Aloha 38 csillagozás

Túl minden határon
Vujity Tvrtko: Aloha

Vujity ​Tvrtko egyszer csak úgy döntött, hogy – miután megnézte a földi Pokol megannyi bugyrát – elköltözik a Paradicsomba, ahol szabadidejében önkéntes vadőrként teknősökre vigyáz, egész nap ukulelezenét hallgat, és átadja magát az igazi Alohának. Együtt sétálhatnak a riporterrel a Csendes-óceán partján, valamint a Különleges Emberek Temetőjében, és bebarangolhatják Gyuri házidzsungelét is. A magyar asztalos megunta a betondzsungelt, és vett magának egy igazi őserdőt, ahol papagájok, orchideák és vízesések között él a szivárványok szigetén.
Ám nem csak Hawaiit ismerhetik meg, ugyanis Tvrtko elindult felfedezni Alaszkát, eljutott a föld egyetlen olyan városába, amelynek összes lakója egy épületben lakik, ám a városnak mégis van iskolája és postahivatala, boltja és mosodája, sőt kápolnája is. Feltárulnak a ma is létező orosz Alaszka elképesztő titkai a hagymakupolás templomok árnyékában, ott, ahol mindenki balalajkazenét hallgat, és csak oroszul beszél, Amerikában.
(tovább)

Pokoli-Angyali, Budapest, 2021

Vujity Tvrtko

kratas P>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

A kedvencem egyértelműen az Alaszkáról szóló rész, bár érzelmekben valóban az utolsó fejezet adta a legtöbbet, de azért a többi – új – kalandokról szóló beszámoló is tetszett. Nagyon szimpatikus a hawaii életfelfogás bemutatása (kivéve a forgalom), bár nem hiszem, hogy elköltöznék oda (túl meleg van szerintem, meg a földrengések sem hallatszottak nagyon bizalomgerjesztően).
Ami nem tetszett: miért volt szükség ebben a könyvben ismét elmenni Csernobilba. Miért volt szükség rá egyáltalán – az már más kérdés mondjuk –, nagyjából ismétlés volt az egész. És könyörgöm, engedjük már el ezt a Trianonos témát is, szerintem ezt már a harmadik könyvben olvasom. Értem én, hogy fáj, de azért – mi is az alcím – ez már túl van minden határon. Annak viszont örültem, hogy most feltűnt a szövegben, hogy Tvrtko is ajánlja Bánffy gróf Erdélyi történet című könyvét.
És igen, nagyon jó, hogy a cigicsikk gyűjtés megszervezésre került, köszönöm, hogy többször is elolvashattam, hogy hány darab csikk került összeszedésre és hogy ez hány tonna és hogy ez teljesen elképzelhetetlen az új hazájában a szerzőnek és ez minden probléma Magyarországon. Nem teljesen egyezik az álláspontunk erről a témáról, aláírom, nagyon nem szép dolog, de a probléma szerintem ott kezdődik, hogy az utca ahol lakom négy háztömböt foglal magában és van kettő szemetes, az egyik az utca elején, a másik a végén. Gyalog végigsétálni rajta kb. 8-10 perc. Mit csináljon a dohányos ember, amikor az utca közepére elszívja a cigit, amit az elején meggyújtott? Mondjuk akár tarthatná is a kezében, ameddig elér a következő szemetesig, de ha lenne esetleg még mondjuk két stratégiailag elhelyezett kis szemetes, akkor csak kidobná esetleg oda. Érdekes, Bécsben – ezt tudom példának hozni, mert ezt ismerem – minden sarkon van szemetes. Ha nincs sarok akkor pedig csak úgy. Érdekes, azokat a szemeteseket rendszeresen ürítik… érdekes, igazi gyűjtőváros, van ott mindenféle náció – sok magyar is –, mégis sokkal tisztább minden. Szóval a legnagyobb problémának nem az emberek mentalitását tartom. Na jó, csak azért morgok, mert ez a csikkes sztori vagy három-négy alkalommal lett említve a könyvben és már azt hittem a könyv végére az jön ki, hogy Trianonról is az eldobált csikkek tehetnek…

zsanna525>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Még mindig nagyon jó olvasni a történeteit!

