Csongor és Tünde:
"Mintha az Ezeregyéjszakát nem is nyugati közvetítéssel kapta volna. Fantáziájának keletiessége vele született, ősi örökség. Költészete ott érezte magát igazán otthon, ahol már a nemzeti igát is lehányta, s őszintén a fantasztikumba lendült…
A romantikus szellem minden útja előbb-utóbb pesszimizmusba vezet. Vörösmarty elindult a maga tarka virágos ösvényén egyre sötétebb virágok felé. Romanticizmusa szinte klasszikussá érett. S ezen a ponton vetette föl a cél és érdemesség problémáját. Ebből jött létre a Csongor és Tünde. A művész elbánt a világ minden pazarlásával. Elbánt magával a végtelenséggel. Vörösmarty az európai fejlődést előlegezi evvel. S mennyi európai fejlődést sűrít össze ő maga is költeményében! Szimbólumait a népmeséből veszi. De a drámai formát a Szentivánéji álomból. S ezt a Faust formája felé tágítja… Belső formája a romantikus regény fogására emlékeztet. Csongor keresi Tündét, aki egyszer gyermekkora kertjében, egy tavaszi éjszakán… (tovább)
Csongor és Tünde / A rom / A két szomszédvár 5 csillagozás
Kívánságlistára tette 1

Kiemelt értékelések
csend_zenésze>!


2 hozzászólás


A Csongor és Tünde örök kedvenc, szeressük a beborult Vörösmarty-cuccokat, a Rom szintén előlépett a jópofa darabok közé, ami pedig A két szomszédvárat illeti, szerintem Mihályunk megelőzte korát és a Trónok harca babérjait célozta be, mert van itt vér, viszály és bosszú dögivel, szóval szerintem nem véletlen, hogy végig ez a muzsika szólt a fejemben, miközben olvastam: http://www.youtube.com/watch…
Hasonló könyvek címkék alapján
- Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen 90% ·
Összehasonlítás - Petőfi Sándor: Petőfi Sándor elbeszélő költeményei 91% ·
Összehasonlítás - Arany János: Rózsa és Ibolya 91% ·
Összehasonlítás - Petőfi Sándor: Bolond Istók 79% ·
Összehasonlítás - Babits Mihály: Laodameia / Jónás könyve 92% ·
Összehasonlítás - Babits Mihály: Jónás könyve 87% ·
Összehasonlítás - Petőfi Sándor: János vitéz / Az apostol 89% ·
Összehasonlítás - Arany János: A fülemile 93% ·
Összehasonlítás - Kisfaludy Sándor: Regék a magyar elő-időből ·
Összehasonlítás - Urbán Ernő: Tündérmajor ·
Összehasonlítás