Csatárlánc 5 csillagozás

Walter Bukowsky: Csatárlánc

Nyilvánvalóvá ​vált, hogy az aknazáron nem fogunk tudni veszteségek nélkül áttörni. A földben az aknák, szemben velünk a finnek, a hátunk mögött az NKVD géppuskái… Legalább vodkát adnának, ha már éhesen, a hidegtől dideregve kell meghalnunk. Az ezred felsorakozott. Ott álltunk a halálos vezényszó kiadására várva. Ám ekkor valami meglepő dolog történt. Az NKVD katonái megkerülték az ezredet, és előttünk foglaltak állást. Pár perc elteltével egy századnyi dezertőr és egyéb bűnös bajtársunk sorakozott fel előttük. Bűnösök voltak, mert elaludtak a fáradtságtól, vagy loptak az éhségük miatt. Esetleg melegedni akartak egy-egy begyújtott harckocsi tövében. Ami ezután következett, nem csak a finnekét, de a mi képzeletünket is felülmúlta. Parancsszóra a századnyi rettegő katona egymás kezét fogva, az aknazáron keresztül, élő csatárláncot alkotva megindult a finn állások felé. A tömegből régi katonanóta hangzott fel. A politikai tisztek vizslatva kutatták a hang forrását, de egyebet nem… (tovább)

Pro-Book, 2009

AuSS>!

… Iván és Raszov jobbról, Vaszilij és Alexander pedig balról karolta át a finnek állásait, és amikor már elég közel jártak, feladva a fedezékül használt fákat, megrohanták a katonákat.
Illetve megrohanták volna, ha ott lettek volna. Mert mire ők odaértek, a fürge finnek a sítalpaikon, már messze járták.
– A keserves anyjukat! – káromkodott Vaszilij. – Hát milyen katonák ezek? Futnak mint a nyulak. Messziről lőnek kettőt aztán meg elpucolnak.
– Valljuk be, jól csinálják! – mondta a segédtiszt.
– Valljuk be, hogy a kurva anyjukat! – kontrázott Vaszilij.

AuSS>!

– Benyúlt az íróasztalának a fiókjába, és elővett egy revolvert – folytatta Federenko – Le akart lőni. Én viszont gyorsabb voltam, és az asztal előtt álló támlásszéket vágtam hozzá, amitől megtántorodott, és kivágódott a mögötte lévő ablakon. Vagyis attól még nem esett volna ki, hát emeltem kicsit a lábán… ööö…önvédelemből persze…

AuSS>!

Mivel eleve kipróbált csapatról volt szó, magas harcértékű egységről, ezért az egész egységet besorozták ejtőernyős kiképzésre is.
Na az egy csuda volt. Elmentünk a leningrádi repülőtérre, ahol már várt bennünket egy repülőgép. A katonáknak – tartva attól, hogy ódzkodnának felszállni –, azt hazudták, hogy egy új fegyvert mutatnak be, ami a repülőgépeken található. Nem hazudtak nagyot, mert a gépen is volt ejtőernyő, és ilyet ezek a bakák még nem láttak.
Nos szépen felsorakozott a század a repülőnél, majd megérkezett négy teherautó, amelyek ránk faroltak, és a ponyva felhajtását követően négy darab géppuska csöve meredt ránk.
A vezénylőtiszt kiválasztott ötven embert, ráadta a félelemtől verejtékező katonákra az ejtőernyőket, és minden előzetes instrukció nélkül felzavarta őket a repülőre. Én mint parancsnok, példát mutatva legelöl mentem. Tartásom parancsnokhoz méltó, feszes, tekintetem előrenéz büszkén… meg is botlottam a lépcsőben, és fejjel bezuhanva eltűntem a repülőgép gyomrában.

AuSS>!

Egy napon német tisztek egy csoportja érkezett. Makulátlan szürke és fekete egyenruhájuk, csillogó csizmájuk, a fekete ruhások tányérsapkájára tűzött ezüstösen fénylő halálfej vegyes érzelmeket keltett bennünk. Kölcsönösen veregették egymás vállát, szorongatták egymás kezét a mi tisztjeinkkel. Mondta is Vaszilij a maga szokott tahóságával, hogy „Nagy a szerelem”.

AuSS>!

Az egyik asztalnál valaki szájharmonikázott, egy másik dalolt hozzá. Régi katonanótát egy „grafínjáról”, aki szerelmes lett egy kapitányba, de nem lehettek egymáséi, mert kiderült a dolog és felkötötték őket. Szép dal volt. Véletlenül nálunk még mindig a komisszárokat hívták gúnyosan „grafínjának”. Szép is a férfiszerelem, […]

Kapcsolódó szócikkek: szájharmonika
AuSS>!

– Ha még egyszer ilyen iszonyatosan nagy szerencsénk lesz, én esküszöm, agyonverem az ateistákat! – mondta komolyan [Federenko, a komisszár].
– Meg tudom érteni! Amúgy nem lehetne, hogy kicsit kötetlenebbül társalogjunk? Unom már ezt a hivatalos formát.
– Szervusz! – nyújtott kezet Federenko.
– Szervusz! – feleltem és kezet ráztunk.
– Ha a tiszt urak éppenséggel nem akarnak szerelmet is vallani egymásnak, talán eltűnhetnénk innen, mielőtt csipkésre lövik a seggünket – hallottam Raszov suttogását.
– Ez egy ilyen bunkó! – legyintettem.
– Aha… – kuncogott Federenko.