Leonardo ​da Vinci 15 csillagozás

A zseni közelről
Walter Isaacson: Leonardo da Vinci

Leonardo ​bámulatos jegyzetfüzeteinek több ezer oldalát, s szintúgy az életét és munkásságát érintő legújabb felfedezéseket feldolgozva Walter Isaacson megírta azt a könyvet, amely nemcsak összefoglalja meglévő ismereteinket minden idők legsokoldalúbb zsenijéről, hanem igyekszik a titkot is megfejteni: miből fakad ez a szárnyaló kreativitás? Leonardo tudományos munkássága, ahogy azt a szerző számtalan példán át meggyőzően bemutatja, elválaszthatatlan művészi zsenijétől; s mindkettőt olyan tulajdonságok táplálták, melyeket mindannyian fejleszthetünk magunkban: mint a szenvedélyes kíváncsiság, a gondos megfigyelés és a féktelen, játékos fantázia.
Leonardo alkotta minden idők két leghíresebb festményét, Az utolsó vacsorát és a Mona Lisát; ám ő önmagát legalább annyira tekintette tudósnak és mérnöknek. Néha már rögeszméssé váló szenvedéllyel kutatta az emberi anatómiát, a szív működését, botanikai, geológiai, optikai és ezerféle egyéb tanulmányokat folytatott, új fegyvereket… (tovább)

Helikon, Budapest, 2018
714 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634790341 · Fordította: Falcsik Mari

Leonardo da Vinci · Jacob Burckhardt

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci A zseni közelről

„Egyetlen szenvedély vezérelte – az érdeklődés… Mindennek, amit csak meglátott, kíváncsi lett a miértjére és hogyanjára.” /Kenneth Clark/

Kiváló könyv Leonardo életéről, Isaacson nagyon alapos kutatómunkát végzett, amit aztán sikerült élvezhetően és követhetően tálalnia.

Szerintem nagyon jól megragadta Da Vinci személyiségét és helyén kezelte az adatokat, elfogultság nélkül, a vitás eseteket pedig jelezte a jegyzetekben is. Rengeteg újdonsággal találkoztam, tetszett, hogy milyen széles körből merítette hivatkozásait a szerző.

A Helikon kiadó pedig remek minőségű kötetet adott ki a kezei közül, a képek nagyon szép felbontásúak és gyanítom, hogy picit fel is lettek javítva, így jobban látszanak a formák és a színek.

Elég vaskos és nehéz kötet, de ha valaki kicsit mélyebben érdeklődik a téma iránt mindenképpen javasolom, ez a legfrissebb és legteljeskörűbb Leonardoról szóló munka a piacon jelenleg.

Zsuzsa80>!

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci A zseni közelről

Piszkosul vastag könyv,de annyira jól ír róla,hogy nem tudtam elunni.
Tele volt újdonsággal, a régi unásig hallott infokat meg érdekesen szőtte közé.(plusz nem volt elfogult tényekkel kapcsolatban )
Az egyik legjobb könyv Da Vinci életéről!
Lámpa és napfénynél nehezen olvasható.A lapok úgy fénylenek mint Salamon töke…

Hollócska>!

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci A zseni közelről

Lenyűgöző kötet. Rengeteget tanultam belőle. De nem csak a reneszánszról. Ez a könyv bevezetés a rácsodálkozás művészetébe.

Király_László_2>!

Walter Isaacson: Leonardo da Vinci A zseni közelről

Néhol kicsit bulváros, de imponálóan hatalmas életrajz.

ZolB>!

A népszerű tudományos irodalom azt vallja, beleértve Dan Brown Da Vinci-kódjának megközelítését is, miszerint az aranymetszés Leonardo egész művészetének jellemző kulcsa. Ám még ha így volna is, kétséges, hogy ez szándékos lett volna. E föltevést erősítendő lehet ugyan diagramokat rajzolgatni a Mona Lisa és a Szent Jeromos szerkezetéről, de hogy Leonardo ezt a pontos matematikai arányszámot tudatosan fölhasználta volna a műveiben, arra nincs semmiféle komolyan meggyőző bizonyíték.
Annyi azonban igaz, hogy Leonardót vonzotta a harmonikus arányosság. Ez mutatkozott meg abban az élénk érdeklődésben is, amivel az arányokat és a részek viszonyát kutatja az anatómiában, a tudományokban és a művészetben. Ez vezette el odáig, hogy keresse az analógiákat a test arányai, a zenei harmóniákat kifejező jegyek és az arányok egyéb megnyilvánulásai között, amelyekben a természet műveinek szépsége tükröződik vissza.

28€-282

Kapcsolódó szócikkek: aranymetszés · Dan Brown · Leonardo da Vinci
ZolB>!

