Terra ​incognita 4 csillagozás

Vladimir Nabokov: Terra incognita

Elbeszéléseit – akár regényeit – olvasva azt tapasztaljuk, hogy Nabokovról nagyjából mindent el lehet mondani, amit íróról, irodalomról eddig elmondtak, és mindennek az ellenkezője is igaz. Ugyanúgy írt „sült realista” műveket, mint metafizikai, ismeretelméleti kérdéseket jungi ősképekkel, gnoszeológiai bohóctréfákkal megjelenítő, szójátékokból formált regényeket; vannak művei, amelyek „lefekszenek” az elvárásoknak, máskor úgy semmibe veszi az éppen uralkodó ízlést, mint egy feudális nagyúr legutolsó jobbágya lelkivilágát; életszagú orosz emigránsok, német, amerikai kisemberek együtt jelennek meg a világirodalom jellegzetes figuráinak tulajdonságaival felruházott „absztrakt” hősökkel; a hétköznapi élet lestrapált színhelyeiről járatlan metafizikai mezőkre nyílik írásaiban átjárás – és hogy ezt a bőséget megduplázzuk, említsük meg, hogy oroszul és angolul is egyforma színvonalon írt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Bronzlovas Kráter

Penguin, London, 2011
70 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780141196169
Kráter, Budapest, 1995
128 oldal · ISBN: 9637583467 · Fordította: Bratka László

Archibald_Tatum>!

„Ez rendben is lenne – mondtam –, de ki és mi alapján döntötte el, hogy hely illeti őket a múzeumban?” „Most pedig tekintse meg ezt a koponyát” – hadarta lendületesen, hogy elterelje a figyelmem. „Mégiscsak szeretném tudni, hogy miből vannak! – vágtam a szavába. „A tudomány…” – kezdte, de aztán elakadt, és helytelenítő pillantást vetett az üvegről az ujjára tapadó porra.
Megtekintettem még egy kínai vázát […]

94. oldal, A múzeumban (Kráter Műhely Egyesület, 1995)