Rézkígyó ​/ Te és a világ 33 csillagozás

Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Két, alapjában véve szinte meghatározhatatlan műfajú írás, az első egy parabola-regényhez áll közelebb, a második egy esszéhez. Közös tulajdonságuk köti össze őket: mindkettőt a Teremtésbe és az emberbe vetett hit hatja át. Útkeresésről szól mindkettő. Az egyik az emberi gyarlóság útvesztőire világít rá átvitt értelemben, mégis közérthetően, a másik ember és Isten, ember és ember viszonyához próbál, tolakodás nélkül, mindenki számára érvényes tanácsokat adni. Jog, törvény és igazság, büntetés és jutalom annak jegyében, hogy Káin soha nem győzte le Ábelt, csak megölte? jóindulat, elfogultság és megértés, vágy, öröm és csalódás, gazdagság és szegénység, szorgalom és restség annak jegyében, hogy nem vagyunk egyedül a Földön, noha olykor túlságosan is egyedül vagyunk. Az élet mégis egész és teljes, mert minden mögött, amit érzékelünk, ott a nagy irányító Isten.

Eredeti megjelenés éve: 1947

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Wass Albert díszkiadás · Wass Albert életmű-sorozat Mentor

Duna International, Budapest, 2012
Mentor, Marosvásárhely, 2002

Káin · Ábel

dokijano>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Vékonyka kötet, értékes, továbbgondolásra érdemes történetekkel.
Az első rész (Rézkígyó) bibliai történetek újrafogalmazása. Nem gondolom, hogy minden egyes részletét és jelentését értettem, ahhoz sajnos nem ismerem eléggé a Bibliát. Mindenesetre a Sodoma népe csodálkozik c. részben érdekes volt a hat különböző foglalkozású ember eltérő szemszögéből olvasni a történteket.
A második rész (Te és a világ) inkább gondolatok gyűjteménye, amolyan füveskönyv-féle. Ezen nem érdemes gyorsan átszaladni, inkább kisebb lépésekben javasolt olvasgatni. Akár többször vissza-visszalapozgatva.
Azt hiszem, újraolvasós lesz egy későbbi időszakban.

DTimi>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Az első részben bibliai történetekkel a jelenkorhoz üzen a szerző. Az elveszett Paradicsom, Káin és Ábel, Szodoma utáni állapotok, elmélkedések, vádaskodások. Néhol egy kissé számomra túl parabolikus a történet.
A második rész csupasz gondolatok belekiáltása a nagyvilágba, szerintem többnyire önmagához. De most ez nekem, itt és most nagyon személyes volt. Mintha csak hozzám szólt volna az író/univerzum. :)

Gólyanéni>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

A könyv első része, a bibliai történetek feldolgozása nagyon tetszett. Egyszerű szavakkal, egyszerű, már ismert történeteket olvashatunk kicsiszolt stílusban. Hasonlóságot éreztem Ljudmila Ulickaja: Kukockij esetei c. könyvének középső részével, mely a látomások (talán álmok világába vezet), de míg ott kifejezetten visszafogott, idegesített a történet, itt élvezettel ismerkedtem a zamatos írásokkal.
A könyv második része életigazságokat, erkölcsi ítéleteket, látásmódokat tartalmaz. Kezdetben a történetek felvetették bennem a kérdést: szűkségem /szűkségünk van ennyi útravalóra? Sok körülöttünk a füveskönyv, a bölcseletek gyűjteménye…Végül arra a megállapításra jutottam, kellenek ezek az „összefoglalt”, „súlypontozott” írások, hisz ha csak egy-egy csírácska ragad meg bennünk, vagy késztet elgondolkozásra, már nyertünk. Talán jobbak leszünk tőlük!

Szédültnapraforgó>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Az elején nehezen olvastam a történeteket, melyek rövidek voltak és állatokról szóltak, majd jöttek az emberi példák. Egymásra épülő „elbeszélések” Sodoma népéről, különböző szemszögekből vizsgálva. (Hogy látja a polgár, a katona, a tisztviselő, a paraszt, az úr, a pap a város sorsát)
Majd jön az útkeresés itt már állatok és emberek is együtt szerepelnek a történetben. Gyönyörű leírások, megfogadni való példabeszédek. Az egész könyv a hitre épül.

