Társ ​a bajban 41 csillagozás

Az első kutya története

Hogyan ​lett a barátunk?

A Társ a bajban a történelem legdrámaibb időszakába kalauzol bennünket, egy, a túlélésért küzdő törzs, valamint egy különös, ember és farkas közötti kapcsolat történetét meséli el – egy olyan barátságét, ami kitörölhetetlen hatással volt az emberiségre.

Harmincezer évvel ezelőtt eljegesedés vette kezdetét a bolygón. A hideg elől az erdős területekről a füves pusztákra menekülő fajok között ott volt a modern ember is: ragadozó és zsákmány egyszerre. Miközben nagyon is emberi kihívásokkal néztek szembe – mint az anyai szeretet és az apák árulása, törzsi háború és egyre növekvő éhínség, politikai cselszövés és tiltott szerelem, öröm, remény és súlyos veszteség –, őseink embertelen körülmények között versengtek a szűkös élelemért.

Az emberiség a kihalás szélére sodródott, ám volt egy különleges előnyük a többi fajjal szemben, valami egészen új dolog – a háziasított farkas. Egyedül e rendkívüli körülmények tették lehetővé, hogy ebből az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek Könyvmolyképző

464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635970360 · Fordította: Bosnyák Gabriella
464 oldal · ISBN: 9789635971855 · Fordította: Bosnyák Gabriella
464 oldal · ISBN: 9789635971862 · Fordította: Bosnyák Gabriella

Amál P>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Nem olvastam még Camerontól és ez hiba volt. Ez a történet engem megvett kilóra, annak ellenére, hogy ez csak fikció, mert nem tudhatjuk, hogy tényleg így zajlottak-e le az események. Érdekes volt olvasni a törzsek történetét, hogy ők is úgyanolyan problémákkal küszködnek, mint a ma embere. Gondolok itt az árulásra, a hataloméhségre, a gonoszságra, a gyengék elnyomására vagy akár a diszkriminációra, amit a babona álarca mögé rejtettek. Izgalmas volt olvasni, hogy mennyire eltérő az életvitele a Rokonok népének a Farkasok népétől, avagy a félt Hordáétól. A jellemábrázolások is jól sikerültek, annyira hogy egyeseket puszta kézzel meg tudtam voltam fojtani olvasás közben, az élen Albival és Palloc-kal. Bízom bent, hogy lesz majd folytatás, ahol elnyerik méltó büntetésüket. És ahogy a farkasokról írt Cameron, azt egyszerűen imádtam. Mindig is csodáltam ezeket a méltóságteljes állatokat, de most meg is szerettem őket. Nagyon tetszett a regény felépítése is, ahogy az író az idősíkokat alkalmazta; igaz, hogy eleinte furcsa volt, de a végére teljesen megszoktam. Biztos, hogy fogom még újraolvasni a könyvet, mert nagy kedvenc lett és várom a folytatását, mert maradt még jópár megválaszolatlan kérdés és van bent bőven potenciál is.

Yizri36 P>!

Igazából 4,3.
Tetszett is, meg annyira nem is. A író másik könyve a Karácsonyi kutyavásár nekem sokkal jobban tetszett.
Mindig érdekes olvasni, vajon elődeink hogyan élhettek. Miként szerettek, milyen társadalomban éltek,milyen szokásaik lehettek, mi tette lehetővé, hogy mi legyünk az emberiség csúcsa és nem a pl: neander-völgyi ember. Ebben a könyvben is több törzs és számos család, akik a mai emberek elődei voltak, sorsát követjük nyomon. Lehet bennem van a hiba, de néha túl modern drámának éreztem. Másrészről többet olvastam volna ténylegesen az első Kutyáról, de belőle igencsak keveset kaptam. Inkább éreztem egy mellékszálnak. Persze lassan megismertük azt is, hogyan lehetett az első Kutya megszelidítve, ami egy gyökeres változáshoz vezetett az emberiség történelmében.
Jó volt olvasni. Az író többi könyvét is biztosan elolvasom. :)

