Nadrágba ​bújt felhő 22 csillagozás

Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart · Populart füzetek – világirodalom Interpopulart

Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Majakovszkij költészete a lelkemig hatolt, a versei csordúltig betöltötték a szívemet.

Némely versből áradt az agresszió, a halálvágy, a reménytelenség, ugyanakkor az erő, lázadás a rendszer ellen, megvolt végig ez a különös ellentét, amely néha furcsa kettőséget adott a kötetnek, ami nekem külön, rendkívűl tetszett.
Azthiszem, ha definiálnom kéne, ez számomra a nagybetűs művészet, a versek, a rímek, vagy a rímek hiánya se okoztak nekem csalódást, hiszen kárpótoltak a csodás, mélyenszántó gondolatok.:)

Mindenképpen újra olvasós lesz, hiszen még nem tudtam Majakovszkijval eléggé betelni, azthiszem „részeg vagyok és mindig szomjazom”. :D

„A sírásó felsóhajt,
örül, hogy végzett."

Együtt sóhajtozok ezzel a sírásóval, ugyanis végig azt éreztem, hogy Vlagyimir Majakovszkij egy hatalmas gödröt ás, miközben kommunista ideológiájú verseket szaval lelkesen gyűlölettel teli hangon, vörösen forgó szemekkel…Minden egyes oldalon közelebb kerültem ahhoz, hogy magával nyeljen ez a sötétség – hogy aztán egész éjszaka rossz kedvem legyen –, de szerencsére még éppen idejében fejeződött be ez a válogatás. Negatív, olykor káromkodó és istenkáromló versek ezek, sajnálom hogy sort kerítettem rá. Talán elrettentő példának jó volt kiadni…

berg>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Ivan Kozirev vasöntő elbeszélése (Hofi klasszikus), őszinte sajnálatomra, nem szerepel ebben a jellemzően politikus válogatásban. (Többek közt a „Pofon ütjük a közízlést” is kimaradt – a magyarulbabelben-en David Davidovics Burljuknál olvasható.) Ez persze nem baj. Az már inkább, hogy nincsenek évszámok a versek mellett, szerintem ez komoly hiányosság egy válogatáskötetben, így lemaradok a gondolkodó értelmiségi válaszairól, amivel jobban megérthetném az orosz századfordulós válságot, az első forradalmat, a húszas éveket.
A verseket nehéz csillagozni, annyival keményebb korban születtek, összevethetetlen a maival. A hang mai „szemmel” leginkább a veszett kutyáé. Parancsoló hangnem; nem egyszerűen agitál, hanem lincselésre buzdít („s te lámpavas, emeld mindig magasabbra/a kiontott belű terménykereskedőket”), az átélt kínok felhatalmazást adnak akármire. Ez azért már a kortársaknak is sok volt, meg tudom érteni. Kíméletlenül önazonos, az önpusztításig bezárólag. A forradalom felfalja saját gyermekeit, barátait és üzletfeleit. Költői magatartása Szilágyi Domokos és József Attila konokságára emlékeztet.

Dénes_Gabriella>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Valami fantasztikus, hogy mennyire idegesített és zavart majdnem minden egyes sora. Kevés ilyen szerző van – na jó, talán azok, akik magukat író-/költőzseninek kiáltják ki, közben meg…
Természetesen a bölcsészkalapot viselő énem értékeli a nyelvi játékot, a képeket… de én képtelen vagyok ezt E/1-ben még leírni is, úgyhogy ezt az élvezetet meghagyom az énrészemnek. Na meg a párt és az elvtársak… köhm.
Szóval nem mondom, hogy élvezhetetlen és csapnivaló… de azt sem, hogy ebből kell túladagolni magunkat egy borongós/szép napon.

Kicsibogár>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Néhol túl erős megfogalmazás, néhol elkalandozó,összességében nagyon tetszett. Szóvirágai érzékletesek és lendületesek. Újraolvasós lesz, ebben biztos vagyok.