Leonardo a maga egyedi tudásával képes volt ábrázolni a tünékeny mosolyt, mely szinte elbújik előlünk, ha mindenáron látni akarjuk. Lisa szájszegleteiben a nagyon vékony vonal szintén lefelé húzódik kissé, akárcsak az anatómiai rajzok között lebegő szép szájé. Ha egyenest rámeredünk erre a szájra, a retinánk észlelni kezdi azokat az apró részleteket és vonalakat, amelyektől úgy látszik, nem mosolyog. De ha kissé elmozdítjuk a tekintetünket róla, és Lisa szemeit vagy orcáit nézzük, vagy bármely más részletet a festményen, akkor a száj már a periférikus látásunk mezejébe jut, kicsit elmosódottabban látjuk, a száj sarkában az apró vonalak kivehetetlenné válnak, viszont észrevesszük az oda eső árnyékokat. Ez az árnyékolás Lisa szája szegleteiben és a lágy sfumato teszi, hogy végül meglátjuk az ajkait enyhén fölfelé húzó leheletfinom mosolyt. A játszi mosolyt, mely annál szebben ragyog föl, minél kevésbé akaratosan kutatunk utána.

593

ZolB>!

Míg Leonardo személyét egyetlen vallás gyakorlata sem érintette meg, Michelangelo jámbor keresztény volt, akire megrázó erővel hatott a hit agóniája és extázisa. Mindketten homoszexuálisok voltak, de Michelangelót ez is meggyötörte, és látszólag cölibátust rótt ki magára, míg Leonardo egészen zavartalanul és nyitottan mutatkozott férfi élettársaival. Leonardo örömét lelte a szép ruhákban, előszeretettel hordott sportos és színes rövid tunikákat és szőrmeszegélyes kabátokat. Michelangelo a ruházkodásban is aszkétikus volt, ahogyan más szokásaiban: gyakran aludt a műterme poros padlóján, ritkán vett fürdőt, nemigen húzta le a lábáról kutyabőr cipőjét, nemegyszer csak kenyérhéj volt a vacsorája. „Hát hogy ne irigyelte volna, hogy ne vetette volna meg azt a könnyed bájt, az eleganciát, a kifinomultságot, a szeretetre méltóan kedves modort, a dilettantizmust, és mindenekfölött Leonardo szkepticizmusát – ezt az egészen más nemzedékből származó embert, akiről azt beszélik, nincs semmiféle vallásos hite, és aki körül állandóan gyönyörű ifjak parádéznak, a tanítványai serege, élükön azzal az elviselhetetlen Salaival?” – írta Serge Bramly.

462

Agatha_Emrys>!

Leonardo jegyzetfüzetei az emberi kíváncsiságról valaha alkotott legérdekesebb feljegyzések tárai, amelyek csodálatos útikalauzt nyújtanak nekünk ahhoz a személyiséghez, akit az elsőrangú művészettörténész, Kenneth Clark így jellemez: "egyetlen szenvedély vezérelte – az érdeklődés… Mindennek, amit csak meglátott, kíváncsi lett a miértjére és hogyanjára.

Kapcsolódó szócikkek: Leonardo da Vinci
Agatha_Emrys>!

Azt azonban megtanultam Leonardotól, hogy ha engedünk annak a vágynak, hogy minden áldott nap újból rácsodálkozzunk a világra, ez életünk minden percét gazdagabbá teszi.

Agatha_Emrys>!

Van még egy (…) oka annak, hogy Leonardo abbahgyta ezt a festményt is: sokkal jobban szerette az alkotás koncepcióját, mint a művek kivitelezését.

Agatha_Emrys>!

Az ifjú Leonardo itt ébredt rá: művésznek lenni azért dicsőség, mert a művészt a valóság elláthatja ugyan ismeretekkel, ámde nem korlátozhatja.

ZolB>!

Az Anonimo Gaddiano így jellemzi a megjelenését: „Leonardónak arányos teste volt, kecses mozgása, méltóságteljes viselkedése – személye is, külseje is szépséget sugárzott.” Mindemellett magával ragadó beszélgetőpartner volt, és a természet szerelmese: arról is nevezetes volt, hogy legyen az állat vagy ember, egyforma gyöngédséggel viseltetett minden élőlény iránt.

Agatha_Emrys>!

A megfigyelés és a fantázia ötvözése tette lehetővé számára – miként az összes kreatív zseni számára is –, hogy váratlan, nagy szellemi ugrásokat tegyen, a látható dolgokat nem látható dolgokra vonatkoztatva. „A tehetség olyan lövészhez hasonlít, aki eltalálja a célt, amit a többiek nem – írja a német filozófus, Arthur Schopenhauer-; a zseni olyan lövészhez, aki olyan célt talál el, ameddig a többiek még csak el sem látnak.”

Agatha_Emrys>!

Leonardo zseni volt, de több is annál: ő volt az univerzális elme megtestesítője, aki a termetés egészének megértésére vágyott, annak a megértésével együtt, miképp illünk bele mi, emberek.

Kapcsolódó szócikkek: Leonardo da Vinci