Trixi>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Vajon mikortól lehet a farkast kutyának nevezni? Vajon mikor volt ez a pont? A szerző ezzel a gondolattal játszik el, és a történetet a távoli múltba helyezi. Az időbeli felépítése kicsit furcsa volt, de végül is mindennek megvolt a maga miértje ;) . Tehát őseink a múltban kb úgy éltek, mint mi most. Ezen a ponton pöppet nem értek egyet a szerzővel. Nem hinném, hogy ilyen kifinomultan fogalmaztak volna és kommunikáltak volna egymással. Bár ki tudja, lehet, hogy az ungabungák és a torokhörgések mögötti jelentés legalább olyan összetett, árnyalt és kifinomult volt, mint a mostani beszédünk :D :D :D. De a többit elfogadom, akár így is történhetett minden (mert honnan tudhatnám, igaz? ;) ). És ez a minden, ami kibontakozott a könyvben, nagyon tetszett. Filmszerűen peregnek az események: a farkasok élete, a törzs élete, különböző karakterekkel. Nem árulok el nagy titkot, hogy Albi nem volt a kedvenceim között :D :D. Ha már filmszerűség ….. szívesen látnám filmen mindezt.

Lisie87>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

W. Bruce Cameron kutyás könyveit mind olvastam, és imádtam. Ennek fényében úgy fogtam neki ennek is, hogy csakis jó lehet. De bevallom, hogy csalódtam.
A helyszín a felső paleolitikum, az ősemberek és a farkasok első olyan kapcsolatteremtése, ami megalapozza a háziasátításukat.
Én naív úgy gondoltam, hogy majd egy farkas gondolatain keresztül ismerjük meg ezt az időt, de sajnos többet időzött a könyv a különböző törzsekkel, és azoknak drámáival. Az ősemberek gondolkodása és szavai számomra túl modernek voltak ( férj, feleség, házasság, szerelem….wtf). Az író írta az epilógusban, hogy kicsit élt a szerzői szabadsággal…de az eleje így nekem nagyon hiteltelen lett, és majdnem abba is hagytam. Ez kicsit változott a közepe felé, így nem mondtam le teljesen a könyvről.
Egynek elment, de nem lett kedvenc sajnos. Csalódás.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 5
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 3,5
Érzelmek (ábrázolása): 4,5
Izgalom: 5

Nagyszerű olvasmányélményt adott a könyv, nehezen bírtam letenni. W. Bruce Cameron remek író, kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami a legutolsó jégkorszak idején élt emberek – és az akkor élt állatok – történetét dolgozta fel, olvasmányos, regényes formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából a történet néhol nem igazán meggyőző, de a könyv világa jól átélhető. Cameron megfelelő hangsúlyt helyezett a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Harriet P>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Cameron vitathatatlanul a legjobb kutyás könyvek írója volt eddig is, de most azt hiszem, túlszárnyalta önmagát. Ez a regény több mint egy aranyos, megható sztori négylábú barátainkról. Ez tényleg az első kutya története. Én egy percig sem gondolkodom rajta, hogy harmincezer évvel ezelőtt tényleg ez történt e a világban, mert el akarom hinni az író által kitalált forgatókönyvet. Olyan gyönyörű és megható mese ez az ember és a farkaskutya barátságáról, családdá válásáról, hogy csak annyi időre tettem félre a kötetet, míg magamhoz szorítottam a lábamnál szuszogó kiskutyámat, hogy hálát adjak az égnek, hogy ő itt van nekem. Ő is „Kutya, aki boldog és gondtalan”. És nem csak az állatos részek zseniálisak, hanem a törzsi emberek megformálása és élete is. Az a sok intrika, szeretet és gyűlölet, ami körülvette őket, pont olyan, mint napjainkban, közben meg teljesen más. A túlélésért folytatott harc közepette a szeretet utat tört magának, és bár veszteségek árán, de győzedelmeskedett. És még a vége is szép. Ebből a regényből tuti filmet csinálnak.

donzella P>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy az első ember és farkas története, akiket az élet egymás mellé sodort, mert a könyv egésze szempontjából sokkal több jut arra, melyek voltak az előzmények, mint magára az ember-állat barátságra.

