A ​titokzatos őzbak 51 csillagozás

Wass Albert: A titokzatos őzbak Wass Albert: A titokzatos őzbak Wass Albert: A titokzatos őzbak

„Minden útnak valahol vége van. S emberi tulajdonság, hogy az út végén visszafordulunk s eltűnődünk életünk értelmén. Addig nem, de akkor igen. Addig csak megyünk ösztönösen s néha vakon is, egy nyom, egy cél, egy gondolat után. Hogy miért, azon majd töprengünk a végén, ha kifut az út lábaink alól s lábainkból kifogy az erő. Talán én is rájövök egyszer, hogy céltalan kapkodás volt az egész s legjobb lett volna semmit sem csinálni. De addig még sok idő van. Sok hegygerinc, sok völgy és sok tető. S keresztül rajtuk a nyom, amit követnem kell.” (Részlet a könyvből)

Eredeti megjelenés éve: 1941

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Wass Albert életműve Kráter

jagoka1984 P>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Újabb hamisíthatatlan Wass Albert mű. A leírás, a megfogalmazás semmivel nem összetéveszthető. Lehet bármilyen rövid mű, az írótól megszokott stílus megjelenik

Roszka>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Visszaemlékezések. Gyerekkorra, fiatalember-korra, és sok mindenre. Valaha volt vadászatokra, tehetős és szegényebb időkre. Mindet átszövi a természet szeretete, és egy titokzatos őzbak, akit gyerekként látott és egész életében keresett.

ppeva P>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Csodás táj- és emberleírások, de ennek ellenére az egész sokkal gyengébb volt, mint azok a regényei, amiket szeretek. És nem minden művét szeretem, a szép stílusával együtt se.

Érdekes volt, mert a napokban fejeztem be a lengyel Wańkowicz 3 az 1-ben könyvét, és annak az első részében, a Kölyökévekben (Szczenięce lata) rácsodálkoztam, hogy a 8 éves kisfiút vadászni viszik, és ő is lő vadat, vadászpuskával. Azt hittem, ez egy kis túlzás, de úgy látszik, egyes földbirtokosok tényleg már kicsi koruktól vadászatra, vadászfegyver használatára nevelték a fiaikat.

Kisördög>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Egy újabb „tipikus” Wass Albert kötet, és egy újabb remek olvasmány. Igazából egy visszaemlékezés, amelyet kellemes és jó érzés olvasni. A táj- és képleírások gyönyörűek, a mondatok csodásan szerkesztettek. Bár különösebb, jelentősebb eseményvonal/cselekményszál – a történelmi környezet leírását kivéve nincs, mégis kellemes érzések kavarogtak bennem olvasás közben, szívhez szól, mint mindig.

Wass Albert: A titokzatos őzbak

Wass Albert érzelemvilága mindig magával ragad. Utánozhatatlan! „A stílus maga az ember.” (Buffon) Érezni a könyvben a kötődést, nem marad el a komoly, helyenként fájdalmas kritika sem. Tisztelete az ember, az állat, a föld, a természet iránt – magával sodort. Nagyon szép, helyenként nagyon mélyen megrázó elbeszélések vannak a kötetben, a tájleíró részek, vizuális élményt jelentettek számomra.

tengshilun I>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Titokzatos, mint az őzbak, rejtélyes, mint a havasok. Nagyon szerettem olvasni, és újra a magaménak érezni Wass Albert világát és felemelő stílusát.

Vivarumba>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Első Wass Albert könyvem és biztos nem az utolsó:-). Úgy vélem ezekkel a novellákkal köszönetet mondott mindazoknak, akik tanították: az őt körülvevő idősebb embereknek, az első szerelemnek, az erdőnek és a vadaknak.
Örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet, mert végre megszerettem a természetleírásokat: tetszett, hogy végre olvasás közben én is érzem, ahogy ropog a lábam alatt az avar, megcsapja az orromat az erdő illata vagy átjár a hegyek nyugalma. Ezek után újra merek próbálkozni Fekete István állatos műveivel, hátha csak túl korán kerültek a kezeim közé. :-)

szivtiproimi>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Ő az az író, akit politikai pártállástól függően szeretnek vagy gyűlölnek. Az elöbbi mondatból kiindulva nekem szeretnem kellene, de mégis közepest adtam. Elismerem , hogy kell az ilyen hang is, de a népi íróink sokkal jobbat írtak ettől. Lehet, hogy írt ennél sokkal jobb könyvet, de a vadászat toposzra annyi szenny hullt az utóbbi évtizedekben, hogy nekem , ha azt mondják vadászat, előszőr az elvtársi mészárlások jutnak eszembe, ahol géppisztollyal irtoták a vadakat Brezsnyevék. Másodikra Hobó lemeze jön be. Harmadikra a kihalófélben lévő állatok. Szóval ez a hősi vadász toposz, idejétmúlt.

