Tvrtko ​könyve – Pokoli történetek 54 csillagozás

Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

A Pokoli történetek sorozat talán legizgalmasabb könyvét tartja kezében a Kedves Olvasó, amelyben meghökkentő, torokszorító vagy éppen vicces kalandokból – ígérem – ezúttal sem lesz hiány. A Pokoli történetek segítségével megismerhetik a világ talán legfurcsább diktátorát, a Hatalmas Szaparmurat Türkménbasit. Főhősünk magáról neveztette el a január hónapot, édesanyjáról pedig az áprilist, és még az állami tévé emblémája is az ő feje. Türkmén-basi nevét városok, sugárutak, vodka- és konyakmárkák őrzik, ráadásul még egy olyan szobrot is állíttatott magának, amelyik együtt forog a nappal. Türkménbasi Birodalmában minden a Hatalmas Elnökről szól, életét napi televíziós szappanopera méltatja, a plakátról, épületekről, de még a helyi pénz összes címletéről is ő mosolyog ránk. Aztán velem tarthatnak bunkerországba, ahol egy tatabányai nyugdíjas asszony 44 évnyi reménytelen várakozás után átölelhette azt az egykori albán kisfiút, akinek évtizedekkel ezelőtt megmentette az életét.

Alexandra, Pécs, 2014
Alexandra, Pécs, 2005

pillangobox P>!
Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

Valami könnyedre vágytam (ez baromi jól sikerült), azzal a kitétellel, hogy kizárólag a rendezés alatt álló könyvállományom itthon már polcrendszer szerinti katalogizált, és feliratozott első eleméről választhatok. Ilyen előzmények mellett, hirtelen ötlettől vezérelve kaptam le Tvrtko könyvét.

Plusz adalék, hogy annak idején a Napló adásait rendszeresen néztem, így kb. tudtam, hogy sorsok, tragédiák, örömök, és bánatok kavalkádjához lesz szerencsém. A könyvből egyedül „Az albán beteg” c. részt ismertem, a többi teljesen ismeretlen volt előttem.

Hát, mit ne mondjuk, a Türkménbasi c. első fejezethez azért szemöldökráncolás mellett hozzá kell tennem, hogy ajánlatosabb lett volna a személyes, családi élményeknek, történéseknek külön fejezetet nyitni, mert így szegény Türkménbasi elveszett a kosárlabdák, a gyerkőcök, utazások, és a költözések sűrűjébe. Ezzel együtt azért azt gondolom, hogy semmi esetre se lett volna javasolt, hogy Tvrtko a személyes tapasztalásait kihagyja a kötetből, hisz ez az ő könyve, és nem is biztos, hogy egy száraz tényleírásnak jobban örült volna az olvasó. Plusz, kicsit bepillanthattunk a szerkesztőségi munka koránt sem egyszerű világába.

A fejezetek között számomra a vízipókos, és a szökőárral foglalkozó rész volt a leg. Mindenképpen érdemes volt elolvasnom, és tervben van a többi könyve is!

szeptember99>!
Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

Nagyon tetszett a könyv. A történetek rendkívül olvasmányosak, és tanulságosak – mindig az jár a fejemben, hogy sosem tudhatjuk, mikor történik valamilyen sorsfordító dolog az életünkben, akár pozitív, akár negatív értelemben véve. Ezek a történetek pontosan ezt támasztják át. Tvrtko őszinte hangvétele, olykor kitárulkozása először furcsa volt, szerettem volna átugrani ezeket a részeket. Aztán rájöttem, hogy fontos részek ezek is, hiszen megmutatják, miképpen jutott el egy-egy helyszínre a riporter, olykor valóban sok megpróbáltatás árán, és miképpen bontakoztak ki a történetek.

Juditha P>!
Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

Nagyon érdekes, lebilincselő riportkönyv Szaparmurat Türkménbasi Türkmenisztánjáról és az oda való hihetetlen utazás kivitelezéséről, Méliről és magyar Mamijáról, a thaiföldi cunamiról, 45 év után találkozó testvérpárról, Kembe Sorelről és Rózsa Norbertről. Az emberi és az embertelen egy kötetben. Nem untam meg, és szerettem volna, ha néhány történet tovább is folytatódik.

Enikő_Kiss_3>!
Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

A sztorik egesz jok, erdekes igy a riportok kulisszai moge latni. A folyamatos elkalandozas kicsit megszakitja a torteneteket. A tulzott szenzaciohajhasz es nyelvezeteben kiszinezett es nehol eltulzott, csopogos stilus bekem kicsit sok volt.

katka99>!
Vujity Tvrtko: Tvrtko könyve – Pokoli történetek

Nekem tetszett. Szeretem ezt a műfajt. Az albán kisfiú és a magyar mamájának története tetszett a legjobban. Megható volt az is, ahogyan egy nő évtizedeken keresztül kereste elveszett testvérét. Érdekes volt Sorel története is.