Laura ​modellje 9 csillagozás

Nabokov utolsó szerelmes levele a kimondhatatlanhoz
Vladimir Nabokov: Laura modellje Vladimir Nabokov: Laura modellje

Igazi irodalomtörténeti szenzáció Nabokov utolsó, befejezetlen regényének megjelenése – és csemege a szerző sok millió olvasójának világszerte. Bepillanthatunk annak a zseniális elmének a működésébe, amely halhatatlan remekművek egész sorát alkotta meg. Az 1977-ben elhunyt Nabokov azzal bízta feleségére, Verára a kéziratot, hogy égesse el, de az asszony nem volt rá képes. Mikor 1991-ben ő is elhunyt, a hagyaték Nabokov fiára szállt. A kézirat egy svájci széfben pihent, és Dmitri Nabokov hosszas vívódás után döntött úgy, hogy engedi a megjelentetését. A 138 jegyzetlapon fennmaradt kézirat egy művészi erotikus regény kezdeménye: hősei egy Philip Wild nevű tudós és felesége, a szexuálisan túlfűtött Flora. A regény főként a halál kérdéseivel foglalkozik – Wild meditáción keresztül próbálja elpusztítani önmagát…

Eredeti cím: The Original of Laura (Dying is Fun)

Európa, Budapest, 2011
310 oldal · ISBN: 9789630791571 · Fordította: Dunajcsik Mátyás

lotaria>!
Vladimir Nabokov: Laura modellje

Vladimir Nabokov: Laura modellje Nabokov utolsó szerelmes levele a kimondhatatlanhoz

Nagyon tetszett a könyv formája és az, hogy máshogy kellett vele bánnom, mint egy „rendes” könyvvel. Gondolok itt arra, hogy fejjel lefele kellett olvasnom. Nem volt hosszú, tetszett, a többi műhöz is kedvet kaptam, viszont ez, a formán túl nem győzött meg (talán nem is ennek kell meggyőznie) Nabokov felől, legalábbis én így gondolom, mindenesetre élmény volt nézegetni a kézírást és néha angolul olvasni, aztán váltani a fordításra.

egy_ember>!

Flora elképesztően vékony lány volt. A bordái is kilátszottak. Csípőcsontjainak kitüremkedő gömbjei homorú altestet kereteztek, mely meghazudtolta a „has” fogalmát. Páratlan csontozata rögtön belekerült egy regénybe – sőt, valójában ez adta a regény titkos szerkezetét, miközben még néhány versnek is alapjául szolgált.

egy_ember>!

A kísérlet – bár bevallottan igen egyszerű dologról volt szó – megerősített abban a hitemben, hogy jó úton haladok, és hogy az ön-feloszlatás általi halál az ember által megismerhető leghatalmasabb eksztázissal jutalmazza meg az arra vállalkozót.

egy_ember>!

Egy önmegsemmisítési folyamat, melyet az akarat megfeszítése vezérel. Az élvezet, amely a csaknem elviselhetetlen eksztázissal határos, abból származik, hogy érezzük: az akarat számára eddig ismeretlen munkába kezd: olyan pusztításba, mely paradox módon egyfajta kreativitást is felszabadít a totálisan szabad akarat alkalmazása során. Megtanulni, hogy a test életerejét saját eltörlésére használjuk fel, feje tetejére állítva ezzel a vitalitást.

Kapcsolódó szócikkek: kreativitás
zoja>!

Igazán nem hiszem, hogy a gerincvelő volna az egyetlen, vagy akár a fő vezetője azon extravagáns üzeneteknek, melyek az agyamba jutnak. Erről többet kell megtudnom – a különös megérzésről, hogy létezik valami rejtekút, hogy úgy mondjam, melynek mentén akaraterőm parancsai oda-vissza közlekednek, inkább az idegek árnyéka, mintsem konkrétan az idegek mentén.

krtacek>!

Megtanítottam a gondolatot, hogy felvegye egy birodalmi neurotranszmitter mimikrijét, és félelmetes hírnökként vigye el önmegsemmisítésemről szóló parancsomat a saját agyamnak. Az öngyilkosságból így lesz élvezet, …

krtacek>!

A meghalni kívánó diák legelőször is azt kell megtanulja, hogy belső iskolatáblájára képes legyen felvetíteni egy mentális képet saját magáról. Ez a felület, mely szűzies tisztaságában inkább sötét szilvakék, mint fekete, átlátszatlan mélységgel rendelkezik, nem más, mint az ember csukott szemhéjának belső felülete.

lotaria>!

Ugyan mi lehet szomorúbb annál, mint mikor egy elbátortalanodott művészt nem a saját közhelyen betegségei visznek a sírba, hanem a felfedés rákfenéje, mely lassan felemészti egykoron híres képeit […]

Ezt a könyvet itt említik