Extremis (Vasember 1.) 79 csillagozás

Warren Ellis: Vasember – Extremis Warren Ellis: Vasember – Extremis Warren Ellis: Vasember – Extremis Warren Ellis: Vasember – Extremis

Vasember új korszak elé néz, amint a híres író, Warren Ellis összeáll Adi Granov rajzolóval, hogy újraértelmezzék a páncélos Bosszúangyal világát a XXI. századnak megfelelően – egy szörnyű új technológia képében, amely veszélybe sodorhatja az emberiséget! Mi az az Extremis, ki szabadította rá a világra és milyen hatással lesz a felbukkanása?

A gyűjtemény az Iron Man (4. széria) 1-6. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

Kingpin, Budapest, 2016
160 oldal · puhatáblás · Fordította: Benes Attila · Illusztrálta: Adi Granov

Vasember (Anthony Edward "Tony" Stark)

phetei>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Örültem neki, mikor megtudtam, hogy megjelenik az Extremis magyarul. A Marvel nem bízta a véletlenre annak idején a Vasember képregény rebootot, Warren Ellis biztos kézzel hozza a tőle megszokott színvonalat. Túlzás nélkül állítható, hogy enélkül a történet nélkül a jelenlegi Marvel filmes univerzum sem lenne olyan amilyen. Azt hiszem, ez pontosan bemutatja a történet jelentőségét; akár kijelölhető popkulturális mérföldkőnek is.

Aki látta az első és a harmadik Vasember filmet, azt nagy meglepetések nem fogják már érni a képregény olvasása közben. Egy kicsit filozofálunk, elmerengünk a jövő lehetséges alakulásán, kapunk egy laza eredet sztorit, Tony lecsapja a lepattanót spoiler, a végén pedig mindenki megkapja ami neki jár.

A sztori dobozban jelent meg spoiler egy másik Avengers mesével együtt. Ideális belépő bárkinek aki még csak ismerkedik a képregények világával, a rajongók számára pedig hiánypótló.

Jut eszembe, valamelyik kiadó nem akar Warren Ellis könyveket kihozni? Mondjuk ezt itt: Warren Ellis: Gun Machine

Rodwin>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Aki látta a Vasember filmeket, annak sok újdonságot nem fog mutatni a kötet. Pontosabban a filmek első és harmadik része számos eseménye található meg benne. Bizonyos, hogy e kötet nélkül talán kicsit más lenne a Marvel moziuniverzum.
Nem mellesleg én is láttam a filmeket, de valahogy csak az első rész eseményei vannak meg tisztán a fejemben.
Történetünk visszatekint Vasember születésére, de leginkább egy szuperszérum körül bonyolódnak az események. Tony Stark továbbra is jóképű, humoros, azért póki szintjét nem üti meg nálam, de voltak itt is könnyed beszólások.
A rajzolás nekem annyira nem tetszett, de ez ízlés dolga. A hosszú csatározások Mallennel elég unalmasak voltak számomra.Az ilyesfajta oldalakat aztán tényleg haladósan lehet olvasni, persze akinek tetszik a rajzolás elmerülhet benne hosszú percekre is akár.
Nem volt rossz kötet, a sorozatban mindenképp helye van. Vasember mániásoknak pedig kötelező.

vicomte P>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Aki látta a Vasember 3-at, az nagyjából sejtheti, hogy miről is van ebben a képregényben szó. A mozis verzióhoz képest persze vannak lényeges különbségek: először is, mivel ez a képregény egyfajta reboot volt, kapunk egy jó adagnyi előtörténetet, ami szintén ismerős lesz az első mozifilmből.