Kedvenc idézeteim:
„…ha Isten mindenütt ott van, akkor mi a magyarázata annak, hogy mégis olyan sok a hitványság mindenütt, s olyan kevés az igyekezet a jóra?”
„A világ szép és különös. Csak sok benne nagyon a beteg ember. Az izgága, az irigy, a gyűlölködő.A gonosztevő és a a diktátor, az őrült és a hős. Fertőzik és rontják a világot, amennyire adottságaikból kitelik. De egészen elrontani nem tudták mégsem, ha ezerszeri s azt hirdeti a látszat.”

Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

A könyv két részből áll.
A Rézkígyó nem annyira tetszett. Persze, bibliai történetek új köntösben. De ez a köntös annyira más, annyira elvont és annyira hóbortosan filozofikus, hogy nekem túl szűk volt. Vagy túl tág?…
A Te és a világ szösszenetei, karcai, eszmefuttatásai viszont nagyszerű éleslátást, bölcsességet és jó tanácsokat fogalmaznak meg az emberlét különböző helyzeteire. Ezekből sikerült is idézeteket gyűjtögetni.

Dominik_Blasir>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Szépen tölti a fejünkbe a gondolatait Wass Albert, a példázatai tényleg gyönyörködtetnek. Talán kicsit jobban élnénk manapság, ha megfogadnánk a tanácsait.

aszor>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Szeretem az író igazságkereső írásait. Mindegyik elgondolkoztat, nem kell befejeznem a történeteket, mikor már elfogyott a betű. Mindegyiket tovább tudom gondolni, rágódom rajtuk, még sokáig motoszkálnak a gondolatok a fejemben.
Így voltam most is, mikor olvastam a katona, a polgár, a tisztviselő, a paraszt, az úr és a pap védekezését. Mert mindegyik megmagyarázta a tettét.
Te és a világ részéből pedig a vihar leírását tudnám kiemelni. Csodálatos, ahogyan meg lehet fogalmazni. Erre csak Wass Albert képes.

szallosas P>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Ennél már fényévekkel jobb Wass Albert könyv is akadt a kezembe. A Rézkígyó nem volt rossz, de annyira nem is kötött le. A Te és a világ viszont nagyon kioktató volt számomra.

fakejudas>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Apámmal ketten figyeltük, mint tombol odakint a vihar.
– Wass Albertnek van egy írása a viharról – mondta, s mikor látta, hogy felcsillant a szemem, elment, kikereste a könyvet, és letette az asztalomra.
Nem lehetett véletlen, ahogy semmi más sem, illetve ez is valami célból történhetett, ahogy minden más egyéb.
Elolvastam a rövid kis fejezetet a viharról, aztán a Te és a világ többi tanítását, végül a Rézkígyót is. Nekem ugyanolyan kedvesek mind.
Szeretem, mert igaz(ságkereső), de leginkább talán azért, mert olyan könnyed, tiszta, őszinte, mindent olyan könnyűvé tesz.

Gerhard>!
Wass Albert: Rézkígyó / Te és a világ

Sokat gondolkodtam, hogy miért nem élünk úgy, ahogy Wass Albert leírta a könyvben. Sokkal egyszerűbb lenne az életünk, a problémákat is simábban oldanánk meg.

Nagyon szép könyv, értékes gondolatokat tartalmaz. Nem az a „valósítsd meg önmagad” elv, hanem hogy „békében, nyugodtan haladni előre” eszmei futtatások.

Szelén>!

Könyvtárakat írtak tele azzal, hogy mik a jogaid ezen a földön. Pedig csak egyetlen igazi jogod van: békében élni.
De éppen erről feledkeznek meg leggyakrabban.

Szelén>!

