Tesla ​(angol) 2 csillagozás

Inventor of the Electrical Age
W. Bernard Carlson: Tesla (angol)

Nikola ​Tesla was a major contributor to the electrical revolution that transformed daily life at the turn of the twentieth century. His inventions, patents, and theoretical work formed the basis of modern AC electricity, and contributed to the development of radio and television. Like his competitor Thomas Edison, Tesla was one of America's first celebrity scientists, enjoying the company of New York high society and dazzling the likes of Mark Twain with his electrical demonstrations. An astute self-promoter and gifted showman, he cultivated a public image of the eccentric genius. Even at the end of his life when he was living in poverty, Tesla still attracted reporters to his annual birthday interview, regaling them with claims that he had invented a particle-beam weapon capable of bringing down enemy aircraft.

Plenty of biographies glamorize Tesla and his eccentricities, but until now none has carefully examined what, how, and why he invented. In this groundbreaking… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

Róla szól: Nikola Tesla

>!
Princeton University Press, Princeton, Amerikai Egyesült Államok, 2013
510 oldal · ASIN: B00CHRQ1C0
>!
Princeton University Press, Princeton, Amerikai Egyesült Államok
520 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780691057767 · ASIN: 0691165610

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Kívánságlistára tette 2

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

FélszipókásŐsmoly P>!
W. Bernard Carlson: Tesla (angol)

W. Bernard Carlson: Tesla (angol) Inventor of the Electrical Age

Ez a Tesla-életrajz, amit érdemes elolvasni az életét kutatóknak. Rendkívül alapos történészi munka, tudományos szabatossággal foglalkozik minden részlettel, tényszerűen kifejti az életeseményeit, pontos forráshivatkozásokkal, dátumokkal (néhol még időpontot is említ), a találmányokról és kísérletekről szóló részeket fényképekkel, műszaki ábrákkal, újságcikkes rajzokkal támasztja alá. Munkásságáról és a szerkezeteinek működéséről szóló fejezetek megértése igényel némi mérnöki, fizikusi érdeklődést, de azért nem egyenletekben magyaráz. :D

„Hátránya” talán ugyanebben áll, mert nagyon sűrű és száraz, nem egy könnyed strandkönyves olvasmány. Kívülről szemléli elsősorban az eredményeit és csak másodsorban az embert, a személyes életeseményeit. Nem nagyon ad helyet találgatásoknak vagy anekdotáknak, de azért a szerb tudós életét kísérő számos rejtélyt, különös dolgot sem hallgatja el. Nem szépíti a hibáit, hiányosságait, de nem is becsmérli. Összefüggésbe helyezve kifejti azt, hogy mik vezettek a pénzügyi gondokhoz, hogyan nyerte meg magának a támogatóit, vagy azt, hogy a szabadalmakkal való kavarásai a találmányok különféle változatairól hogy eredményeztek több éven át tartó jogi vitákat. Számomra azért is tetszett, mert átfogóbb szemlélettel mutatta be nem csak Teslát, hanem a körülötte lévőket, vele kapcsolatba kerülő személyeket, illetve magát a kort, amelyben élt. Említést tesz arról is, hogy egyes XIX. századi sci-fi írók miként vélekedtek Tesla elképzeléseiről (pl. az egyik szerint a Tesla oszcillátora a marslakókkal is kapcsolatot teremthet). Különc viselkedése, furcsa szokásai és látnoki gondolkodásmódja még életében legendákat szőtt köréje.

Viszont feltételezgetések helyett a fellelhető források tükrében ír minderről. Figyelembe veszi más életrajzírók munkáit, főleg O'Neillét, aki elsőként írt ilyet, még 1944-ben, közvetlenül Teslától értesülve a részletekről.

Magyarul is megjelent (bár a molyos értékelés szerint eléggé gyatra szerkesztéssel).


Hasonló könyvek címkék alapján

Marx György: The Voice of the Martians
Margot Lee Shetterly: Hidden Figures
Ronald W. Clark: Einstein
Rebecca Skloot: The Immortal Life of Henrietta Lacks
Ashlee Vance: Elon Musk (angol)
Andrea Wulf: The Invention of Nature
Richard P. Feynman: „What Do You Care What Other People Think?”
Kitty Ferguson: Stephen Hawking: His Life and Work
Shelley Emling: Marie Curie and Her Daughters
Matt Richards – Mark Langthorne: Somebody to Love (angol)