Magukrahagyottak 60 csillagozás

Wass Albert: Magukrahagyottak

A könyv beszédes címe jelzi, hogy szól a Kárpátok hágóin a hazájukat az orosz hadsereg ellen védő székelységről, a koreai háborúban szinte halálraítéltként küzdő fiatal amerikai önkéntesekről, az 1956-ban a nagyvilág által becsapott harcos magyar fiatalokról és minden eszményért küzdő, de elárult emberről, akinek példája nem halványodhat el tudatunkban.

Eredeti megjelenés éve: 1967

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Wass Albert életműve Kráter

Kráter, Pomáz, 2001
118 oldal · ISBN: 9639195405

jagoka1984 P>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Számtalan könyvet olvastam már Wass Alberttől. A tőle megszokott leírások, megfogalmazás. itt is jelen vannak. Számomra nem ez a mű lesz a leg- leg- leg, de ezt is érdemes elolvasni.

Szédültnapraforgó>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Ez már a sokadik olvasásom Wass Albert tollából. Mint az eddig olvasottak, ez is egy nagyon szomorú mű. A Koreai háború, párhuzamba állítva a forradalommal. Mesél a halottakról, a sebesülteket ápolja Anka, egy haldokló fiú levelét eljuttatja az édesanyjához, aki felolvassa nekünk a 2. részben a fia levét. Borzalmas idők voltak.
Megszokhattuk W.A. bölcs, de nagyon igaz mondatait, melyek közül most az én kedvencem:
„A szeretet és a békesség, fiam, a legkisebb kunyhóban is elfér. Nem mindég a nagy házakban élnek boldog emberek.”

csillagka>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Édes Istenem de nehéz is ez.
Nem hiszem hogy USA-nak a világ csendőrét kellene játszani, és bizony nekem a Vietnam elleni tüntetések egyet jelentenek a kedvenc korszakommal, Woodstockban állítom ott voltam az előző életemben, és bizony a tömegben is ami Washington tüntetett béke mellett, aztán lelőttek Vietnamban :P
Hair nem tudom hányszor néztem meg. Itt és most egyszerűen a földbe lettem gyalázva és nagyon nem tetszik a szemszög amivel meg lett jelenítve a múlt, az a szemüveg nagyon de nagyon egydioptriás és nagyon egypólusú világot feltételez.
Mindenről azok a fránya kommunisták, az oroszok és a szemét zsidók tehetnek miközben Ámérika nem tett meg mindent Isten és a világ védelmében.
Észak-Korea nem tudott volna ennyi ideig kitartani, ha nem úgy jön létre ahogyan létrejött !
A könyv persze megríkatott, nem igen volt olyan Wass aminél nem folytak volna a könnyeim, tagadhatatlanul vevő vagyok a romantikus elmélázásra és bizony nagyon tudom élvezni a múltról való elmélkedéseket.
Aztán valahogyan mindig felébredek és rájövök mindez nagyon szép és nemes, csak éppen a fele sem igaz annak amit sugallni szeretne, nekem olyan messze van a valóságomtól, mint a Bolgár fatemplomok a Koreai pokoltól.
A leginkább manipulatív Wass amit eddig olvastam.

Wass Albert: Magukrahagyottak

Tetszett. Messze nem annyira mint az Elvész a nyom, vagy a Mire a fák megnőnek, vagy a Funtineli, de tetszett. Nem lesz kedvenc semmiképp, de tetszett. Pedig rövid volt, de talán jobb is, hogy rövid.
Én végül egyetlen tanulságot vontam le a könyvből, és nem biztos, hogy azt, amit sugallani akart. A felelősség. De nem tekintek szét nemzetekre, népekre, embercsoportokra, hanem csak egyes emberekre. Ha felelősséget vállalsz valamiért, de főleg valakiért, akkor Te, mint ember, személyesen vagy felelős érte. Nem a nemzet, a nép, hanem Te. És ebben az esetben Neked, mint embernek, kutya kötelességed mindent megtenni azért a másik emberért, akiért valamikor felelősséget vállaltál.
Valahol ez is benne van a könyvben, az egyének felelőssége, de inkább a nemzetek felelősségét éreztem ki belőle. Mert a politikus is azért tud harcba küldeni csapatokat (embereket), mert a választók őt bízták meg azzal, hogy ilyen döntéseket meghozzon. Vagyis itt is a kollektív felelősségről van szó, nem pedig a politikus egyszemélyi felelősségéről. De ez, mint mondtam, csak az én véleményem, és ráadásul csak most fejeztem be a könyvet, még biztosan fogok rajta gondolkodni, de ez az első benyomásom.
A bolgár harcok, a Kárpátok hadszíntere, Korea, az 56-os Magyarország és végül Vietnám párhuzamba állítása érdekes megvilágítás, és nekem határozottan tetszik. Hiszen igaz, ami igaz, ez tény, hogy mindegyik alkalommal magukra hagytak valakik valakiket.