Nem is velük indulunk (bár párhuzamosan látjuk hol a múltat, hol a jelent), hanem két törzs fiataljaival, ahogy az első szerelmet megélik, illetve viszonyukat a farkasokkal, politikát, csalódásokat, a törzsön belül a társadalmi berendezkedést, előjogokat.

A 19. évben eljutunk egy fiatalemberhez, és a Farkastestvér törzs által mélyen tisztelt farkas legfiatalabb leszármazottához, akiknek úgy hozza a sorsa, hogy egy barlangba szorulnak együtt, és egyedül.

Koncepció eredeti és ötletes, de kicsit sajnálom, hogy többet vitt el a törzseken belüli csatározás, mint a barátság/bajtársiasság, kutyabarátoknak mindenképp ajánlom olvasásra.

Boglárka_Tóth>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Az elejét untam, majdnem kaszáltam, aztán valamennyire érdekelni kezdett, a vége viszont megint elég érdektelenné vált. Rengeteg bajom volt ezzel a könyvvel, amit feltehetően a kutyások felpontoztak, máskülönben nem értem a magas pontszámot. Szerintem rettentő száraz, unalmas a stílusa, azért is rázódtam nehezen bele. A történetnek nemigen van csúcspontja, csak úgy történnek a dolgok egymás után, a szokásos őskori regények toposzai ismétlődnek (törzsi háború, kannibál törzsek, kulturális dolgok feltalálása). Információértéke sem volt tudományos szempontból, legalábbis annak, aki elolvasott már néhány cikket az emberré válásról, a kutya domesztikációjáról. Ezenkívül számomra teljesen érthetetlen volt a névválasztás, törzsi névadás néha burkolt, máskor burkolatlanul latinos vonulata (Marcus? komolyan?). Az pedig már csak hab a tortán, hogy a jégkorszaki emberek időnként olyan eszmék visszhangjai szerint beszéltek, gondolkodtak, amik még meg sem születhettek a kőkorszakban.

Milena P>!

W. Bruce Cameron: Társ a bajban Az első kutya története

Nem csalódtam ebben a kötetben, bár kicsit tartottam tőle, hogy eltér a szerző korábbi köteteitől. És mégis ez egy olyan élmény volt, amit soha nem cserélnék el. A különlegessége számomra, hogy nem csak a kutyás társadalmat tudja megfogni, hanem azokat is, akik a történelemre, arra kíváncsiak vajon hogyan élhettek az őskorban az elődeink. Persze, ez nem egy hivatalos antropológiai kiadvány, de azért mégis érdekes elképzelni.
Eleinte kicsit fura volt az időrend a számomra, hiába van megfelelően jelölve, sokáig tartott, amíg ráállt az agyam. Ezen kívül viszont mondhatni ez egy tökéletes könyv. Nagyszerű a történet, szép a borító. Csak ajánlani tudom.

Könyvmolyképző KU>!

Anyja farkának dörömbölése felébresztette a kis farkast nyugtalan álmából – a gyomrát mardosó éhségtől csak szunyókálni volt képes. Abban a pillanatban, hogy felpattant a szeme, megérezte az ember szagát, és ott termett, hogy üdvözölje, amint a barlang padlójára tette a lábát. Ráugrált, körbe-körbe forgott és csaholt, boldog volt, hogy a férfi visszatért.

Könyvmolyképző KU>!

A farkasok számára az üvöltés nem pusztán csábító, hanem kényszerítő erejű, olyan erős késztetés, mint a vadászat és az evés. Így amikor a nőstény farkas és Társ meghallották a régi falkájuk üvöltő énekét a szélben, ami a köztük lévő távolság miatt alig hallatszott, elkezdtek rohanni felé, friss nyomokat hagyva a sekély hóban. Az üvöltésből kihallották az éppen elfogyasztott étel felett érzett örömet, de nem az ennivaló volt az, ami feléjük vonzotta őket. Arra vágytak, hogy hangjuk a többi farkas hangjával elegyedjen.

