Pillecukorteszt 32 csillagozás

Hogyan fejlesszük önuralmunkat
Walter Mischel: Pillecukorteszt

Az ​ismert kísérletben egy kisgyereknek adnak egy szem pillecukrot, és választás elé állítják: megeszi a cukrot most, vagy vár, és később kettő jár. Mitévő lesz a gyerek? És mit árul el döntése a későbbi életéről?
Walter Mischel mára legendássá vált pillecukortesztje bebizonyította, hogy a sikeres élethez elengedhetetlen a várakozni tudás: aki kellő önuralommal rendelkezik, az várhatóan magasabb pontszámot ér el az egyetemi felvételin, szilárdabb az önbecsülése, könnyebben kezeli a stresszt, eredményesebben valósítja meg célkitűzéseit és jobban megbirkózik a fájdalmas érzésekkel. De vajon az akaraterő velünk született képesség, vagy tanulható?
Dr. Mischel úttörő jelentőségű könyvében több évtizedes kutatói múltjából és gazdag élettapasztalatából merítve tárja fel az akaraterő természetét, azonosítja a kifejlődéséhez szükséges kognitív készségeket és gondolkodási mechanizmusokat. Bemutatja, miként alkalmazhatjuk ezeket a mindennapokban a fogyókúrázástól a dohányzás… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

HVG Könyvek, Budapest, 2021
HVG Könyvek, Budapest, 2015

Bruce Springsteen

Walter Mischel: Pillecukorteszt Hogyan fejlesszük önuralmunkat

Elménk rugalmas, alakítható; tudatosságért felelős agykérgünk használattal vastagítható, genetikánk nem determinál semmire, mert alakíthatjuk önmagunkat, kondicionálhatjuk viselkedésünket, ellenőrizhetjük gondolatainkat, fejleszthetjük önbecsülésünket és önuralmunkat. Walter Mischel is és a Pillecukorteszt is roppant szimpatikus a számomra. Szerettem olvasni. Végig nagyon érdekes; több oldalról közelíti meg az önuralmat és annak minden vonatkozását. Ráadásul a könyv fizikai megjelenése is remek. Örömmel vettem a kezembe.

„Könyvemmel alapvetően azt szeretném üzenni, hogy számtalan bizonyítéka van annak, hogy az ember aktív alakítója lehet ezeknek a kölcsönhatásoknak. Ez alapvetően megváltoztatja az emberi természetről alkotott képünket; úgy tűnik, több a választási lehetőségünk, és nagyobb felelősség hárul ránk, mint azt az elmúlt század színtisztán determinista tudományos elméletei alapján hittük. Ezek az elméletek a környezetnek, a DNS-ünknek, a tudattalanunknak, a rossz szülői bánásmódnak, az evolúciónak és a vak véletlennek tulajdonították viselkedésünk okait. Elismerem, hogy mindezek erőteljesen hatnak ránk, de az oksági lánc végén mégiscsak az egyén hajtja végre a cselekvést, és dönti el, hogy mikor szólaltatja meg azt a bizonyos csengőt.”

csucsorka IP>!

Walter Mischel: Pillecukorteszt Hogyan fejlesszük önuralmunkat

Ritkán csalódom HVG könyvben, de ez most nem csúszott olyan jól, mint amilyen régóta érdekel. Húzódott, mint a rétestészta.
Annyira sok (fölösleges) szövegből kellett kinyernem az értékes információt, hogy sokszor ráuntam az olvasásra.
A második résztől kicsit meglódulnak az érdekességek. Talán csak nehezen indult és némi türelmet igényelt ez a hatalmas, viszonylag sokfelé ágazó téma.

vargajudit P>!

Walter Mischel: Pillecukorteszt Hogyan fejlesszük önuralmunkat

Nagyon jó kis könyv, két idézettel foglalnám össze a lényegét:
"Történetem két főszereplője az emberi agy két rendszere, amelyek szoros kölcsönhatásban állnak egymással: az egyik a „heves” – vagyis érzelmektől fűtött, reflexszerű és öntudatlan rendszer-, a másik pedig a „hűvös” – tudatos, átgondolt, lassú és nehézkes. "
„Az önuralom nélkülözhetetlen céljaink megvalósításához, de maguk a célok adnak motivációt és irányt.”

