Gyilkosok ​és szeretők 24 csillagozás

A szenvedélyek és a kielégülés magazinja a 2000 előtti évekből
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

A hátborzongató haláltáncregény színhelye ezúttal is Ústí nad Labem, közelebbről a Kotex vegyigyár tulajdonában levő ház, amelyben, mint egy különös óriáskerékben, megállíthatatlannak tűnő körforgás játszódik le. Elkeseredett harc folyik itt a földszinti nyomorúságos legényszállás ábrándokkal, vágyakkal, ambíciókkal teli lakói (az ostromló pirosak) és a második emeleti luxuslakás jóléttől eltunyult, passzívan védekező (az ostromlott kékek) között. A földszintről indul támadásba a huszonöt évesTrojan mérnök, hogy ha kell, akár emberéletek árán is, de valóra váltsa az amerikai képes magazinok alapján megálmodott álmait. És mire felverekszi magát a második emeletre és a Kotex vezérigazgatói székébe, az egykori ostromlóból ostromlott lesz, akinek nemcsak pozíciót, hanem puszta életét is védenie kell. Kezdődik minden elölről.

Eredeti cím: Milenci & Vrazi

Eredeti megjelenés éve: 1969

Ulpius-ház, Budapest, 2004
620 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639475904 · Fordította: Hosszú Ferenc
Európa, Budapest, 1983
580 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630728990 · Fordította: Hosszú Ferenc

Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők A szenvedélyek és a kielégülés magazinja a 2000 előtti évekből

Ha…
Ha 16 évesen olvastam volna (mert ugye akkor jelent meg), akkor az erotika fogott volna meg benne, mert itt kérem szex van dögivel, de azért ez nem pornó… de ugye az ösztönök, azok ösztönök.
Ha huszonévesen olvastam volna, akkor az dicsértem volna, hogy milyen jól megmutatta az örökké éhes ifjúságot. Én is éhes voltam akkoriban. …bár az egyik kedvencem volt a Hajtóvadászat öregekre.
Ha harminc évesen olvasom, a hatalmi harcok, a rendszerektől független mondhatni állandó játszmák leírását méltattam volna.
Most mindet dicsérem, meg azt a furcsa jellemábrázolást… a stagnáló és fejlődő (na nem pozitív értelemben) karaktereket.
Most értem, hogy a hatalom miért nem szerette Páral mérnök írásait. Szárazon pontosak, még akkor is, ha nem beszél a rendszerről. Az éppen aktuálisról. Nem is kell mert valahogy most olvasva, úgy tűnik, hogy a világ nem változik, csak átszíneződik. Időtálló ez a regény, ami jó… illetve nem jó, mert jobb lenne, ha legyinthetnénk, hogy ez csak a múlt.

Európa, Budapest, 1983
580 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630728990 · Fordította: Hosszú Ferenc
Lali P>!
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Régen olvastam. Akkor érdekesnek, modernek, mégis olvasmányosnak láttam. És egyúttal nagyon is léleksebészi munkának.
Különös világú, látásmódú regény. Valahogy a jelent, a sivár betonszagú létet színezi ki úgy, hogy azt látjuk, hogy egy ez dzsungel. Amiben aztán van minden.
Kemény tükör.

MrsBearSophie>!
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

Most készülök majd újra elolvasni. Mert semmit nem értettem belőle, de megfogott a stílusa és a nyelvezete.Remélem most már a sztori is meglesz….

Kata_Szabó_Márkus>!
Vladimír Páral: Gyilkosok és szeretők

„…ontotta könyörtelenül a gép a leghamisítatlanabb abszolút egzaktságot… s mindezt csupán két számmal, 0-val egy 1-gyel, valójában két állapottal: az áram nem megy át – az áram átmegy, az elektronikai sejtnek ugyanazzal a nyugalmi, illetve izgalmi állapotával, mint a a biológiai sejté a liliomban, a rothadó fekáliában, a csiga csápjában, a bika heréjében, az elefántormány hegyében vagy az emberi agy neuronjában, öröktől fogva való és örökké tartó pulzáció az élet pólusa és a halál pólusa között, a jó és a rossz, a szerelem és a gyűlölet, a fájdalom és gyönyör, az ördög és angyal – a sötétség és a világosság pólusa között.”

Ross>!

--az emeleten léptek, kiabálás, nevetés, sírás, és a legmélyebb éjszakai csendből is a gyönyör gyöngyözése és a bánat zokogása hallatszik, s a kettő nagyon hasonlít egymásra, mert emberi, ami nedves…

regulat>!

– Azonnali hatállyal kirúgatom. Büntetendő cselekményt követett el. Kihívom a rendőrséget – -
– Könyörgök, azt ne. Ki nyerne vele?
Az különben sem megy. Mint villanyszerelő pótolhatatlan az üzemben. Az igazgatóval ellentétben. A szocializmus egyik hátránya.

Kata_Szabó_Márkus>!

Ross>!

