállású kis könyv, találó illusztrációkkal. A hangulata megfogott, de egészében kusza volt. Érzékelhető a nyelvhasználatból, hogy egyszercsak másik síkon fut a történet, de nehezen tudtam elválasztani és nem is láttam az értelmét. Összefolyt, hogy ki kicsoda (nem arra gondolok, ahol koncepció volt az összefolyás). Nem lett volna gond, de nekem végig egy katyvasz volt, annak ellenére, hogy szépen strukturált a 33-as felosztás és a történet szerint. A 33 rózsamagos imafüzér és a 33 fejezet érdekes átkötés. Szépek a képek és a nyelvezete is, átfolynak egymásba a jelenetek és végül összeérnek egy egésszé. Tényleg, mint egy szőnyeg. Összességében tetszett, de valahogy mégis csalódás volt egy picit.

Annamarie P>!

A vágyak kútja betemethetetlen. Ha követ dobunk belé, csak mélyebb lesz, ha rózsát, illatos.

-Ellfelejtjük, ami volt rég,
Aki látott mégis újra láthat.
Titokra titok rejti a választ.

Annamarie P>!

Rózsa vagyok én is. Gyökereim a mélyben, töviseim száramon, bimbóm az őszi napsütésben.

Annamarie P>!

Ősök szelleme, vándorok, utazók, kóborgó dzsinnek, rózsák illata, lantok pattanó húrja, hömpölygő idő, és Duna, keringő planéták, bolyongó bogárkák, szeretőm szépsége, múlandó életidőm és te is, mindenben mindenütt jelenlévő, segítsétek énekem!

Annamarie P>!

– Mondd, Gül Baba- szólt a legifjabb dervis a rendből-, néked nincs olyan város sehol a földön, amire azt tudnád mondani: haza?
És Gül Baba a szívére mutatott.

GTM>!

– Szerelmes voltál Csonkabég lányába?
– Több volt az szerelemnél, fiam … Szerettem.

loz>!

Az akadály mindig önmagunk vagyunk.

14.

loz>!

Néztem a kristályos fehérbort, ahogy körbeiramlik a pohár falán […]

10.

GTM>!

– Gül Baba … te? Te loptál?
– Loptam lánytól, loptam férfitől. Loptam bort és loptam rózsát. Loptam testem a földnek mélyéből. Loptam szellemem messze egekből.
– Mit loptál lánytól? Mit loptál férfitől?
– Lánytól loptam az illatot. Férfitől a színt.
– Mért loptál bort? Mért loptál rózsát?
– Szomjas voltam. Éhes voltam.
– Mért loptál testet? Mért loptál szellemet?
– Nem nekem, a halhatatlan léleknek kellett.
– Életet loptál, hogy élhess?
– Mindig csak a saját életemet.
– Vissza tudod adni, amit loptál?
– Ha majd visszalopja tőlem a lelket.
– Ki lopja vissza tőled, amit elvenni senki sem vehet?
– Aki lopva lopja élettelenbe az életet.

– Elfelejtjük, ami volt rég,
Aki látott mégis újra láthat.
Titokra titok rejti a választ.