A ​templomos lovagrend története 6 csillagozás

Volker Loos: A templomos lovagrend története

A legendás Templomos Lovagrend meghatározó szerepet játszott a középkor történelmében. A kétszáz éven keresztül működő rendet Hugo de Payns alapította a 12. század kezdetén. Volker Loos kitűnő könyve – a rend részletes krónikája mellett – átfogó képet nyújt a korszak eseményeiről és kiemelkedő személyiségeiről. Ennek segítségével kézzelfoghatóvá válik az a történelmi háttér, melyben a rend megszűntéig működött.
A kötetet haszonnal forgathatják a szakemberek és a téma iránt érdeklődők egyaránt, hiszen a szerző a történelmi tényeket olvasmányos formában tárja az olvasók elé.

Art Nouveau, Pécs

lzoltán IP>!
Volker Loos: A templomos lovagrend története

A keresztes háborúk kiegészítő irodalmaként vettem kezembe ezt a remek könyvet. A benne felsorolt – korábbi olvasmányaimból már ismert – eseményekbe szövi bele a templomos lovagok elit testületének történetét. Ismét egy újabb nézőpont – erősen ajánlom Maalouf: A keresztes háborúk arab szemmel http://moly.hu/konyvek/amin-maalouf-a-keresztes-haboruk-arab-szemmel című művét – amely gazdagíthatja ezt az amúgy is nagyon érdekes és izgalmas korszakot. A könyv végén található kronológiai táblázat, a nagymesterek rövid életrajzai, és a térképmellékletek plusz adalékkal szolgálnak, és nagyon jól segítik a tájékozódást.
    Hihetetlenül rövid könyv, még hihetetlenebbül gazdag ismeretanyaggal felvértezve!

Art Nouveau, Pécs
Volker Loos: A templomos lovagrend története

Mérete miatt jó bevezető a templomosok történetébe (annyira azért nem akarok 3-400 oldalt olvasni róluk), bár én inkább a keresztes, háborús tevékenységükről olvastam volna, ebben viszont több szó esik a tárgyalásról – vagyis a közkeletű vádak elleni felmentés magyarázásáról.
Loos néhol túlzónak hangzó és személyes elfogultsága ellenére is hihetően bemutatja a történetüket és a perüket. Tragikus, hogy ahelyett, hogy a templomosokra, mint a középkori Európa talán első elit katonaságára és egy banki vívmány kidolgozóira gondolnánk, róluk inkább a rejtélyességük meg az összeesküvés-elméletek jutnak eszünkbe.
Úgy sem lényeges mentegetni már őket, tiltakoztam, hiszen egy racionális, kritikus világban élünk, de aztán eszembe jutott az Indiana Jones, A Da Vinci-kód, az Assassin's Creed (a teljes sorozat, pedig csak az első részben szerepelnek ténylegesen a lovagok) – a mítoszok tehát még mindig élnek a kulturális tudatban. Pedig szívesen megnéznék egy templomos hagyományőrző bemutatót.
Ugyanakkor gyanús, hogy sem forrásjegyzék nincs, sem kiadási dátum. Lehet, hogy ez is csak a templomos összeesküvés része?

Avravanel>!
Volker Loos: A templomos lovagrend története

Informatív és olvasmányos könyv egy izgalmas korszakról. Ha valakit érdekel, hogy mi áll a templomosokat körüllengő számtalan legenda mögött, és megismerné a lovagrend tudományos igénnyel megírt történetét, annak kimondottan ajánlom ez a művet.

spinakker>!

Bár semmilyen bizonyíték nincs, ami a rend feloszlatását és a számos templomos kivégzését igazolná, az ítéletet egyik pápa sem vonta még vissza. Erre egyébként csak a pápa jogosult.
Van rá példa, hogy a katolikus egyház ezt máskor megtette. Ilyen volt például Janne d'Arc esete, akit negyven évvel máglyahalála után rehabilitáltak, majd szentté avattak. Ebben az esetben, melynek hatalmas bírói tévedés az alapja, nem történt semmi hasonló lépés. Egy pápa számára sem járt volna túl nagy nehézséggel a per dokumentumait, melyeket amúgy is a Vatikánban őriznek, újra átvizsgáltatni, és legalább formálisan jóvátenni az V. Kelemen által elkövetett hibát. Hogy ez a mai napig miért nem történt meg, a pápák és tanácsadóik titka marad. Csak remélhetjük, hogy egy fejlett történelmi érzékkel és lelkiismerettel rendelkező pápa újra lefolytatja a templomosok perét, és új, igazságos ítéletet hoz.

116. - A templomosok kincse (Art Nouveau, 2000)

spinakker>!

Annak ellenére, hogy részeleges beismerő vallomást csikartak ki tőle, Jaques de Molayt nem engedték szabadon, hanem újra börtönbe vetették.
Párizsba és Franciaország többi részén tovább folyt a letartóztatott templomosok kihallgatása.
Ha a korabeli feljegyzések igazak, Párizsban 138 templomos lovagot fogtak el.
A 138 lovagból 36 a kínzások következtében meghalt. Hatan voltak, akiket semmiféle kínzással sem lehetett vallomásra bírni. A többiek részben vagy egészben bevallották, amit követeltek tőlük.
A Baphometnek nevezett bálványfej állítólagos imádása nem szerepel a vallomásokban.

102. - Per és hanyatlás (Art Nouveau, 2000)