Könyvmolyképző KU>!

– A medvét figyeltem – mondta a férjének.
Palloc felkapta a fejét.
– Milyen medvét?
– Fiatalnak látszik, legalábbis nem olyan nagy, mint lehetne. Látod? Ott lent. A patakmeder mentén ás.
Palloc az óriás ragadozóra meredt.
– Most vetted észre?
– Nem, már akkor is láttam, amikor elmentél. De minden rendben, egyszer sem nézett fel ide, még az orrát sem emelte fel. A kövekkel van elfoglalva.
– Tudja, hogy itt vagyunk – suttogta Palloc.
– Micsoda?
– Minden alkalommal, amikor ránéztél, mindig egy kicsit közelebb jött?
– Igen, de csak lassan halad a parton.
– Tudja, hogy itt vagyunk. Hardy gyakran beszélt nekünk az efféle viselkedésről. Vadászik ránk.

Könyvmolyképző KU>!

– Hé, farkas, kérsz egy kis ennivalót? – szólalt meg a férfi halkan.
Nem értette a szavait, de nem volt bennük fenyegetés, és ahogy a férfi közeledett, a farkas erősebben csóválta a farkát, és felemelte a fejét.

Könyvmolyképző KU>!

Egyik nap, amikor a férfi elment, az anyafarkas pedig mélyen aludt, a három kis kölyök a barikádon vezette le a frusztrációját, ami mögött a külvilágot sejtették. Kitartóan ástak apró mancsukkal, és félrekotorták az előbukkanó apró köveket, amik az útjukat állták. Ez volt az első alkalom, hogy a hímek engedtek nagyobb testvérüknek – amikor a nőstény előretolakodott, hogy ásson, a testvérei hátrahúzódva hagyták dolgozni. Ásott, amíg rá nem unt, végül a testvérei folyamatos erőfeszítése megint felkeltette az érdeklődését, és akkor a két hím újra félreállt az útból.

Könyvmolyképző KU>!

– Egy oroszlán sosem hagyná magát bekeríteni. Én középről rontok rá. Te – mutatott Ursra – a férfiak oldaláról támadsz. Te pedig, dárdamester az asszonyok oldaláról. Ne csapjatok zajt, amíg én nem teszem, és ne hajítsátok el a dárdátokat, hanem közelről döfjétek belé, hacsak nem sikerül kivédenie a támadásunkat. Ha elmenekülne, egymásnak háttal állunk, előreszegezett dárdákkal, így védekezünk, míg a többi vadász ideér. – Hardy a napba hunyorgott. – Az embereink bármelyik pillanatban itt lehetnek, de nem várhatunk, ez a bestia hamar elintézi a zsákmányunkat.

Könyvmolyképző KU>!

A levegőben táncoló vér csábító illata magával ragadta a két farkast, teljesen felemésztette őket. Egereken és nagyobb férgeken éltek eddig, de ez valódi préda volt. Bár gyengék voltak a mardosó éhségtől, az illat felé nyargaltak, nem lassítottak még akkor sem, amikor fenyegető szag – ember szaga – csapta meg az orrukat.

Harriet P>!

A nap eseményei mélyen felzaklatták Kutyát, ezért odamászott a férfihoz, és a mellére tette a fejét, pont úgy, hogy kölyök korában. A férfi a fejét simogatta.
– Jól van, Kutya.
A farkas tudta, hogy Kutya a neve, és a „jó” szót is ismerte, dicséretet jelentett. Örömet szerzett a gazdájának.

Trixi>!

De nincs abban semmi megalázó, ha valaki szembesül a korlátaival, csakis abban, ha valaki túlbecsüli magát, és úgy vall kudarcot.

serengeti>!

Elmesélte a rokonoknak, hogy a kislány nagyon szerencsés, már az első felfedezőútján érett bogyókat talált, és mindenütt gyönyörű virágokba botlott.