A ​pénz taója 1 csillagozás

Walter Lübeck: A pénz taója

Első ​látásra talán megütköznek a kísérleten, amely két olyan, egymástól fényévnyi távolságra lévő dolgot próbál meg összhangba hozni, mint a pénz és a taoizmus. Walter Lübeck azonban hitelesen számol be arról, hogy a pénzzel kapcsolatos konfliktusai során miképp tett szert egyre nagyobb ezoterikus tudásra.
Hermész Triszmegisztos spirituális törvényét – „amint bent, úgy kint” – szem előtt tartva megfigyelte, hogy az emberek ugyanúgy bánnak a pénzzel, mint a szeretettel. Azaz személyiségüknek, lelki struktúrájuknak megfelelően engedik magukon keresztül áramolni.
A pénz is energia, tehát a lelki dolgokhoz hasonlóan tudni kell szabadon adni, elfogadni és felelősséggel használni.
Lübeck tanácsa, hogy a pénzt se akarjuk görcsösen és mindenáron. Ha ugyanis képesek vagyunk a világgal való minél gazdagabb, természetesebb együttműködésre, azaz energiacserére – amelynek csak egyik közvetítője a pénz – , akkor a gazdagság is önkéntelenül az ölünkbe pottyan.
Egyébként a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Életmód

Édesvíz, Budapest, 1995
214 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635280580 · Fordította: Angster Mária

FélszipókásŐsmoly P>!
Walter Lübeck: A pénz taója

€$0T€R¥

Először is: ez a könyv egyáltalán nem szól taoizmusról, sokkal inkább használja a „Tao” kifejezést „a pénz spirituális útjaként”. Szó esik Hermész Triszmegisztoszról (aki hermetikus), csakrákról (ami indiai), Vízöntő korszakról (ami New Age), de semmi taoista elvről. Jó, a végén van egy kis jin-jang, de az sem a taoista, hanem a New Age fekete-fehér leegyszerűsített értelmezésben. Az egyik fejezetének címe „Mi a gazdagság ezoterikus értelemben véve?” lehetett volna a könyv pontosabb címe…

Mindenféle „anyagi” dolog „spirituális” értelméről ír, ezoterikus törvényekkel szabályozva, hogy az olvasó miként bánjon gazdagságával, találjon rá a boldogság forrására a munkában, hivatásában, javak birtoklásában. Nagyon meg akar győzni. Nagyon szeretné, hogy a szeretet és a tudatosság fényében ragyogjak.

Ami érdekes volt, és ami miatt egyáltalán elővettem ezt a könyvet:

1) 10 féle „pénztípust” sorol fel, ami nem pénzfajta, hanem lefedi a pénzhez való hozzáállás közismert lehetőségeit. Jó volt ezeket így összeszedve áttekinteni, tudatosítani. Mindegyikhez megfogalmaz egy józanító tanácsot (gyógyító mondatot). Ez azonban összesen alig tesz ki 8 oldalt.

2) A Koronacsakrát kivéve a többi hat csakra jellemzőit összefoglalja szellemi, érzelmi és testi sík szerint csoportosítva, részletezve a kétféle szélsőségük – a „túlzottan jin” és a „túlzottan jang” működés – tüneteit. Ezzel hatféle viselkedésmódot (illetve tanulási és tapasztalatszerzési megközelítést) vázol fel, amelyeket egymással is kombinálja. Bár egész jó megfogalmazásokat használ, meglehetősen felületes, gyakorlati szempontból nem igazán használható.