Gyilkosok ​és szeretők 17 csillagozás

A szenvedélyek és a kielégülés magazinja a 2000 előtti évekből
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

A hátborzongató haláltáncregény színhelye ezúttal is Ústí nad Labem, közelebbről a Kotex vegyigyár tulajdonában levő ház, amelyben, mint egy különös óriáskerékben, megállíthatatlannak tűnő körforgás játszódik le. Elkeseredett harc folyik itt a földszinti nyomorúságos legényszállás ábrándokkal, vágyakkal, ambíciókkal teli lakói (az ostromló pirosak) és a második emeleti luxuslakás jóléttől eltunyult, passzívan védekező (az ostromlott kékek) között. A földszintről indul támadásba a huszonöt évesTrojan mérnök, hogy ha kell, akár emberéletek árán is, de valóra váltsa az amerikai képes magazinok alapján megálmodott álmait. És mire felverekszi magát a második emeletre és a Kotex vezérigazgatói székébe, az egykori ostromlóból ostromlott lesz, akinek nemcsak pozíciót, hanem puszta életét is védenie kell. Kezdődik minden elölről.

Eredeti cím: Milenci & Vrazi

Eredeti megjelenés éve: 1969

Ulpius-ház, Budapest, 2004
620 oldal · ISBN: 9639475904 · Fordította: Hosszú Ferenc
Európa, Budapest, 1983
580 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630728990 · Fordította: Hosszú Ferenc

Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők A szenvedélyek és a kielégülés magazinja a 2000 előtti évekből

Ha…
Ha 16 évesen olvastam volna (mert ugye akkor jelent meg), akkor az erotika fogott volna meg benne, mert itt kérem szex van dögivel, de azért ez nem pornó… de ugye az ösztönök, azok ösztönök.
Ha huszonévesen olvastam volna, akkor az dicsértem volna, hogy milyen jól megmutatta az örökké éhes ifjúságot. Én is éhes voltam akkoriban. …bár az egyik kedvencem volt a Hajtóvadászat öregekre.
Ha harminc évesen olvasom, a hatalmi harcok, a rendszerektől független mondhatni állandó játszmák leírását méltattam volna.
Most mindet dicsérem, meg azt a furcsa jellemábrázolást… a stagnáló és fejlődő (na nem pozitív értelemben) karaktereket.
Most értem, hogy a hatalom miért nem szerette Páral mérnök írásait. Szárazon pontosak, még akkor is, ha nem beszél a rendszerről. Az éppen aktuálisról. Nem is kell mert valahogy most olvasva, úgy tűnik, hogy a világ nem változik, csak átszíneződik. Időtálló ez a regény, ami jó… illetve nem jó, mert jobb lenne, ha legyinthetnénk, hogy ez csak a múlt.

Európa, Budapest, 1983
580 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630728990 · Fordította: Hosszú Ferenc
Lali P
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Régen olvastam. Akkor érdekesnek, modernek, mégis olvasmányosnak láttam. És egyúttal nagyon is léleksebészi munkának.
Különös világú, látásmódú regény. Valahogy a jelent, a sivár betonszagú létet színezi ki úgy, hogy azt látjuk, hogy egy ez dzsungel. Amiben aztán van minden.
Kemény tükör.

MrsBearSophie
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Most készülök majd újra elolvasni. Mert semmit nem értettem belőle, de megfogott a stílusa és a nyelvezete.Remélem most már a sztori is meglesz….

Kata_Zsófia_Márkus
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

„…ontotta könyörtelenül a gép a leghamisítatlanabb abszolút egzaktságot… s mindezt csupán két számmal, 0-val egy 1-gyel, valójában két állapottal: az áram nem megy át – az áram átmegy, az elektronikai sejtnek ugyanazzal a nyugalmi, illetve izgalmi állapotával, mint a a biológiai sejté a liliomban, a rothadó fekáliában, a csiga csápjában, a bika heréjében, az elefántormány hegyében vagy az emberi agy neuronjában, öröktől fogva való és örökké tartó pulzáció az élet pólusa és a halál pólusa között, a jó és a rossz, a szerelem és a gyűlölet, a fájdalom és gyönyör, az ördög és angyal – a sötétség és a világosság pólusa között.”

Ross P

--az emeleten léptek, kiabálás, nevetés, sírás, és a legmélyebb éjszakai csendből is a gyönyör gyöngyözése és a bánat zokogása hallatszik, s a kettő nagyon hasonlít egymásra, mert emberi, ami nedves…

regulat

– Azonnali hatállyal kirúgatom. Büntetendő cselekményt követett el. Kihívom a rendőrséget – -
– Könyörgök, azt ne. Ki nyerne vele?
Az különben sem megy. Mint villanyszerelő pótolhatatlan az üzemben. Az igazgatóval ellentétben. A szocializmus egyik hátránya.

Kata_Zsófia_Márkus

karacsonyfa

Házastársi szerelmünk megérett és kiteljesedett: nemi barátság lett belőle (a házassági 13. éve). Összeesküvő szövetség az ellenség ellen (valaha jó barát volt: hiszen így ismertük meg egymást), amely odakint les ránk. A szeretkezésünk: vidám, kíméletes, elismerő, hálás, racionális, kényelmes, egészséges, mentegetődző, tapintatos – HENTEREGNI VOLNA JÓ VALAMI TÖVISES SŰRŰBEN – és gyümölcse olyan, mint egy ápolt, körülárkolt, trágyázott, permetezett és nyesett, bogarak ellen meszes bevonattal, a rágcsálók ellen dróthálóval védett fa nagy, gömbölyded, gazdagon színezett, sima, csillogó, édes, jóllakató, tökéletes almája…amilyen a természetben nem is terem.

Ross P

Hogyan kerítsük körül magunkat az előnyomuló csőcselék ellen? Integrálni kell az elitjüket. Eggyel megy a dolog. Százzal, ezerrel, egy szociális réteggel. De kompakt milliárdokkal?

Ross P

– Alex úr, nem lenne jó, a változatosság kedvéért, elkezdeni itt… egy kicsit lakni?
– Te kölyök, ebben van valami. De semmi tegeződés meg hasonló bizalmaskodás – ne felejtsd el, hogy bunyóban erősebb vagyok!
– Van egy szép bicsakom – mosolygott Borek, s a tenyerére fektette tőrét –, import… – és a gombot megnyomva kiugratta a pompás soligneni acélt.
– Akkor viszont tegeződjünk – grimaszolt Alex barátságosan. – Kezdesz tetszeni nekem, te kölyök – pardon, Borek.

regulat

…a fiatalemberek mind frankók, még nem halottak…

ofeliar

Éjszaka olyan pusztaság van itt nálunk, mintha gyilkosságra vagy szerelemre volna teremtve. Minél többet gondolkodom ezen a két eseten, annál kevesebb különbséget látok köztük.

regulat

A plakáton hirdetett filmek: „Tűz van, kisanyám”…

ofeliar

Az élet: minden útelágazásnál a kisebb értelmetlenség választása.