Sanghaji ​fogság 8 csillagozás

Utazás a túlélés reményében
Vivian Jeanette Kaplan: Sanghaji fogság

A mű egy fasizmus elől menekülő bécsi család igaz történetét mondja el. Az Ausztriát kényszerűségből elhagyó családot Kína fogadja csak be – hétezer mérföldnyi utazás után érkeznek meg az ismeretlen országba. A város, ahová letelepedhetnek, a japán-kínai háború ütközőzónája, amely teli van ópiumbarlangokkal és fényűző szórakozóhelyekkel. A várost az elképesztő nyomor és a döbbenetes fényűzés között húzódó szakadék választja ketté. A pusztító járványok és az utcán heverő holttestek látványa mindennapos. Az európai szörnyűségek elől menekülő zsidó család Kínában pokoli körülmények közé kerül. A megpróbáltatások között gyakran a hétköznapi emberekből lesznek igazi hősök…

Alexandra, Pécs, 2004
298 oldal · ISBN: 9633688884 · Fordította: Getto Katalin

anni_olvas>!

Vivian Jeanette Kaplan: Sanghaji fogság Utazás a túlélés reményében

Érdekes könyv volt, ilyen oldalról még nem láttam bemutatva a II. világháború távol-keleti aspektusait. Összességében mégis valahol szerencsés család, hiszen a deportálástól megmenekült, ugyan egy teljesen idegen kontinensen, idegen kultúrában, és sajnos a háború elől sem elrejtőzve kellett boldogulniuk. Ajánlom a téma iránt érdeklődőknek.

marcipan007>!

Vivian Jeanette Kaplan: Sanghaji fogság Utazás a túlélés reményében

A könyv olvasása előtt nem is hallottam arról, hogy Ázsiában is fogadtak zsidó menekülteket. Példaértékű, ahogy a család minden helyzetből a legjobbat próbálja kihozni és a legreménytelenebb körülmények között is megpróbálnak boldogulni, az írónő nagyon szép emléket állított a szüleinek.

Galambdúc>!

A brit kormány nagylelkűnek szánt gesztusként felajánlja, hogy hajlandó befogadni 10000 németországi, ausztriai és csehszlovákiai zsidógyereket, de csak felnőtt kíséret nélkül. „Kindertransport” – így emlegetik az akciót. Hitetlenkedve olvassuk a hírt. Elszakítani a gyerekeket a szüleiktől, és keresztény nevelőszülőkhöz helyezni őket – hiszen ez bűn! Mégis, a zsidók még ezt is méltánylással fogadják, tudomásul véve, hogy mást nem várhatnak a világtól.
Az Egyesült Államok közzé teszi saját bevándorlási kvótáját, mely a következő három évre vonatkozóan az eddigieknél is szigorúbban korlátozza az emigránsok beáramlását; a bevándorlási kérelmek többségét elutasítják. Az amerikai hatóságok alig leplezett közönnyel azt javasolják a jelentkezőknek, hogy várjanak türelemmel. Az emberek elkeseredése egyre nő, amit az öngyilkosságok emelkedő száma is jelez.

Galambdúc>!

– Nem értem, és sosem fogom megérteni annak a hataloméhségnek az indítékait, amely az öngyilkos akciókat és az egész háború irányítja, de tény, hogy a kamikazék támadásai folytatódnak.
– Miért nem adják már meg magukat? – kérdezem Poldit.
– Ilyen a természetük. A japánok egész másként vélekednek életről és halálról, mint mi. Elfogadják a halál bizonyosságát, ám a meghalás mikéntjének mindennél nagyobb jelentőséget tulajdonítanak.
Értetlenül csóválom a fejem. Ha a saját életüket sem becsülik, akkor mi késztetheti meghátrálásra őket?