Ildó>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

A versek olykor szokatlan tördelése mellett is megvan a saját ritmusa, erőteljes, különös képeket használ, és ezek mind lendületet adnak a verseinek, ami az olvasásukat is viszi előre. Olvasás közben szinte hallani, hogyan hangzana, ha szavalnák őket, és hogy milyen fokozott érzelmek vannak ezekben a versekben.
Azonban a sok forradalmi témájú vers mellett örültem volna még pár szerelmi témájúnak is.

lolajos>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Vlagyimir Majakovszkijról az átlagfiatal ma nem sokat tud. A 40 évig az ő nevét viselő budapesti utcát is visszakeresztelték Király utcának; kicsit idősebbeknek rémlik a középiskolából egy kommunista költő, aki lépcsősre szaggatott verssorokban írt Leninről meg a szovjet útlevélről; még többet tudóknak beugorhat az orosz avantgárd és futurizmus is.

Mielőtt olvasásba és főleg értékelésbe vágtam volna, megnéztem több életrajzát, ami az ő mélyebb megismerésén túl elvezetett múzsájához és elsődleges szerelméhez, Lilya Brikhez, majd annak nővéréhez, aki Elsa Triolet orosz/francia írónő, amúgy pedig Louis Aragon neves francia költő stb. felesége volt. Igen, Majakovszkij és Aragon de facto sógorok voltak (de jure ugyan a feminista Lilya nem volt Majakovszkij felesége, ám évekig furcsa háromszögben élt ugyanazokban a lakásokban, ágy-asztal alapon Oszip Brikkel, a férjével és Majakovszkijjal). Oszip egyebek mellett kiadta Vlagyimir verseit, Lilya és Elsa franciára fordította.

Kell a vizualitás is: néztem fotókat az elegánsan és hintáslegény trikóba öltözött, lobogó hajú és kopasz Majakovszkijról mindenféle kombinációban. Nagyon sok fényképen Lilya is szerepel – nem volt túl szép nő, de rendkívüli hatással volt a férfiakra. Majakovszkij jó grafikai készséggel is rendelkezett, több száz ún. ROSZTA (korabeli orosz hírügynökség) plakát képi és szöveges polgárpukkasztó alkotója. Darabokat, filmeket is írt, vett fel, szerepelt is néhányban. Lázad és harsog legtöbb versében, széttördel sorokat, múltat és jelent, futuristaként a jövőbe tekint. Mi másra, ha ott és akkor nem a szovjet jövőre fókuszál és ontja a ma már propagandának minősülő munkáit. Ezt értékeli benne Lenin majd Sztálin is, bár nemigen felel meg ízlésüknek stílusa. De nem igazi kommunista – nála sokkal kommunistább Aragon…

Virtuálisan ellátogattam a moszkvai Ljubjankán a Majakovszkij Múzeumba is. Először négy emeletnyi idegesítő, átláthatatlan, tarka káosznak tűnik, semmi vitrinsorokban óvott személyes relikvia, csak három dimenzióban odahányt szerkezetek, tárgyak, feliratok. De lassanként kibontakozik az idővonal és a logika, érthetővé, a költőre jellemzővé válik minden.

Ha a Szovjetunióban vagy a rendszerváltás előtti Magyarországon kiadott versválogatásait olvassuk, nyilván dominál a kommunista költő eszményítése. Időközben a fókusz átmozdulhat(na) a kevésbé durva társadalomkritikára, a szerelmi szálra, innovatív verselésére. Majakovszkij sokat utazott Európában, Amerikában, és ostorozta a kapitalizmust, de azt akár ma is megtehetné, mint ahogy a sok elkövetett szovjet/orosz galádságot is.

Néhány versnél egybevetettem az eredeti oroszt a fordítással. Meglepően jól adják vissza a szófordulatokat, hangulatot. Tetszik a Brooklyni híd, és uram bocsá, ha kivonjuk belőle a propagandát, a Vers a szovjet útlevélről is.

Lilikének megfogadta, hogy nem lesz öngyilkos: „A lépcsőházban nem vetem le magamat, / mérget nem iszom, / s ravaszt se húzok meg halántékomon…” De lett, szívlövéssel (bár az önkezűséget néhányan vitatták).

Olvassátok verseit, nézzétek plakátjait, ismerkedjetek ezzel a zsenibe hajló, különös, impresszív, de tán némileg szerethető fickóval.

