A ​természettel való kapcsolat újragondolása 4 csillagozás

Weiner Sennyey Tibor: A természettel való kapcsolat újragondolása

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Baláca Könyvek / Vár Ucca Műhely, Veszprém - Szeged, 2005

Gabriella_Györe>!
Weiner Sennyey Tibor: A természettel való kapcsolat újragondolása

Jobb későn, mint soha – 2005-ös WST első lírakötete, három részre és ez utólagos ars poeticára tagolódik. Már megjelenik a pihimadár-motívum, az első ciklus a Pihik címet viseli. A második az ecloa-hagyományt felélesztő Levelek – nekem ebben voltak kedvenceim, különösen, mikor a következő kötetekben visszatérő motívumként jelenik meg a szinte-vak nagypapa, aki mindig épp a nagymama születésnapjának megfelelő számú rózsabimbó virágzására metszi a rózsabokrot és remek tanácsokkal szolgál az élet fontos dolgai tekintetében. De éppilyen kedves az anya alakja, amint elismeri a számára idegen területre expedíciót hirdető fia munkáit. Az Arcadia, a kötet harmadik ciklusa valamiféle aranykort idézne. Megfelelő lelkiállapot vagy egy bizonyos irodalmi hagyomány tisztelete is kellhet ahhoz, hogy ezt az extatikus, a teljes költészeti hagyományba motivikusan és formailag is beilleszkedni vágyó, ugyanakkor mitosz-elemekből nagyon személyes mitológiát építő költészetet kellőképp befogadhassuk, de tisztában van saját vállalásával és korlátaival is. „Elkezdek egy történetet, ami nem itt kezdődik, de tudom, hogya meértésnél is fontosabb a megérzés, így tehát az érzőt szólítom, mindig is azt teszem, az érzőt szólítom benned, hogy hallj, mert nem elég az olvasó, az olvasó irodalmat olvas csak, halló és látó kell, akkor lehet még az a különös csoda is, hogy sikerül. Mi sikerül? Szerinted?” (Ars Poetica = Nova Arcadia)
WST verseiből gyakorta rajzolódik ki a költői életút, a személyesség emelkedik verstémává, apró történések és emlékek váltakoznak, ha nem blaszfém, azt mondanám, szórakoztató módon, miközben a hazai és világirodalmi vershagyományban is vackot formál magának. Tudja, hol vannak a területe határai. Nem kívánja, hogy mindenkié legyen. Ez a végtelenbe határoltság tetszetős. A pihimadarak pedig olyan erős motívum, ami nem véletlen emelkedik a negyedik kötetig végül kötetcímmé is. Jó volt.