Juditha P>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Nagyon szeretem Tvrtko könyveit, és ez sem okozott csalódást. Elég sok visszatekintést szőtt bele, ezeket néhány helyen kifejezetten túlzónak találtam, mivel ezek az eredeti (korábbi könyvekbeli) szövegkörnyezetből kiragadva már nem hozzák a hűha-faktort. Jó, némelyik így is bőven sok(k).
Örülök, hogy sikerült új életer kezdeniük, és hálás vagyok, hogy ebbe is bepillantáat engedtek. És, mint rendesen, számomra maga az utazás volt az élmény. Szívből tudok örülni Hawaiinak, és igen, éreztem benne az Aloha-t.

lollipoplady P>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Kicsit lassan haladtam, ami betudható akár az olvasási válságomnak is, de nem véletlen hogy pont ez alatt a könyv alatt jött elő.
Kedvelem Tvrtko írásait és úgy általában az élethez való hozzáállását… de ez most egy kicsit sok lett nekem. Néhol nagyon erőltetettnek éreztem a riportok közötti átmenetként írt, személyes hangvételű leveleket. De lehet, hogy egyszerűen csak nekem most valahogy nagyon nem akart jönni az a bizonyos aloha :)

Millázs>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Pár témától eltekintve (pl. nem érdekelt, hogy elutazott Magyarországról) érdekes történeteket „vágott össze”. Korábbi könyveihez képest itt több az ollózás, némi ismétlés, de sok érdekes dologról is olvashattam (pl. Trianon). Nem bántam meg, hogy belefogtam.

dzsinbu>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Még a hatása alatt vagyok. Szeretem a riportjait azt az elkötelezettséget, szenvedélyt amivel hozzányúl akármilyen témához. Ez a könyv is sokkal többet adott mint amire számítottam. Ez a könyv maga az élet a valóság ami sokszor elképzelhetetlen. Jó szívvel ajánlom.

Barbár>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Levelek a földi Paradicsomból, és mellette régebbi utazások és riportok felelevenítése igen élvezetes stílusban. Hawaii a földi Paradicsom, és erről az a riporter tudósít, aki már megjárta a poklot is (délszláv háború, Észak-Korea, Csernobil stb.). Ha már eljutott az USA legkellemesebb éghajlatú államába, akkor Tvrtko felkeresi a leghidegebb éghajlatút, Alaszkát is. Mind a két államban szert tesz barátokra, akiknek jó része sikeresen beilleszkedett magyar. Érdekes sorsokat, okos gondolatokat ismerhetünk meg a velük való beszélgetésekből. A humoros, vidám sorok mellett olvashatunk szomorú eseményekről is, de mindent áthat a szerző mély humanizmusa, családszeretete és segítő szándéka.
Jó volt olvasni..

Zalkodi_Erna >!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Érdekes könyv. Nekem kicsit kevés benne az Aloha és sok a más, de bármelyik történetben hamar el lehet merülni. Csak hamar vége van. Ha az oldalszámot rartani szeretnénk, akkor nekem kevesebb történet jobban esne jobban kidolgozva, több információval, mert így kicsit kapkodós. Van ebből is, meg abból is, de felületesen érintve a témákat. Ami pedig nagyon sok, az annak a sulykolása, hogy a Vujity-Zsolnay család mennyire összetartó, hogy az író lételeme a jótékonykodás, kicsiny országunk mennyire a szíve csücske és, hogy ő mennyire pártsemleges. Közben pedig ott vannak a keserű szavak, amik nem biztos, hogy ezt igazolják.
De, mint minden könyvében, ebben is vannak új és érdekes dolgok, így ezt is érdemes elolvasni.

