Százötven ​zsoltár 1 csillagozás

Vörös István: Százötven zsoltár

Vörös István százötven zsoltára egy többezer éves párbeszéd folytatása. Sajátos folytatás, amelynek megszólítottja már nem mindig az Úr, hanem néha az Asszony, néha pedig mindkettő. A zsoltármondó pedig immár nem a kiválasztott nép nevében fordul hozzájuk, hanem néha a hitevesztett emberiség nevében, néha az Úr/Asszony más teremtményei nevében, a leggyakrabban azonban annak az egyetlen, kételkedő, kételyeivel hol játszó, hol viaskodó személynek a nevében, akit előző kötetében Vörös István gépnek nevezett.

Jelenkor, Pécs, 2015

Vörös István: Százötven zsoltár

Az ember úgy van a kortárs költészettel, hogy sokszor nem érti, de még többször meg nem is szereti.
Uram, vezess ki engem a sötét értetlenségből.
De ez sem mindig van így. Néha pontosan érti, és szereti is, és ez jó. Én például szeretem ezt a százötven zsoltárt, amit Vörös István írt, mert értem az Úr és/vagy a Hölgy felé fordulását, értem a beszélgetés igényét.
Uram, beszélgess velem a sötét és a világos napok kezdetén és végén, mert nincsen más, akivel szívesen beszélgetnék.
Meglepődtem, hogy van még ilyen tiszta beszéd, hogy érdekel ez még valakit, és hogy mindezt le is írja ez a valaki, ezekben a szép sorokban, türelmesen, egymás után.
Uram, adjál ennek az embernek számítógépes programot, hogy sokáig dicsérhessen, nekem meg késői vakságot, hogy minél tovább olvashassam. Szela.

1 Csak az lehet boldog, aki
jó is. – mondja a Zsoltár.
2 De ki lehet Zsoltár?

(I. ZSOLTÁR)

5 Senki nem választhatja meg atyafiát,
szüleit és gyerekeit, de főleg nem rakhatja
össze jó tulajdonságokból önmagát.
(XLIX. ZSOLTÁR)

5 Nem a mellbimbók gyűrött