Ami a fő történetszálat illeti, az messze nem olyan hollywoodi – sem a csavarok, sem a látványos csihipuhik* szempontjából nem mérhető a képregény a filmekhez.
A képregény erénye az emberközelibb megvalósítás: Tony Stark itt sokkal kevésbé ripacs és showman, mint a filmekben, és a problémái is jobban átérezhetőek. A karakterek közötti párbeszédek szellemesek, és még csak nem jól megcsócsált mondanivalót próbálnak a szánkba rágni. Az ellenfélként feltűnő terrorista, Mallen pedig tökéletesen hozza a saját igazának 100%-os bizonyossággal tudatában lévő fanatikus önérzetében sértett korlátolt gonoszságát. A képregény egyik legelgondolkoztatóbb, leghitelesebb és legbrutálisabb jelenete, amelyben Mallen nem bírja elviselni azt, ahogy a saját torz ideológiájára egy hétköznapi fiatal lány reagál.
A grafikai kivitelezés egyedi: az olajfestményt idéző panelek úgy maradnak képregényesen látványosak, hogy ahol kellett a szereplők érzelmeit is jól mutatják.

Lehetett volna ennél azért tényleg kicsit összetettebb a sztori, kevesebb oldalszámban is elbírtam volna viselni a bunyó bemutatását, és egy jobban előkészített csavarral nagyobb lehetett volna a katarzis a végén, de még így is igen jól sikerült történet lett ez.

* Őszintén szólva, itt a látványos csihipuhik kimondottan unalmasan néznek ki: oldalakon keresztül azt követni, ahogy nagyjából egy hang nélkül üti egymást a két szereplő, hát minden, csak nem érdekfeszítő.

luthienlovemagic IP>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Aki látta a három Vasember filmet, annak nem sok újat mond ez a képregény. Ez volt ugyanis az első és a harmadik film alapja. Ami nagyon tetszett benne, az a történetvezetés és a rajzolás. Illett ez a stílus Vasemberhez. Kapunk eredettörténetet, bár szerencsére nem ezen van a hangsúly, van benne új fenyegető technológia, ami ellen lehet harcolni. Viszont a harci jelenetek annyira szerintem nem lettek jók, mert az író másra koncentrál, ebből kifolyólag a karakterdinamika itt jobb. De összességében a filmek nekem jobban tetszettek, viszont azt elismerem, hogy ez a képregény jó alapot szolgáltatott hozzájuk.

Warren Ellis: Vasember – Extremis

A cím valószínűleg a képregények iránt kevésbé érdeklődő, de a Marvel-filmes univerzumát követőknek is ismerős lehet. Nem véletlenül, a Vasember 3. (és az 1. rész egyes elemei) ezen a történeten alapul, bár természetesen bőven van eltérés a kettő között.
A történetről röviden: Tonyt egy régi ismerőse, Maya Hansen keresi meg, hogy a segítségét kérje. Maya egyik kollégája a veszélyes Extremis-vírust – mely jó szokás szerint egy újabb szuperkatona kísérlet –, egy helyi terroristacsoportnak juttatta el, akik persze egyik tagjukon ki is próbálják azt. Miután Tony csúnyán alulmarad a felturbózott terroristával szemben, nem lát más esélyt, mint hogy önmagán is kipróbálja az Extremis egy módosított változatát…
Mivel az Extremis-szel indult el Vasember negyedik sorozata, így az akkori szokás szerint a karakter eredetére is kitértek valamennyire, jelen esetben elszórt flashbackekben kapjuk ezt meg, de szerencsére nem érződnek erőltetettnek. (Ezekből merített a Vasember-trilógia első része.)
Adi Granov képei nagyon szépen, tökéletesen passzolnak ehhez a történethez. Szerencsére az úriember munkáit azóta is láthatjuk számtalan képregény borítóján.
Ami a szememben picit negatívumként jött le, az a sztori ütemezése: míg az első két számot elég sokáig olvastam a sok szöveg miatt, Mallem és Tony első összecsapásától nagyon rákapcsol a tempó, és pikk-pakk vége az egésznek. Tudom, a bunyók már csak ilyenek, de valahogy ezt jobban is el lehetett volna osztani szerintem. Ezt az apróságot leszámítva csak ajánlani tudom a történetet.

Kingpin, Budapest, 2016
160 oldal · puhatáblás · Fordította: Benes Attila · Illusztrálta: Adi Granov
amanda888 P>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Ez volt az első Vasember képregényem, és próbáltam olyat választani, amiről van valami minimális ismeretem. A Vasember 3 egyébként is az egyik kedvencem a Marvel univerzum filmek közül. Jó történet volt, tetszett a titkárnővel folytatott beszélgetés, az interjú az újságíróval, a visszatekintések. A történetek ismerősek voltak, de újszerűek is, kicsit másképp mesélte el a történetet. A rajzokra nem is tudom mit mondjak, érdekesek voltak, de ez nem rossz értelemben. Szokni kellett.

