Magyar ​pólus 6 csillagozás

Wass Albert: Magyar pólus

Segítsetek ​megőrizni és magosra tartani a fáklyát! Ha ez a tűz kialszik, sötétben marad a nemzet! Segítsetek megteremteni azt a független és szabad magyar szellemi pólust, mely méltó módon képviselhesse a világ közvéleménye előtt a hazájából kiüldözött ezeréves magyar humanista kultúrát és tovább vigye azt a szellemi irányvonalat, mely egy Balassán, egy Vörösmartyn, egy Arany Jánoson, egy Petőfin, egy Ady Endrén és egy Babits Mihályon keresztül mindenkor az egyetemes emberi jogokat és igazságokat hirdette. Ne koldusalamizsnával segítsetek, hanem öntudatos és céltudatos kötelességvállalással, melynek parancsa véretekben él és kötelez! (Wass Albert 1947-es Nyílt leveléből) Újabban fölkutatott versek, novellák, tárcák, közéleti írások, beszédek, interjúk és levelek segítik megértenünk, hogy ki volt valójában a teljes magyar nemzet és az emberiség számára Wass Albert. Mit vesztettünk kényszer-emigrációja távollétében és mit nyerhetünk szellemi jelenlétével, művei és életcéljai… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Wass Albert életműve Kráter

Kráter, Pomáz, 2004
Kráter, Pomáz, 2004

neferneferuaton>!
Wass Albert: Magyar pólus

Ez volt a 13. könyv, amit az írótól olvastam. Tagadhatatlanul az egyik kedvenc írom és minden amit írt, az nagyon tetszik.
Ez a könyv novellákat, leveleket, interjúkat tartalmaz. Hozzám közelebb állnak a regények, nekem a novellák túl rövidek, ezért kell azt mondanom, hogy olvastam már jobbat is az írótól. A novellák esetében éppen elkezdem magam beleélni a történetbe és már véget is ér. Viszont Hanky tanár úr történeteit nagyon szerettem. Szórakoztatóak voltak a kalandjai.
A levelek és interjúk nagy értéke pedig, hogy még közelebb hozza az olvasóhoz Wass Albert személyét, gondolatait.

neferneferuaton>!

Nem tudom, kinek a hanyagsága vagy nemtörődömsége folytán állhatott elő az a tragikus helyzet, hogy Magyarország fővárosában egy osztrák ember vezeti végig az idegeneket a magyar királyi palota termein. Megmutogatja a palotát, történelmi eseményekről számol be, de olyan magyarsággal, amilyent legfeljebb csak a Burgban használhattak valamikor, és olyan beállításban, hogy magyar embernek ökölbe szorul a keze. „Itt lakta Franz Josef Kaiser” – mutogatja a csodálkozó debrecenieknek. – „Itt ülte magát legszívesebben kaiserin Elisabeth”. Vagy: „Ez van képe Franz Jozef mikor negyvennyolc a csőcselék forradalom csinálta neki”. Az ember igazán nem tudja, nevessen-e vagy bosszankodjék? Talán leginkább sírni lehetne ezen. Mert minden humor mellett valami rettenetesen lesújtó van abban, hogy a saját királyi palotánkat egy nyelvünket nem tudó idegen mutogatja nekünk, és legszentebb történelmi eseményünket, a szabadságharcot, osztrák szemüvegen át „forradalom” és „csőcselék” szavakkal megbélyegezve meri a szemünkbe vágni, most, éppen most, amikor semmi sem lehet számunkra szentebb, mint annak a vérrel és könnyel megáztatott két évnek az emléke, nekünk, magyaroknak.