bookcase>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Amilyen vékony olyan hatalmas a mondanivalója. A könyv végén potyogtak a könnyeim. Magával ragadó.

madóri>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Elgondolkoztató, megrázó, számomra felejthetetlen könyv.
Szeretem, ahogy Wass Albert játszik az eseményszálakkal: emlékezés és valóság határmezsgyéjén mozog, múlt és jelen egybemosódik, s közben a szívem szakad meg a fiatal, melegszívű amerikai-magyar katonáért.
A keretként szolgáló befejezés kiszámítható ugyan, de ez nem von le semmit a regény mondanivalójából, értékéből.

elle>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Sajnálattal mondom, hogy ez volt az eddigi leggyengébb Wass Albert-könyvem. Elolvastam már vagy 10-et (vagy lehet, hogy többet is), de a többivel ellentétben ez nem fogott meg annyira. Mindegyikben volt valami magával ragadó, valami láthatatlan kéz, amelyik mind húz-húz az adott helyre, s nem engedi, hogy letegyem a kezemből a könyvet, mind húz-húz, hogy olvassam tovább, és tovább, és képzeljem magam a adott könyvben leírt környezetbe, de ez a kéz ebből a könyvből hiányzott. Na jó, azt nem mondhatom, hogy hiányzott, de gyenge volt ez a kéz, és én erősebbnek bizonyultam.
Ezért a gyenge kézért csak 4 csillagot tudok adni.:(Sajnálom!

robinson P>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Hosszú bevezetés,.. lapos vég, mégis jó. Lehet, nem annyira magával ragadó, sodró, mint sok más W.A olvasmány, mégis, lehet gondolkodni, jó volt olvasni.

zzzizzzi>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

Mint, ahogy az megszokott Wass Alberttől, itt is voltak èrdekes gondolatok. Az ember olvassa ès mèlyen elgondolkodik, átèrtèkeli az èletet, a saját helyzetèt, a magyarságát.
Az ápolónő èlete teljesen elszomorított, mègis lenyűgözött. Szörnyű helyzetekbe került èlete során, de mègis haladt tovább. A legrosszabb körülmènyek között is túlèl. Sőt úgy csinálja, hogy nem veszíti el embersègèt, jó ès önzetlen marad. Ez a fajta segítőkèszsèg nagyon kevès emberben van meg.
Wass Albert mindig ad valamit az olvasónak, vagy inkább ad valamit az olvasóhoz. Èpíti a magyarságtudatunkat.

eipi_1>!
Wass Albert: Magukrahagyottak

A könyv 2/3-át kitöltő első két fejezet mély és egyszerűen zseniális. A könyv a végére számomra kicsit ellaposodott; valahogy nem jött a várt katarzis…

madóri>!

Isten nem más, mint szeretet. Minden, ami szeretet, az Isten. És minden, ami nem szeretet, az nem Isten, és ami nem Isten, az nem is valóság, csak valami rossz álom. Isten benne van abban, hogy én itt vagyok, mert az hozott ide, hogy szeretem a hazámat és szeretem az emberiséget, és meg akarom védeni azt, aki védelemre szorul, és fel akarom szabadítani azt, aki rabságban él. De abban nincsen benne az Isten, hogy géppuskámmal embereket ölök, mivel azt nem szeretetből tettem. Azt csak azért tettem, hogy megvédjem magam, hogy teljesítsem a kötelességemet, mert katona vagyok, s a katonáknak ölniök kell.

P_Jucus>!

cs98>!

A tulipánok is hamarosan nyílnak már a kertünkben, s te ülsz a padon, nézed őket és rám gondolsz. Gondolj arra, hogy én akkor már ott leszek melletted, csak a szemeiddel nem láthatsz. Ott leszek a tulipánok színében, a kis alma rügyeiben, a virágillatban s a szellőben, mely megborzolja néha a hajadat.

