Emberszabású ​majmok 16 csillagozás

Vitus B. Dröscher: Emberszabású majmok Vitus B. Dröscher: Emberszabású majmok

Milyen eszközöket készítenek a csimpánzok? Mire jó a kurkászás? Tudnak-e beszélgetni velünk az emberszabású majmok? Vitus B. Dröscher, a magatartáskutatás tudományával foglalkozó művek ismert szakírója az emberszabású majmok – a csimpánz, a bonobó, a gorilla és az orángután – lenyűgöző világával ismerteti meg az olvasót. Képet kaphatunk e majmok életmódjáról és viselkedéséről, fejlett intelligenciájáról, kommunikációs készségéről és beszédes arcjátékáról. A szerző elkötelezett állatvédőként nyomatékosan felhívja a figyelmet az emberszabású majmok fennmaradását súlyosan fenyegető veszélyekre: az élőhelypusztításra, a vadászatra, az élve-befogásra, az illegális kereskedelemre. Nagyon sokat kell azért tennünk, hogy ezeket a különleges állatokat megőrizzük.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2005
48 oldal · ISBN: 9789639446670 · Fordította: Frenkel Éva
Tessloff és Babilon, Budapest, 1993
48 oldal · ISBN: 9637937196 · Fordította: Varga Csaba

lepetitlys P>!

Kifejezetten tetszett, spoiler
Nem tudtam, hogy ilyen intelligensek, és hogy csak ezek az állatok ilyen intelligensek. Illetve, hogy ennyire hasonlít a génállományunk.
Olyan szeretettel beszélt a könyv az állatokról, és mutatta be a kutatásokat és a kutatókat, akik nekik szentelték az életüket, hogy szívesen elmennék Szumátra-Jáva-Borneó erdeibe.

Smici P>!
Vitus B. Dröscher: Emberszabású majmok

Talán az egyik legjobb Mi Micsoda kötet. Legalábbis azok közül, melyeket eddig olvastam. Aktuálisabb a többi kötetnél, de ennek is több oka van.

Az aktualitását az adja, hogy az emberszabású majmokat, de úgy általában a majmok többségét aránylag könnyen lehet megfigyelni.

A könyv minden fontos információ tartalmaz az emberszabású majmokról. Bemutatja élőhelyüket, társadalmuk felépítését, evolúciójukat, táplálkozási és viselkedési szokásaikat. Az információkat élethű, igényes rajzok egészítik ki. A könyvben fellelhető fényképek mai szemmel nézve is szépek, megállják helyüket. Minden emberszabású majmot adattáblázat mutat be röviden, mely velős, informatív, és mai tudásunk szerint is eléggé pontos. Amolyan dióhéjben szemlélteti a bővebben kifejtetteket.

A könyvben szó esik az emberszabásúak kutatásában úttörő szerepet vállaló két nagyszerű kutatóról, Jane Goodallról és Diane Fosseyról is. Elképesztő felfedezéseket tettek, és nekik köszönhető, hogy az azóta eltelt idő során az emberek többsége rájött, hogy ezek a főemlősök a mi rokonaink, akár tetszik ez nekünk, akár nem. Nézzünk rájuk, akár a kezükre, vagy az arcukra, viselkedésükre, szokásaikra, egyáltalán bármire, ami jellemzi őket. A csimpánzzal génkészletünk 98%-a megegyezik. Sajnos Fossey az életével fizetett kutatásaiért, és a főemlősök védelméért.
Jane Goodallal volt szerencsém találkozni, roppant szerény és elkötelezett hölgy.

A végén bár röviden, de kitér a szerző az emberszabásúak és az ember közös ősére, evolúciójára, de ez nincs túlzottan részletezve. Nyilván a sorozat oldalszám-kerete is közrejátszott ebben.
Összességében egy nagyon jól összeállított kis könyvecskével van dolgunk, megfelelő nyelvezettel és illusztrációval, valamint teljesen kielégítő információmennyiséggel.

Lahara IP>!
Vitus B. Dröscher: Emberszabású majmok

Egy időben érdekeltek a majmok, akkor szívesen olvastam ezt. Azt hiszem, hatodikos koromban.