ABC 2 csillagozás

Vítězslav Nezval: ABC

Mindnyájan a betűk bűvöletében élünk: szinte percről percre szembekerülünk velük, nemcsak kéziratokban és könyvekben, hanem neonfényeken, újságokban, hirdetéseken és hivatalos nyomtatványokon is. Századunk nagy cseh költője, a Lenin-díjas Vitězslav Nezval valóságos szürrealista ódát szentelt az ABC betűinek: játszik a megmosolyogtató és meghökkentő hasonlatokkal – de mindez nem üres formai játék, költői akrobatamutatvány: Nezval arról énekel, hogy a „Tizedik Múzsa”, a nyomtatott betű, az egész világot képes közvetíteni számunkra. A Magyar Helikon Könyvkiadó szeretettel ajánlja az ABC himnuszát mindazoknak, akik meg tudják becsülni az emberiség egyik legnagyobb találmányának, a könyvnyomtatásnak nemcsak hasznos voltát, hanem teljes gazdagságát és minden szépségét is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Helikon minikönyvek

Magyar Helikon, Budapest
62 oldal · Fordította: Rákos Sándor

Jenci_néni>!
Vítězslav Nezval: ABC

Egy verset tartalmazó minikönyv és nyomdaipari műremek. Karácsonyra vagy szülinapomra kaptam egy nyomdaipari mérnöktől.
De a mérete ellenére ez a kötet nem lakott kabátzsebben, mert magát a verset nem kedvelem annyira, Nezvalnak sokkal jobb versei vannak.
És van egy mini kötete több verssel, ami A legtöbbet olvasott verseskötetem, sokáig hordtam magammal kabátzsebben.

Scalard>!
Vítězslav Nezval: ABC

Egy értek az előttem szólóval, ez a vers egy afféle ujjgyakorlat lehetett a költőnek, amiben leginkább az ötlet az értékelendő, miszerint verset írt azokhoz a betűkhöz, amelyből megalkotja egy író, költő a műveit. Aztán, hogy ez hogy sikerült, már más tészta. Másik nagy előnye, hogy tíz perc alatt elolvasható, szóval sok ilyet értékelsz, és azt a benyomást kelted, mennyire olvasott ember vagy. Te ismered ezt a Nezvalt.

De viccet félretéve a három csillag a kiadásnak szól, amit nem is igazán értek, miért pont egy ilyen versre pazaroltak. Kettő-három sorhoz egy gyönyörű illusztráció, bőrkötés, ráadásul a ritkább a Helikon Lilliput sorozatából, szóval ha valahol meglátod csapj le rá, aztán vagánykodj vele… mondjuk a JAK táborban :D