Vass_Attila_2>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Ezt a gyöngyszemet nem hagyhattam ki, muszáj volt elolvasnom, és nem csalódtam.
Igy jár az, aki a regényéhez ötleteket gyűjt, utánanéz egy-két kifejezésnek, és lám, ez lesz belőle. Egyetlen hátránya van az ilyen mesteri alkotásokra való rábukkanásnak, hogy a regény addig is áll. :)
Ja, és amire rákerestem, az a csasztuska. :)
De legjobban Majakovszkij ezzel fogott meg és nyert meg magának:
„Csupán mi vagyunk korunk arca… A múlt szűk. Az akadémia és Puskin érthetetlen hieroglifák. Puskint, Dosztojevszkijt, Tolsztojt és a többit ki kell dobni a Jelenkor Gőzhajójából.” – Vlagyimir Majakovszkij

Jeth>!
Vlagyimir Majakovszkij: Nadrágba bújt felhő

Majakovszkij verseiben rengeteg dühöt és iróniát érzek. Szarkasztikus sorai mosolyra csaltak. A kötet elején lévő versek nem tetszettek annyira, de pont a címadó Nadrágba bújt felhőtől kezdve egyre jobban kezdtem élvezni a költő verseinek olvasását. Néhány versének a témája a kommunizmus volt, verseiben nagyon naivan állt ehhez a rendszerhez, de mint kiderült a versek írása a forradalom előtt, illetve után történtek, ahol még nem igazán láthatta a rendszer hibáit a költő. Az utolsó négy vers pedig megtörte egy kicsit ezt a haragos, dühös lendületet és inkább ilyen játékos, könnyed stílusban íródtak.

De hozzám,
ember,
– bár gúnyod bántott –
mégis te vagy a legközelebb.

Látod,
az ütő kezet hogy nyalja az eb?

Nadrágba bújt felhő

Félévenként
    ötszázat
        követel tőlem,
s huszonötöt
    a vissza nem küldött űrlapok miatt.
Munkám
termelési
    költségem milyen óriási
és mennyibe kerül
        a nyersanyagom.
Hogy a rím milyen jelenség,
            azt Ön is sejti persze.
E szót
    be akarnád
        gyömöszölni a sorba,
de nem hagyja magát –
            széttört, ni csak, csorba.
Adófelügyelő polgártárs,
Ez vonszol
        hőségen
            és a tél fagyán át.
Rohanok
    előleg s kölcsön hurkába tekeredve.
Polgártárs,
        sokezer évet,
és szív-milliókat
        mozgat!
Persze
    másfajta költőt is látok.
Sok költőnek
        illeszt be – s röhög.
Ez
    közönséges
        lopás és sikkasztás csak
az országot átfogó lopások között.
Ezek a
Készítse el
        végső
            mérlegem mielőbb!
Állítom
    – és szavamnak hinnie kell –:
a mai
S feltünik e nap
        az adófelügyelővel,
csodás ragyogásban,
            és tintabűzt okád.
Önnek csak a Mában horgonyzik meggyőződése,
váltson
        helyettem!

Isten,
ha igaz, hogy te vagy,
én istenem,
ha a csillagszőnyeg a te hímzéseddel készül,
ha ezt a naponta kínzóbb
fájdalmat is nekem
te küldted, Uram, gyötrésül –
akkor így várd érkezésem:
legyen rajtad bírói lánc, égi szigor,
s én pontos leszek,
egy napot se késem.
Hallgass meg,
Legfelsőbb inkvizitor!

Hátgerinc-fuvola

Úgy látszik,
Napjaim hídjáról lebillenek.
A lelkem pattanásig feszített kötél
S rajta a mély fölött mint szó-zsonglőr billegek.

Lunemorte P>!

Szívem kápolnájában a kórus lángol.

Nadrágba bújt felhő (részlet)

Mindarra, amit létrehoztak
felírom: nihil.

Nadrágba bújt felhő (részlet)

Júlia2005>!

Magányos lettem, mint utolsó szemgolyója annak, ki már vakulni kezd.

3. oldal.

Hiszen nem érdekli
Hogy bronz a teste
És az sem, hogy szíve – hideg vasdarabka.
Eldugná éjjelente
Csengését lágy
Női anyagba.

ParadoxH>!

és tán bőrömben posztol a
leghétköznapibb evangélium
tizenharmadik apostola.