Friedrich ​Nietzsche 2 csillagozás

Volker Gerhardt: Friedrich Nietzsche

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Róla szól: Friedrich Nietzsche

Latin Betűk, Debrecen, 1998
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638584521 · Fordította: Csatár Péter

Leverkühn>!

Nietzsche szerint a bírói ítéletekkel csak még több igazságtalanság kerül a világba, hiszen valójában senki sem felelős a tetteiért.

Leverkühn>!

… aki beéri azzal, hogy a maga feladata teljesítésében találja meg kielégülését, mégpedig azért, mert ez az ő feladata, az mindig új erőkre tehet szert.

Leverkühn>!

… a létének értelmetlensége miatt kétségbeesett embert a művészet tartja vissza az önfeladástól.

Leverkühn>!

Az élet harc, sőt háború, melyben a káros ugyanannyira nélkülözhetetlen mint a hasznos és aminek kapcsán értelmetlen jóról és rosszról, vagy akár igazságosságról beszélni.

Leverkühn>!

A tragikus alaphangulat mindazoknak a sajátja, akik az élet vak szükségszerűsége ellenére mégis cselekszenek, akik célokat állítanak maguk elé, bár tudják, mennyire hiábavaló minden cél.

Leverkühn>!

Alkotnunk kell tehát valamit, ami érzékileg jelenvaló marad, és ami persze példaszerűen magasodik mások előtt, de aminek a létrehozásában az ember magát is élvezi. Ily módon a tevékeny élet értelme nem valami külsődlegesbe helyeződik át, hanem megmarad az individuális megélés szférájában.

Leverkühn>!

Az élet megszenvedése szerinte a mély gyönyör feltétele, így hát gyönyör és szenvedés szükségképpen összetartoznak.