A ​kódfejtő 4 csillagozás

Jennifer Doudna, a génszerkesztés és az emberi faj jövője
Walter Isaacson: A kódfejtő

Leonardo ​Da Vinci és Steve Jobs életrajzírójának új könyve a 2020-as kémiai Nobel-díjas tudósról

Walter Isaacson új könyve a 2020-as kémiai Nobel-díjjal elismert tudóspáros egyik tagjának, Jennifer Doudnának az életét, tudományos munkásságát dolgozza fel. A CRISPR-ként ismert génszerkesztő eljárás feltalálásában játszott szerepének köszönhetően világhíressé vált kutatónő karaktere és karrierje nem véletlenül keltette fel Isaacson érdeklődését, aki könyveiben – többek között Leonardo da Vinci, Albert Einstein és Steve Jobs életrajzának szerzőjeként – mindig azt kutatja, mi a titka annak a különleges látásmódnak, amellyel valaki minden kortársától eltérő módon közelít a világ jelenségeihez, és hogyan tud ennek birtokában kivételeset alkotni.
Jennifer Doudna esetében a kérdés az, hogy a világ megismerése iránt felébredő természetes kíváncsiság hogyan vezet el egy olyan felfedezéshez, amely emberéleteket menthet meg, sőt egész fajunk jövőjét alakíthatja át. A CRISPR… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Róla szól: Jennifer Doudna

Helikon, Budapest, 2021
572 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634796466 · Fordította: Kelemen László
Helikon, Budapest, 2021
572 oldal · ISBN: 9789634797968 · Fordította: Kelemen László

FélszipókásŐsmoly P>!
Walter Isaacson: A kódfejtő

Walter Isaacson: A kódfejtő Jennifer Doudna, a génszerkesztés és az emberi faj jövője

Izgalmas és igencsak friss történet, a koronavírus-járvány elleni küzdelem egyik eszközéről a CRISPR génszerkesztési technológiáról (vagy képességről, ha a baktériumok szemszögéből nézzük), és a felhasználhatóságát kutató tudósnő életéről. A természet szeretetéről, az emberi szellem találékonyságáról, a legkisebb dolgokban is ott rejlő lehetőségekről és az egyre ijesztőbbnek tűnő jövő kihívásairól. Egyszerre tudományos kalandút és életrajzi könyv a történelemformáló alakok szakértőjétől, Walter Isaacsontól. Alaposság és közvetlenség jellemzi, ahogy a tudósnőt is. Érdemes elolvasni.

Bővebben a gondolataim: https://moly.hu/karcok/1780063

(A sok színes fénykép miatt fényes és vastag papírra lett nyomva, amitől a súlya legalább megkétszereződött egy hagyományos könyvhöz képest. Másfél kiló.)

ajikarei P>!

A könyveibe temetkezett, az olvasás jelentette számára a menedéket a külvilággal szemben. – Ide senkit nem eresztek be – mondogatta magának.
Hasonlóan azokhoz, akik szintén kívülállónak érezték magukat, olyan kérdések kezdték foglalkoztatni, hogy mi lehet az ember szerepe a teremtésben:
– Meghatározó élmény volt számomra, mikor megpróbáltam rájönni, ki vagyok valójában, és hol a helyem ebben a világban.

20. oldal, 1. fejezet, Hilo, A haole (Helikon, 2021)

ajikarei P>!

Jennier eljárt futballozni az iskolai csapatba, amelyben fedezetet játszott. Ezt a posztot nehezen tudták betölteni a csapatánál, mert jó futó kell hozzá hosszú lábakkal, és komoly állóképességre volt hozzá szükség.
– Jó analógia arra, ahogyan a munkát megközelítem – mondta. – Kerestem az olyan lehetőségeket, amelyet mások még nem találtak ki. Azt a posztot, amelyre nincs túl sok olyan jelentkező, akinek a tudásszintje megegyezik az enyémmel.
A matematika volt a kedvenc tantárgya, mert a bizonyítások levezetése arra emlékeztette, ahogyan egy nyomozó dolgozik. Volt egy derűs természetű és szenvedélyes biológiatanára is, Marlene Hapai, aki csodálatos módon tudta megosztani diákjaival a felfedezés örömét.
– Azt tanította nekünk, hogy a tudomány a dolgok kitalálásának folyamata – mesélte róla Doudna.

23. oldal, 1. fejezet, Hilo, A haole (Helikon, 2021)