Morus ​Tamás, a lelkiismeret szentje 1 csillagozás

Walter Nigg: Morus Tamás, a lelkiismeret szentje

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti cím: Thomas Morus: Der Heilige des Gewissens

Eredeti megjelenés éve: 1978

Róla szól: Morus Tamás

128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630016958 · Fordította: fr. Mihály ferences pap

Virágszépe>!
Walter Nigg: Morus Tamás, a lelkiismeret szentje

Nigg Walter, református teológus, történész, Morus Tamásnak állít emléket. Morus meghatározó történelmi személy, Anglia lordkancellárja volt. Hiteles képet kapunk az emberről, aki hajlíthatatlan, elkötelezett jellem, egyértelműen követendő példaként állítja elénk az író. Végigvezeti az olvasót a humanista filozófus, politikus életének meghatározó szakaszain, értékelve a sorsfordító mérföldköveket életében. Olvasás közben jöttem rá, hogy ma már szinte teljesen hiányoznak életünkből a példaképek. Morus Tamás még a halált is inkább vállalta morális okokból, mint a szolgai életet. Nagyon szép, értékes könyv, sok-sok festménnyel, képpel.

Londonna>!

[…] nem mindennap találkozunk jó emberrel. Szinte ritkaságszámba megy, mégsem adjuk föl a titkos vágyat, hogy fölfedezzük.

Londonna>!

„Nem kereshetjük mindig csak a kellemes dolgokat, hogy puha ágyból mehessünk az égbe. […]”

Londonna>!

[…] nem volt első tekintetre átlátszó egyéniség. Ennek oka csodálatos humora volt, amelyet kétségbevonhatatlan komolyságba burkolt.

Londonna>!

Elutasított mindenféle álvigaszt, amely a figyelem elterelésével csupán kendőzni akarja a valós helyzetet. A régi, pogány filozofikus vigasztalás nem jelent semmit. Amikor elmúlik a szétszórtság, az ember ismét az előbbeni ínséggel szembesül.

Londonna>!

Az életben a legnehezebb dolgok egyike a valódi vigasztalás.

Londonna>!

[…] elégtelen minden emberi vigasztalás, minden jó szándék ellenére is.

Londonna>!

[…] az ősbizalom független az emberi értelemtől, és az ég különleges adománya.

Londonna>!

„[…] Szeretetedet soha nem értékeltem olyan nagyra, mint amikor utoljára megcsókoltál. Szerfölött örültem annak, hogy semmibe veszed az emberek véleményét.”

Londonna>!

„[…] semmiféle rossz szenvedélynek vagy gőgnek nem adtam át magam, sem időmet nem fecséreltem értelmetlen vagy veszélyes szórakozásokra. A pocsékolást és fényűzést, a hiábavaló költekezést nem sajátítottam el. […]”