Fertő 36 csillagozás

Vujity Tvrtko: Fertő

Minden, amit az internetes pornográfiáról tudnunk kell, hogy megóvhassuk gyermekeink lelki épségét. Szörnyek a gyerekszobában! A világháló ma már létszükséglet. Öncsalás azonban, ha elhitetjük magunkkal, hogy a mi családi békénket nem fenyegetik a nem kívánatos internetes tartalmak. Egyetlen esélyünk van a tiltott vagy engedélyezett, de teljességgel lélekromboló internetes pornográfia (erőszakszex, pedofília stb.) ellen: kiismerni sunyi felbukkanási formáit, és felkészíteni gyermekeinket a veszélyre. Ebben lehet minden felnőtt – szülő, nagyszülő és pedagógus – segítségére ez a könyv!

Cantart, Budapest, 2008

Vujity Tvrtko: Fertő

Tvrtkoról elsősorban az ugrik be, hogy térdig gázolva a szennyben és nyomorban mutatja be a különböző népcsoportok, egyedek tragédiáit. Magyarul, nem lehet idegen tőle a fertő. Ehhez képest úgy rácsodálkozik erre az egész pornótémára, mintha nem tudná, hogy a net tele van ilyennel. Már elnézést, de aki a 6 éves gyerekét engedi, hogy egyedül szörfölgessen a világhálón az ne csodálkozzon már, ha egyszercsak egy pucér néni fog széttet lábakkal virítani a monitorról.
Az egész betegen naiv volt bulvár stílusban elbeszélve és természetesen a megélhetési gondokkal küzdő falusi tanárnő és kisnyugdíjas megemlítése sem maradhatott ki a – néhol igencsak ellentmondásos – „történetből”.
Kiábrándító. A téma is, az emberek is, meg a könyv is. Szereplőstől íróstól mindenestől.

Video
Vujity Tvrtko: Fertő

A szerző szörnyen intoleráns, betegnek nevez és legszívesebben börtönbe csukna mindenkit, aki a szexben más iránt érdeklődik, mint ami szerinte „helyénvaló”. Eközben arra biztatja az olvasót, hogy titokban rendszeresen olvassa el gyerekei titkos naplóját és kémkedjen utánuk, valamint felveti, hogy talán jobb is lenne, ha nem lenne Internet, mert annyi mocsok van rajta. Mindenféle pszichológust idéz, akik szerint ha egy tizenéves meglát valamilyen állatszexes, szadista vagy hasonló filmet, akkor nagy eséllyel azt fogja gondolni, hogy ez a normális, és teljesen félresiklik a szexuális élete, például nagy eséllyel meleg lesz. Kikel a számítógépes játékok erőszakossága ellen is, azon morfondírozva, milyen dolog az, hogy az illegálisan letöltött játékoknál senki sem figyelmeztet az erőszakra, és ezért mégsem tartozik senki büntetőjogi felelősséggel…

Bár a szerzőtől ezelőtt még nem olvastam semmit, a fejemben valami olyasmi volt, hogy ő egy bátor riporter, akiről mindenféle jót hallani… nos, nagyot csalódtam benne.

Ami a könyvben írottakat illeti, szerintem sokkal jobban is fel lehetett volna dolgozni ezt a témát, még az érdekesebb részekről is folyton elvonta a figyelmet a szerző folyamatos jajgatása, hogy mi lesz, ha a gyerekei meglátják azokat a képeket, amiket épp néz…