Légy jól nevelt. Igyekezz hozzánevelni magadat az emberek közelségéhez. Csak a neveletlen emberről lehet tudni, hogy mikor van rossz kedve. Fegyelmezd magad. Senkit sem érdekel, hogy milyen hangulattal ébredtél föl reggel és egyedül csak a fogorvosodra tartozik, hogy fáj-e a fogad, vagy sem. Ha okvetlenül érzed, hogy kellemetlenségeket kell mondanod, mert jólneveltséged gyöngébb, mint hangulataid: bújj el valami félreeső helyre és írd le egy papírra mindazt, amit megmondanál. Tedd el, és másnap olvasd el megint. Egy hétig olvassad el minden nap és a hét végén olvassad föl barátaidnak is. Azok nevetni fognak rajta. Te pedig a szégyenkezés által emberré neveled magad.

Szelén>!

1. A barátság nem azt jelenti, hogy jogod van beavatkozni embertársad belső életébe.
2. A barátság nem hatalmaz föl arra, hogy tapintatlan és neveletlen légy.
3. A barátság nem azt jelenti, hogy valaki korlátlanul önzéseink rendelkezésére áll.
4. A barátság nem jogcím arra, hogy jellemhibáinkat feltétlenül és kötelességszerűen megbocsássák.
5. A barátság nem arra való, hogy valakit meggyőzzünk a magunk álláspontjának igazságáról, mindössze arra alkalmas csupán, hogy mások álláspontjait megértsük.
6. A barátság nem kér, nem követel, de nem is ismer áldozatokat.
7. A barátság oka nem lehet sem a véletlen, sem az egymásrautaltság. Még kevésbé azonos világnézeti beállítottság, vagy politikai célkitűzés. A barátság oka egyedül a barátság maga.
Az emberi lélek valami olyan titka ez, mint a zenének a hangok harmóniája. Nem azonosak, de kiegészítik egymást. Az igazi barátság olyan az emberi világ diszharmóniájában, mint egy finom, halk akkord.

Kapcsolódó szócikkek: barátság
Szelén>!

Kerüld, messzire kerüld el azokat, akik aszerint ítélik meg az embert, hogy milyen nyelven beszél. Vagy milyen templomban imádkozik, vagy milyen jelvényt visel a gomblyukában. Az ilyen ember lelke bomlik már, mint az állati hulla, és gyűlölettel fertőzi meg maga körül a levegőt.
S végül fuss, menekülj az okos gyűlölet közeléből. Ez a legveszedelmesebb és nincs ellene orvosságos szer. A tárgyilagosságba bújtatott gyűlölet. A megfontolt gyűlölet. Az emberségesnek látszó, a megértő gyűlölet. Amelyik így kezdi: igaz, hogy ők is emberek, de…
Ha ilyennel találkozol, fuss, mintha szemedet vették volna. A szent gyűlölködők gyújtják
föl mindig a világot.

padamak>!

Tanulj tapintatot! A tapintat az együttélés diplomáciája. Ne nyiss ablakot arra, aki fázik, mert náthát kapsz a hidegtől, amit ezáltal benne magaddal szemben dermesztettél. Ha valakin valami csúnyát észlelsz, ne dicsérd azt szépnek, mert megsérted és megalázod ezzel. Ne nevezd „drágám”-nak, „édesem”-nek vagy „szívem”-nek azt, aki számodra se nem drága, se nem édes, és akinek a szívedhez semmi köze nincsen. Tanuld meg, hogy a tapintatos ember mindig őszinte. Abban, amit mond, és főleg abban, amiről hallgat.

141. oldal - Nem vagy egyedül a földön (Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: tapintat
padamak>!

Ha kifogásaid vannak az emberi közösség ellen: fordíts neki hátat! Vonulj föl a hegyek tetejére, építs kunyhót magadnak, készítsd magadnak a lábbelidet, varrd magad a ruháidat! Ha az emberi társadalomtól semmit el nem fogadsz, szidhatod kedved szerint. De amíg veled született lustaságod előnyeit élvezed, addig hátrányait is tűrd el szótlanul!

142. oldal - Nem vagy egyedül a földön (Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: társadalom
Masni>!