Wass Albert: A titokzatos őzbak

Csodálatos írás, valódi szépirodalom. Ahogy a természet szeretete, szépsége képes befolyásolni, alakítani az ember jellemét, ahogy a természet fogékonyabbá, érzőbbé képes tenni az embert – ez a könyv erre méltó bizonyság.
Az igazi míves, értékes, szép stílust, fogalmazást értékelőknek, s egyben természetet szeretőknek igazi csemege – minden szava, mondata lelkesítően ízlelgetnivaló.

herlil>!
Wass Albert: A titokzatos őzbak

Kedves gyermekkori visszaemlékezéseket, diákos éveket, felnőttkori tapasztalatokat, barátokat és régi ismerősöket vonultatnak fel a regény történetei, amelyeket vándorfájdalomként jár át Erdély elcsatolása. Ugyanakkor az őzbak is több helyütt fel- és eltűnik, afféle búvópatakként kísérve az elbeszélőt.
Számomra teljesebb lett volna a mű, ha az őzbak sosem kerül elejtésre és megmarad egy örök, folytonos, rendszeresen visszatérő, de elérhetetlen álomnak.

Aquarius>!

Nem haragszom soha az emberekre, ha másképpen vallják a dolgokat, mint én, mert tudom, hogy az ő igazságuk is éppen olyan igazság a maguk szempontjából, akár az enyém. […] Az élet sok apró igazsága között talán nem is az igazság a fontos. Hanem a békesség, mellyel megszorítjuk egymás kezét az igazság fölött.

A titokzatos őzbak c. novella

Aquarius>!

A gyermek lelke olyan, mint a tükör, mely váltakozva fordul új és új irányba s fényt keres, napok, holdak, csillagok, vagy pislogó gyertyák fényét, mit önmagáról visszatükrözhessen.

Elindul egy élet c. novella

Anó P>!

Mikor érettségi után otthagytam azt a házat, azt hittem: enyém a világ. Pedig akkor vesztettem el a világot. Ott hagytam a Majális-utcában, s azóta úgy elveszett, nem is tudom már megtalálni. A világot, mely egyhangú, nyugodt, szürke hétköznapok után szép ünnepes vasárnapokból áll. Hova lettek ezek a vasárnapok?

Magdileona>!

Minden rendetlenség átveszi az őt létrehozó emberek szagát, színét és hangulatát. Ezért van az, hogy csak a magunk alkotta rendetlenség sugároz felénk otthonosságot, mások rendetlensége fanyar hangulatokat ébreszt.

Magdileona>!

Folyhatott az eszmény-rombolás szerte a világban kedve szerint: engem megmentett az erdő.
Megtanított igaznak látni a szépet és a jót. Megtanított arra is, hogy a gúny, amely a szépet támadja, nem egyéb, mint irigy takarása emberi mesterkedésekből származó világoknak, melyekből hiányzik a szépség.

Aquarius>!

Akinek nyugtalan vágyai vannak, az nem boldog. A boldogság az, amikor nem vágyunk semmire.

A vízileány c. novella

Aquarius>!

Vannak dolgok, amikről nem lehet beszélni. Amiket csak önmagával intézhet el minden ember.

Mósule c. novella

Anó P>!

Nyugtalan kamasz koromban s később, mikor felelni kellett az élet kérdéseire: ha sajgott bennem valami, vagy féltem a világtól, felkerestem a régi házat. Néztem, hallgattam, fölszívtam és próbáltam megtanulni a bölcsességet és a békét, ami belőle áradt, s néha arra gondoltam, hogy ha kérhetnék Istentől a magam számára valami szépet és nagyot, azt kérném, hogy adjon nekem is egy ilyen egyszerű kicsi házat, négy szobával, vadszőlős tornáccal, öreg körtefával. Mohos legyen a teteje, s olyan kicsi legyen, hogy ne férjen el benne izgalom, perpatvar, békétlenség. Csak én s az, akit szeretek. És a csönd és a béke. Öblös karosszék, puskaállvány, pipaszag. Legyen körülötte szelíd kicsi kert, fenyő, mogyoró, borízű alma. Fehérszőrű, lompos kuvasz, tarka kopó, virágzó mályva. Éljek benne csöndesen és békén, gondolkozzak az emberek dolgain, s nézzem meg az órát, ha eltelt az idő s az este. S úgy mondjam halkan, bölcsen, derűsen: gyere, lelkem, késő van már…
Hiába vágytam rá, nekem nagy ház jutott. Nagy ház és kevés béke. S a régi kertet és a régi udvart ott a Mezőség közepén gyom lepte be, s idegenek járják. Maholnap elpusztul a ház is, a régi fákat fejsze dönti le, és nem marad utánuk semmi nyom, csak néhány emlék és néhány hangulat.