A diáklány természetesen állati nagyra meresztette rám a kukucsát, ami azt jelenti: „Na mi van?”, és ilyenkor az embernek rögtön pimaszul közelebb kell ülnie és belefogni, mondjuk azzal, hogy ma hőség van, vagy hogy megengedi-e, hogy lefényképezzem, vagy hogy hány óra van, és éppen ez az őrült hülyéskedés, ami pokolian deprimál. Miért nem lehet, mondjuk, csak úgy, egyszerűen egymásra mosolyogni, esetleg nem is lenne a dologból semmi, esetleg viszont egy akkora szerelem, mint egy ház, no de nem erről van szó, hiszen kölcsönösen mérgezzük itt egymás életét, és az embereknek tulajdonképpen mindig meg kellene találniuk azt a pillanatot, amikor, mondjuk, csak úgy egymásra mosolyognának, és aztán mennének a dolguk után. Csakhogy a valóságban az emberek állandóan arra vannak felkészülve, hogy pimaszul rájuk csapunk, teledumáljuk a fejüket, megerőszakoljuk, aztán kirúgjuk őket – ha viszont nem ezt csinálod, akkor kreténnek tartanak.

Ross>!

– Miért ugrasz nekem, amikor én csak azt próbálom megmagyarázni… hogy például nem úgy mondják, hogy „Niarchose”.
– Hanem?
– Niarcha. És az Antibes-t is rosszul ejted.
– Fontos ez?
– Nem… de néhány dolgot te sohasem fogsz megérteni. Végül is, mi fontos a világon?
– Egyetlenegy dolog.
– A technológia?
– Az is, nagyon. De a legfontosabb valami egészen más…
– ?
– Az éhség. Ezt viszont te nem fogod soha megérteni. Voltál már valaha az életedben éhes?
– Éhes?… Várj, megpróbálok visszaemlékezni… Azt hiszem, még nem voltam… De mégis, megvan! Egyszer, még egészen kicsi koromban… Borjúsült volt ebédre, amit én halálosan utáltam, ezért hát makacskodtam, és fölmentem a szobámba. Aztán este a vacsorához irtózatosan, de irtózatosan éhesen mentem le!
– Még azt a borjúsültet is megetted volna?
– Bifszteket csináltak nekem, hogy már ne morcoskodjak. A szüleim nem voltak szadisták.

– Ki adta neked ezt?
– Ezt? Ezt… magam szereztem.
– És nem szerezhetnéd meg azt a bibliát is… magad? Vagy egy Shakespeare-t, Byront, Browningot, Keatset, Chestertont, Greent…
– Dehogynem, de ez… ez ugyanolyan szegények ópiuma, mint a te bibliád.
– Olvastad valaha?
– Én? Nem olvastam, de…
– De tudod, hogy ópium…
– Hiszen ezt mindenki tudja, tudományosan megcáfolták és egyáltalán, az embernek szüksége van ópiumra. A kábítószerek élvezetében különbözünk az állatoktól.
– Miért választottad hát éppen ezt a kábítószert? – És Julda újabb undorodó bökése a fehér Jacht oldalán lépegető csaknem meztelen nő felé.
– Hogy legalább képeken lássam mindazt, amihez másképp nem juthatok, érted? Éhségből – érted már? Egyetlenegy rendes ruhám van és két fehér ingem, az egyiknek már foszladozik a gallérja – itt viszont száz fehér meg zöld meg ibolyaszínű meg ezüst szmokingom és briliánsgombocskám van. Vizet reggeliztem a csapból, hagymás kolbászt ebédeltem a védőitalként juttatott tejjel, és vacsorára kristallizált ipari gyümölcscukrot fogok enni lopott karalábéval, s hozzá a szerelőktől irgalomból kapott kortynyi meleg sört – itt viszont üvegtálaim vannak tele fantasztikus falnivalókkal és a Blanc de Blanc arany üvege ezüst jégvödörben, immár második éve ebben a ronda szobában lakom mindenféle jöttmentekkel, akik idecsapódnak, még ez a szénával kitömött priccs sem az enyém – ebben viszont fehér hálószobám van, kék fürdőszobám, piros ebédlőm, könyvtárszobám nyers faburkolattal és saját bárom forgatható fehér székecskékkel a zöld szőnyegen – és mindez ráadásul egy Monte-Carlo mellett horgonyzó jachton… De legfőképp azért a méregért olvasom, hogy mi mindene van másoknak. És abban a hitben, hogy mindebből egyszer én is megkaparintok valamit.

Ross>!

Hogyan kerítsük körül magunkat az előnyomuló csőcselék ellen? Integrálni kell az elitjüket. Eggyel megy a dolog. Százzal, ezerrel, egy szociális réteggel. De kompakt milliárdokkal?

Ross>!

– Alex úr, nem lenne jó, a változatosság kedvéért, elkezdeni itt… egy kicsit lakni?
– Te kölyök, ebben van valami. De semmi tegeződés meg hasonló bizalmaskodás – ne felejtsd el, hogy bunyóban erősebb vagyok!
– Van egy szép bicsakom – mosolygott Borek, s a tenyerére fektette tőrét –, import… – és a gombot megnyomva kiugratta a pompás soligneni acélt.
– Akkor viszont tegeződjünk – grimaszolt Alex barátságosan. – Kezdesz tetszeni nekem, te kölyök – pardon, Borek.

regulat>!

A plakáton hirdetett filmek: „Tűz van, kisanyám”…

Csacsilla>!

Megszületvén a fogamzásgátló rendszabályok nem ismerete miatt, a partner megtartása, a lakás megszerzése érdekében avagy a halódó házastársi szerelem protézisaként Európa földrajzi középpontjában, hogy itt leélje a statisztikailag átlagos 71,4 évét Hacsak persze nem döntenek eme kuckó termonukleáris kipucolásáról

146-147. oldal (Európa,1983)