Nem vetted észre? Naponta mindent újra kezdünk. Újra mosdunk, újra borotválkozunk, újra fésülködünk, újra öltözünk. Újra megfőzzük az ételünket. Újra elmegyünk ide vagy oda.
Újra dolgozunk, újra vesződünk, újra bosszankodunk, újra örvendünk, újra hazatérünk, újra lefekszünk. És ez így megy folyton, folyton.
Nem is lehet másként. A nap reggel újra felkel és este újra lemegy. Újra jön a szél, újra szállanak a felhők, újra esik az eső, újra kiderül az ég. Újra, mindig újra. A természet örök rendje ez és mi kötve vagyunk a természethez, mint a növények, vagy mint az állatok.
A fák levelei tavasszal újra kihajtanak és ősszel újra lehullanak. A virágok újra kinyitnak és újra elhervadnak. Újra jön a tavasz, újra jön a nyár, újra jön ősz és újra jön tél. És Te természetesen azt mondod erre, hogy nem is lehetne másként, mert így van ez jól. Miért vagy úgy kétségbeesve tehát, hogy újra elölről kell elkezdd az életedet?
Minden vagyonodat elvesztetted. A virágok is elvesztették színpompás ékszereiket, csak puszta gyökerük maradt meg a föld alatt. Azért ne hidd, hogy most már többé sohasem fognak virágozni.
Életed, megszokott munkád kerete szertehullott. Itt állasz puszta kézzel, egyetlen szál ruhával és nem tudod, mihez kezdhetnél, mert ilyesmi még nem történt Veled.
Nézd a költöző madarakat. Fáradt csapatokban most térnek meg tengeren túlról.
Semmijük sincs, igazán semmijük. Csak az a két kis fáradt szárnyuk. Szinte ájultan hullanak alá pihenni a bokrok közé.
De holnap reggel, ha felkélsz a nappal és kijössz ide, hogy megkeressed őket: vidám füttyüket messziről hallhatod már. Fürgén szökdelnek az ágak között, hernyót keresnek és száraz mohát a fészekrakáshoz. Figyelheted, milyen vidáman hordozzák csőrükben a vékony gallyakat s fonnak belőle nótaszó mellett új otthont fiaiknak.
Amiért ember vagy, azért tanulhatsz még sokat a madaraktól.

Gólyanéni>!

Tehát nem sopánkodni kell, mint ahogy azt az öregek teszik, és nem tétlenül csavarogni tavasszal és nyáron, mint ahogy azt a kölyök csinálja, hanem dolgozni kell, fáradni kell, gyűjteni kell, és így győzni le nyáron már a telet, ami jön.

padamak>!

A valódi igazságban bízhatsz bátran, kára nem eshetik. Felkél a Nap, bármilyen sötét is legyen előtte az éjszaka.
Ha mégis látnod kell, hogy itt-ott, az emberi hangyaboly külön életében a rossz látszólag győz a jó felett: ne tévesszen meg ez a látszat. Kain sohasem győzte le Ábelt. Csak megölte.
Jusson eszedbe, hogy van egy jelvény, amit sokan hordanak, de kevesen értenek meg. Azt hirdeti, hogy sok idővel ezelőtt keresztre feszítettek Valakit, aki győzött az emberek fölött.

132. oldal - Igazság (Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Ábel · igazság · Káin
Szelén>!

Egyáltalában semmire se panaszkodj. A panaszkodó ember olyan, mint a rossz gyerek, aki megkíván egy játékot, és amikor megkapja, nincsen vele megelégedve. Elébb-utóbb a fenekére vernek.
Ha kifogásaid vannak az emberi közösség ellen: fordíts neki hátat. Vonulj föl a hegyek tetejére, építs kunyhót magadnak, készítsd magad a lábbelidet, varrd magad a ruháidat. Ha az emberi társadalomtól semmit el nem fogadsz, szidhatod kedved szerint. De amíg veled született lustaságod előnyeit élvezi, addig hátrányait is tűrd el szótlanul.