Nagyjából ezekről szól a könyv, csak kicsit bővebben :-)

Krausz_Emma IP>!

Walter Mischel: Pillecukorteszt Hogyan fejlesszük önuralmunkat

Érdekes volt a könyv, adott új nézőpontokat is (hűvös-heves kognitív rendszerekről), ám valóban, én is azt éreztem, hogy a gyakorlati rész lehetne sokkalta hosszabb és kifejtősebb. Nagyrészt a kísérletek felsorolásáról szól, és zömében jól kapcsolódtak a pillecukorteszthez az egyéb felismerések, de van, ami inkább lazábban, éppen ezért nem mindenhol éreztem koherensnek. Mindenesetre magáért a pillecukorteszt részletes kifejtéséért és rövid és hosszú távú következtetésekért már megérte elolvasni a könyvet.

Dorkateo>!

Walter Mischel: Pillecukorteszt Hogyan fejlesszük önuralmunkat

A szerző kiváló szakember, remekül bemutatja a területen folyó kutatásokat, eredményeket.
Ugyanakkor a hogyan változtassunk részben már jóval csekélyebb információt találtam.
Kemény függőségek, sorsszerűen rögzült családi mintázatok esetén nem ez lesz a gyakorlatias sorvezető. da szaktudásnak nagyon hasznos.

Chöpp >!

Az önuralom az érzelmi intelligencia hátterében meghúzódó „legfőbb képesség”, amely nélkül nem lehet teljes életet élni.

11. oldal Bevezetés

Kapcsolódó szócikkek: önuralom
Chöpp >!

Úgy tűnik, a csecsemők felfogóképességéről szerzett ismereteink bővítésének leginkább csak az szab határt, hogy mi, felnőttek, mekkora leleményességet tanúsítunk e képesség felderítésében.

Chöpp >!

Az elménkkel, agyunkkal és önuralmunkkal kapcsolatos felfedezések hatására némiképp módosíthatjuk Descartes állítását: Gondolkodom, tehát megváltoztathatom azt, ami vagyok. Hiszen gondolkodásmódunk átalakításával megváltoztathatjuk érzéseinket, tetteinket és egész személyiségfejlődésünket.

Chöpp >!

Az ember életének alakulása attól függ, hogy milyen hatékonyan használja ki a lehetőségeit, és mennyire fogadja el a korlátait.

Chöpp >!

A génjeink befolyásolják, hogyan boldogulunk környezetünkben, a környezet viszont hatással van rá, hogy DNS-ünk mely elemei fejeződnek ki, és melyek nem. Viselkedésünkkel és azzal, hogy mennyire hatékonyan tudjuk célirányosan szabályozni a figyelmünket, magunk is alakíthatjuk azt a környezetet, amely végül visszahat ránk.

84. oldal Túl az öröklődés-környezet vitán

Chöpp >!

[…] az életben elért sikeremet annak köszönhetem, hogy megtanultam önuralmat gyakorolni, becsületesen viselkedni, rendesen viszonyulni a csapattársaimhoz, udvariasan bánni másokkal, sosem megelégedni azzal, amit elértem, és kitartóan firtatni az élet nagy kérdéseit.

Chöpp >!

Minden szülő jól tudja, hogy a gyermek a második születésnapja körül kihirdeti saját íratlan függetlenségi nyilatkozatát. Függetlenségi törekvése a korai lázadó szakaszban emberpróbálóvá teszi a gondviselők életét (és akkor még enyhén fogalmaztam).

Chöpp >!

Ne azért dicsérjük, mert csupa jó jegyet hoz haza és olyan okos, inkább azért ha minden tőle telhetőt megtesz az eredményért!

Chöpp >!

Ám ha nem tanuljuk meg kifejleszteni magunkban a várakozás képességét, a választási lehetőséget sem adjuk meg magunknak.

Kapcsolódó szócikkek: várakozás
Chöpp >!

Egy vizsgálat során kiváló orvosoknak az intenzív osztályon kezelt pácienseire vonatkozó diagnózisait hasonlították össze a későbbi boncolási jegyzőkönyvekkel, amelyekből kiderült, hogy a diagnózisukban „holtbiztos” orvosok az esetek 40%-ában tévedtek.