Mircsi>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Nagyon élveztem ezt a fajta grafikát, meg azt is, hogy a Vasember 3 film tényleg mennyire ezen alapul, bár maga a sztori eléggé más. Nagyon tetszett, hogy van benne egy visszatekintés, hogy Tony hogy lett Vasember (egy modern változata az eredeti sztorinak).
Alapvetően arról van szó, hogy Extremist ellopják terroristák, és őket kell megfékezni, csakhogy időközben Tony nagyon durván lesérül, és spoiler

Dávidmoly>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Ilyen szörnyűségek történnek azokkal, akik nem tisztelik az időseket, Mr. Stark.

Egységsugarú szuperhős-történet történet, nyílegyenes cselekményvezetéssel és sajátságos képi világgal, ami nem igazán jött be. Sokat dobott volna rajta, ha jobban előkészítik a csavart, vagy ha nem csak egy van belőle. Viszont legalább az antagonistának volt valami spoiler motivációja; Mrs. Rennie, Mr. Stark titkárnője pedig simán a képregény leglazább karaktere.
Három és fél repesz az ötből.

Morn>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Vasember még mindig nem a kedvencem, és ez a történet sem segített rajta. A sztori nem volt teljes egészében ismeretlen, szerencsére a jobbak közül való. Egy pihengetős estén pont megfelelt, főleg, mert gyorsan kivégezhető akkor is, ha a rajzokra is figyelsz.
A grafika számomra furcsa, nem csúnya, de nem is mondanám annyira jónak. Furcsa, ez a megfelelő szó rá.

PatyiMoly>!
Warren Ellis: Vasember – Extremis

Ez volt az első Vasember képregényem.
Nem is nagyon olvastam eddig képregényt, különleges élmény volt.
Azonban még a filmes Tony Stark szimpatikusabb.

Razor P>!

[Tony a mobilja csörgésére ébred.]
– Igen.
– Mr. Stark?
– Igen.
– Tudja, hogy ki vagyok?
– Nem.
– Mrs. Rennie. A titkárnője. És azt tudja, hogy ön kicsoda?
– Nem.
– Ideje, hogy előbújjon abból a borzalmas garázsból, és szívjon egy kis friss levegőt.
– Hagyjon lógva!
– Az ilyen fiatalemberek régen tisztelték az idősebbeket.
– Kétezer éve kizavartuk őket a sivatagba meghalni, amikor már az agyunkra mentek.
– Ma pedig fizetést kapunk, és lakóautónk van. Nehéz az élet.

7-8. oldal, 1. kötet

Dávidmoly>!

– Mennyi az idő?
Reggel nyolc.
– Nyolc. Reggel nyolc. Maga szadista.
– Én egy rossz szót se szóltam, amíg fel nem hívott. Maga kezdte.
Előre tudtam, hogy pimaszkodni fog. A korral bölcsesség jár.

[Tony a Vasember páncéljában repül.]
– […] Mrs. Rennie?
– Megint a kocsijával száguldozik, Mr. Stark?
– Igen. Legyen az új gép indulásra kész a JFK-n, és szóljon, hogy zárják le a magánhangáromat! Otthagyom az autót.
– Gondolom, beáll vele abba a nevetséges ládába, és visszaviteti a koszos garázsába. Anélkül, hogy bárki is belelesne, szokás szerint.
– A kocsimra nagyon háklis vagyok.

32. oldal, 1. kötet

Razor P>!

[Tony a páncélhoz szükséges kezeslábasba készül átöltözni.]
– Na jó. Most jön a produkció: kiosonok a hangárból, és felszállok észrevétlenül. Hiába veszek félreeső gépcsarnokokat, mindig felbukkan egy gyerek digitális fényképezővel. Ami jobbára Stark. Nem. Most jön a produkció: bezárom az ajtót, nehogy lekapják Vasembert ádámkosztümben.

8. oldal, 2. kötet

Vasember sorozat · Összehasonlítás