Vujity Tvrtko: Fertő

Bár látatlanban is megszavaznám V. T. összes könyvére az egyest, gondoltam, mégis úgy lenne fair, ha legalább egyet elolvasnék elejétől végéig, vagyis legalább adnék neki egy esélyt, hogy javíthasson a róla kialakult képen. Végignéztem tehát, hogy melyik a legrövidebb könyve, ami legkevesebbet veszi el az életemből – így akadtam rá erre. Már a címe is sokatmondó: Fertő, – de nem, nem saját tévés és fészbúkos borzadályairól szól, mivel az önkritika és az önreflexió sajnos előtte ismeretlen fogalmak. V. T. magát POKOLI vagány és intelligens fickónak tartja, aki mellesleg egy ANGYALI lelkivilágú, csodálatos családapa, az elesettek és megnyomorítottak pártfogója ebben a POKOLI kemény világban, és képes könnyekig meghatódni saját angyali jóságától, és ezt olyan érzékletesen, mondhatni POKOLI jól elő tudja adni tévéképernyőn és írásban, hogy az egyszerre vicces és – hajmeresztő. E remekműben – melynek címében kivételesen nem szerepel sem az angyali, sem a POKOLI jelző – többször és nyomatékosan hangot ad aggodalmának, hogy miképpen is óvhatná meg az ő patyolat tiszta lelkű kis csemetéit az interneten, videotékákban, utcai újságárusoknál fellelhető szennyáradattól, én pedig arra gondoltam közben, hogy vajon hol tartja otthon a saját könyveit (van egy pár!…), hogy szegénykék megmeneküljenek az ártalmas tartalmaktól?! Páncélszekrényben elzárva, nehogy a kicsik véletlenül leemeljék a polcról: „hiszen ezt apuci írta!”? És este, ha kezdődik a Napló, gyorsan beraknak nekik inkább egy Misi Mókus DVD-t, nehogy meglássák apukát, ahogy könyékig kotor a szarban könnyfátyolos vagy épp indulattól szikrázó szemekkel? Hajjaj… Ez az álszent, képmutató magatartás mondjuk engem is képes kihozni a sodromból. Siralmas, hogy képes ítélkezni mások felett e téma kapcsán, miközben ő maga is része ennek a gépezetnek, ő is ebből profitál! Miben is különbözik ő végső soron az animál-pornón meggazdagodó producerektől, akik a legszánalmasabb, legkiszolgáltatottabb rétegek végsőkig alázásából élnek? Hja, ő csak bestsellereket ír róluk, meg tévében, nagy nézettségű műsorokban mutogatja a világ árnyoldalát, így „harcol ellene” – haha! Vagyis ez az ő kenyere, mindennapi betevője, és a luxuskeresete is. Mert azért van „egy kis különbség” Teréz anya meg őközötte, még ha sokan ezt nem is képesek érzékelni…
Két kis fénysugár azért akadt az egészben: Ranschburg Jenő és Réz András szereplése.

A lényegre térve: önparódiának jó lett volna ez a könyv, de ő sajnos komolyan gondolta…

Lillam
Vujity Tvrtko: Fertő

Felkavarónak, felkavaró, de ezzel kimerített mindent. Elérte azt, a célt amiért megírásra került, beszélnek a könyvről, de nem az értéke miatt!!!

Lord_Garcon I
Vujity Tvrtko: Fertő

Ha valaki arra kíváncsi, milyen az igazán rossz értelemben vett bulvár, ezt a könyvet vegye elő. Intoleráns, előítéletes, manipulatív, nevetségesen túlzó, máshol giccses és nyálas. Erről a témáról lehetett volna egy tisztességes könyvet is írni, amiben ugyan nem hemzsegtek volna a „brutális”, „kegyetlen”, „beteges”, „perverz” jelzők, de az olvasó legalább hiteles információkhoz jutott volna.

Pirimari
Vujity Tvrtko: Fertő

Érdekesnek indult, aztán hamar gyomorforgatóvá vált számomra. Amire kíváncsi voltam igazán az nem nagyon derült ki. Ellenben összefoglalta mennyi aberrált, lelki sérült ember van ezen a világon.

Galambdúc
Vujity Tvrtko: Fertő

A könyv nem sok újat mondott nekem. Bárki, akinek gyereke van, és használ netet, összeszedheti erről a világról az itt olvasható információmorzsákat, maximum nem járja körbe azokat a helyeket, ahol az író megfordult, és oknyomozott. A stílus se tetszik, ez van.
(Ok, Tvrtko nem a kedvencem. Számomra hatásvadásznak tűnik, és nem vagyok meggyőződve arról, hogy ő a RIPORTER, így nagy betűvel. Inkább jó üzletember, ez utóbbit nem tagadom. Tegnap egy nagyobb könyvesboltban észrevettem, hogy egy egész nagy polc csak az ő könyveit kínálja, és a tetején a plakátról csábosan mosolygott.)
Kicsit off, de ide írom, mert erről jutott eszembe (a könyv olvasásakor, és általában a világot járó, az emberi gonoszságot és szörnyűségeket bemutató témákat feldolgozó újságírókról.
Amikor már a századik hasonló történetet látod a tévében, ahonnan naponta több tucat ilyen hírt kapunk, mennyire maradunk még érzékenyek és fogékonyak ezeknek a befogadására, tudunk-e még együtt érezni?
Egyszer láttam egy interjút egy amerikai haditudósító hölggyel, aki elmondta, hogy évekig úgy mászkált a helyszíneken, ahová katasztrófák és háborús események miatt küldték ki, mintha kívülálló lenne. Írt róluk, és távol tartotta magát mindentől, amit látott. Mint egy előkelő idegen. Persze, a világot nem válthatjuk meg, ő is így gondolta. Aztán rájött, mennyire üressé és érzéketlenné vált a lelke, ezt ő maga mondta, hiszen sikert és hírnevet kovácsolt mások nyomorúságos életéből. Szakmát váltott, és soha többé nem dolgozott a médiában.
Aztán itt van Kevin Carter esete, erről évekkel ezelőtt olvastam, egy körlevelet kaptam, amely a zsurnaliszta megrázó esetéről adott hírt:

Anita_Juhász
Vujity Tvrtko: Fertő

Szerintem egyszer érdemes elolvasni, főleg azoknak akiknek fogalmuk sincs mivel lehet találkozni a neten. Engem annyira nem hökkentett meg, de mindenképpen érdekes információkhoz lehet jutni belőle. Ha majd lesz gyerekem oda fogok ezekre figyelni.

Krisztofóró

Hát…
Mit is írjak róla.
Sokkoló az biztos…
Gyomorforgató, az is biztos…
Elrettentő, ez is igaz…
De hogy mennyire értékes, mint írás, az már kétséges…

fülcimpa

Szakértők szerint a pornó idegrendszerre gyakorolt hatása a kokainéhoz hasonlít.

60. oldal, CANTART 2008

Kapcsolódó szócikkek: pornó
Emerson

A lakosság 70%-a digitális analfabéta. Azt sem tudja, mi fán terem az internet. A maradék 30% meg potenciális bűnöző.

fülcimpa

Azok a legizgalmasabb dolgok az életben, amik egyszerre riasztóak és vonzóak. /Ranschburg Jenő/

Emerson

…a hulla igen élethűen játszotta a szerepét…

Galambdúc

Ha egy hús-vér emberrel vagy kapcsolatban, annak van baja, bánata, öröme, és az esetek többségében nem fogja 100 %-osan azt nyújtani, amire vágysz. Törődnöd kell vele, felelsz érte, lehet beteg, lehetnek válságai, összeomolhat… Egyszóval azzal, akivel a valóságban együtt élsz, kénytelen vagy törődni! És ez egy olyan felelősség, amelyet néha átkozottul nehéz elviselni. Ez ugyanolyan nyomasztó és örökös lehet, mint a gyereked iránti felelősség. Az is megmarad, amíg élsz!

Carmilla

Rápillantottam az asszisztens kezében rezgő papírlapra. Ez volt ráírva nagy betűkkel: Alázás, szar!

Többet erővel, mint ésszel

Carmilla

Röhögve töltögetik egymástól a kiskamaszok a vadabbnál vadabb cyberpornót. És ez életveszélyes, Kedves Szülőtársak!

Mit tehet egy szülő?

Kapcsolódó szócikkek: pornó
fülcimpa

Mesélnünk kell kicsinyeinknek az internetes chatszobák és levelezőfórumok virtuális személyiséget felvett lihegőiről, akik azon mesterkednek, hogy lebontsák a gyermekekben az ösztönös vagy a családi neveltetés emelte gátakat.

fülcimpa

(…) ez a világ egyéni döntésekre épül, és az egész etikai rendszerünk arról szól, hogy te döntesz, tiéd a felelősség, ezért a közvélekedést nem helyezheted az egyén döntése fölé. Magyarán, ha valaki úgy dönt, hogy erőszakpornót vagy animalszexet akar nézni, akkor ezért őt büntetni – az én felfogásom szerint – súlyos hiba. Még akkor is, ha néha tiltakozik ez ellen az erkölcsi érzékünk. /Réz András/

fülcimpa

Miközben tehát a modern nyugati társadalmakban folyton a női egyenjogúságról papolunk, felnőhet egy generáció, amelyik a pornók alapján úgy véli, hogy a nő csak megalázva jó és csak a közösülésre. /Ranschburg Jenő/