161. oldal ( A levél )

Bobe0402>!

Ők magukrahagyottan őrizték a Kárpátokon Magyarországot és a mögötte lévő Európát, olyan egyedül, amilyen egyedül csak lehet az ember, akit magára hagy a világ. Álltak fönt az erdőgerincen,derékig hóban, fagyott lábakkal, fagyott kezekkel, arcukat marta a jeges északi szél, és tudták, hogy senki sincs a hátuk mögött, aki segíteni tudna. Csak védtelen völgyek, falvak és városok, kiszolgáltatott asszonyok, más semmi. S mindezek mögött távol valahol egy érzéketlen nyugati világ, a maga vendéglőivel, színházaival, vasárnapi kereszténységével, gótikus templomaival, fennhéjázó civilizációjával, közömbösségével és értéktelen jelszavaival, egy nagyképű és gőgös Nyugat, aki barbárnak nevezi azt, aki érte harcol, és akinek eszébe se jut, hogy kezét nyújtsa annak, aki elbukik ebben a harcban.

59. oldal Kráter Műhely Egyesület

Aurin>!

Mert süket a Nyugat és vak. Mert elhagyta a Nyugatot az Isten, elköltözött belőle más égtájra, és már csak egy rozoga váz tartja össze, egy kereszténységnek nevezett kultúra, melyből azonban a kereszténység már régen kiveszett.

cs98>!

– Mit gondolsz: van túlvilág?
– Csak egy világ van – felelte a lány halkan –, s akik szeretik egymást, találkoznak benne újra és újra. Találkoznak, elbúcsúznak és elmennek. Aztán újra találkoznak és újra elmennek, újra meg újra, míg elérkezik az idő, amikor nem kell megváljanak egymástól többé.

182. oldal ( Magyarország, 1956. )

Bobe0402>!

Valahol azt olvastam régen, hogy akik az igaz ügyért halnak, föltámadnak megint. Talán egy emlékművön olvastam valahol, nem emlékszem már. De most hirtelen rádöbbentem, anyácska, hogy ez bizony igaz is lehet. S hogy addig és addig támadunk föl, míg végül is győz az igaz ügy.

63. oldal Kráter Műhely Egyesület kiadása

Bobe0402>!

Ne sírj anyácska, ha megkapod. Légy büszke reá. Mert azt jelenti majd az az olcsó kis érdemkereszt, hogy a fiad igazi amerikai volt, aki mások szabadságáért élt, amíg élt, és mások szabadságáért halt meg, amikor meghalt. Csak éppen hogy a politikusok csúnyán cserbenhagyták őt is, akárcsak Amerikát meg a szabadságot.
Ne sírj, anyácska. De menj ki az utcára, és mondd meg mindenkinek: valaki játszott velünk, mint rossz gyermek az ólomkatonákkal. Velem és Pete-tel és Billel meg a többiekkel. És ha választások jönnek újra, gondoljatok majd reánk. Mert mi is ott leszünk. Véresen, rongyosan, de ott leszünk. Pete az átlőtt szájával és felnyitott torkával, Bob szétroncsolt fejével, mind ott leszünk. Érezni fogjátok a jelenlétünket. És még valamit, anyácska: mondd meg, hogy holnaputántól kezdve egy Johannes nevű ember építeni kezdi már valahol a templomot a barlanglakók számára, akik Istent keresik. Johannes a keresztesek vezére volt, sok-sok száz éven át, s ti is tudni fogtok róla, ha majd megérik az idő, és fölépül az a templom.

87. oldal Kráter Műhely Egyesület

cs98>!

– Mondja – […] –, nem különös az, hogy mindig magukra hagyják azokat, akik a kereszténységért harcolnak?
– Senki sem harcol ma a kereszténységért – […] –, a háborúk mindig egyéb okok miatt vannak.
– Miért például?
[…]
– Talán mert egyes országokban felgyülemlik a sok lőszer, s el kell puffogtassa valaki, hogy újat gyárthassanak, s fizethessék a munkásokat, hogy a munkások aztán vásárolhassanak maguknak ruhát, mosógépet és egyebeket, és ezzel lehetőséget nyújtsanak más munkásoknak is, hogy pénzt keressenek.

91. oldal ( Korea, 1951. )