Skandimarcsi>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Aki szeret utazni, akit érdekelnek a nagyvilágba „szétszóródott” magyarok története, annak csak ajánlani tudom. Ezekből a történetekből is csak azt lehet levonni, hogy magyarok mindenhol vannak, és mindig megtalálják az álmaikat:)

o_rita P>!

Vujity Tvrtko: Aloha Túl minden határon

Jónak tartottam az egymás utáni fejezeteket, hogy egy pozitív, egy negatív. Így nem zúdított az olvasáskor olyan nagy sokkot, és azt is láthattuk, hogy van sok jó dolog is a világban.
A Csernobilról nem itt, de valamikor hallottam, hogy alkalmazkodott a sugárzáshoz jónéhány állat és növény.
Csak az a rész nem trtszett, ahol a hölgy elmondta, hogy a Fehér Házban is ő tőle veszik a virágot, de előtte még Thaiföldre is elviszik őket, ahol csinálnak valamit. Ez tök nagy pazarlás, és környezetszennyezés, ha Amerikában pl. nincs orchidea, foglalkozzanak ott helyi virágokkal.

books_frommyshelf>!

Aloha hawaii nyelven annyit jelent: „Isten lehelete.”

8. oldal - Apám kérdése miatt

books_frommyshelf>!

Bevallom életemben nem egyszer és nem is kétszer sírtam. Ahogy teszem néha még most is. Ám ezúttal a fájdalom könnyeibe örömkönnyek vegyülnek. Boldog vagyok, mert a világ legszebb helyén élhetek.

books_frommyshelf>!

Ülök, nézem az égszínkék óceánt, hallgatom a hatalmas víztömeg madárcsiripeléssel színesített morajlását, és csak arra tudok gondolni, ami a válóság: ez bizony itt valóban a földi Paradicsom.

books_frommyshelf>!

Minden, ami és aki vagyok, az az apám.

8. oldal - Apám kérdése miatt

books_frommyshelf>!

– Kicsikém, ne sírj, a csúfolódók nem tudják, hogy a híres emberek és a nagy hatalmú politikusok lakásaiban is hideg lenne télen, ha nem lennének szénbányászok.

9. oldal - Apám kérdése miatt

books_frommyshelf>!

Egyszer adott nekem egy könyvet. A Pillangót.

9. oldal - Apám kérdése miatt

books_frommyshelf>!

– Apu, neked semmi nincs, ami drága?
– Rajtad kívül?
– Most a család nem ér!
– Ja, akkor nincs.
– De akkor mire költöd a pénzedet?
Eltöprengtem egy pillanatig, aztán a falon körbefutó kinagyított nyaralásos családi fotókra böktem.
– Erre!

15. oldal - Nyitólevél a szigetről

books_frommyshelf>!

Korabeli adatok igazolják, hogy a szerény könyvtárban a legkegyetlenebb bűnözők a statisztikák szerint leginkább szépirodalmat meg pszichológia szakkönyveket olvastak. Volt olyan tömeggyilkos, aki egymaga több művészettörténeti köteten rágta át magát, mint maguk a szakemberek.

36. oldal - Második levél a szigetről

books_frommyshelf>!

Ami fáj, az tulajdonképpen csak egyetlen dolog: hogy mindezt a SZÉNBÁNYÁSZ már nem érhette meg, hogy őt nem tudom idehozni magamhoz. Neki csak az értem való aggódás, a folyamatos féltés jutott osztályrészül. Mégis, ha számot vetek a fájdalom és az örömkönnyek sokaságával, akkor az utóbbiak nyernek.

– Mondd, jó apád voltam?
Akkor és ott – bár megfogadtam, hogy édesapám előtt nem történhet ilyen, mert bátor vagyok, erős vagyok, kibírom… nos, ott – mégis eleredtek a könnyeim.
– A LEGJOBB! – csak ennyit tudtam kimondani. Csak ennyit… és vele MINDENT!

8-9. oldal Apám kérdése miatt