– Leszúrták. Két centi széles, körülbelül 12 centiméter hosszú torkéssel. Máj, a tüdő alsó lebenye, hasi ér. Sok vért vesztett, de még súlyosabb volt a belső vérzés. Valamivel négy óra előtt történhetett. Dulakodásnak nincs nyoma a testén. A fejbőre megrepedt, valószínűleg egy élesebb tárgyba ütötte esés közben a fejét. Ettől elveszítette az eszméletét, ezért a gyilkos valószínűleg azt hitte, hogy meghalt. Igyekezett megszabadulni tőle. Mindkét sarkán horzsolások, néhány méteren keresztül lábbal a földön húzták. – Bagota közben meg is mutatta a nyomokat a rendőröknek. – A ruháján sörrel keveredett cigarettahamut, némi ételmaradékot találtam, mármint a saját vérén és a beleragadt fűszálakon kívül.
– A sört miből állapította meg – kérdezte Tihanyi.
– A szagából, őrnagy. Persze, ha szükséges, elvégezhetik majd az anyagvizsgálatokat.
– Milyen a vércsoportja?
– Az nem sokat segít. Nullás, Rh pozitív.
– Nemi erőszak történt?
– Nem, uram. A nő szűz… (tovább)
A táncosnő halála 2 csillagozás
Kedvencelte 1
Várólistára tette 1

Kiemelt értékelések


Vitéz Ferenc: A táncosnő halála Metafizikus detektívregény
Méltatlanul mellőzött ez a regény – nemcsak itt, a Molyon, de, amennyire érzékelem, máshol is. Ebben, közvetett módon a kevéssé ismert, nembudapesti kiadónak, és a – feltételezem – kis példányszámnak, közvetlenül pedig annak lehet szerepe, hogy az olvasók egyszerűen nem ismerik ezt a könyvet. Pedig ez egy jó kis történet.
Az olvasó kétféle jót kaphat: egyrészt egy izgalmas nyomozás részesei lehetünk (áldozat, nyomozók, rejtély, stb.), másrészt – hopp! – egy kis művészettörténeti betekintést Medgyessy Ferenc, debreceni szobrász életébe és művészetébe. Aki szereti a krimit és a képzőművészeteket, annak feltétlen ajánlom.
Azt azért hozzá kell tennem, hogy egy krimihez képest ez a könyv túlságosan gazdag művészettörténeti és művészetfilozófiai eszmefutattásokban, ami esetleg zavarólag hathat az olvasóra (mert nincsenek szervesen a bűnügyi szálhoz fogva). Másrészt a szerző szemmel láthatóan nem krimit akart írni, hanem egy kicsit mást, amit az alcím is jelez – metafizikus detektívregény.
A történet Debrecenben játszódik, de mivel tárgya és főszereplője egyetemesen magyar, sőt, magyarosan egyetemes, ezért mindenkihez szólhat.
Nekem olvasás közben A vörös oroszlán jutott az eszembe – mindkét regényben megjelenik a halhatatlanság misztériuma. Szepes Mária történetében – paradox módon – a létezés szennyétől megtisztult halhatatlanság a végcél, Vitéz Ferencében pedig az évszázadok valóságán átívelő, a múltat velünk együtt megélő, és a jelenben nekünk tükröt mutató művészet.
A szerző ezzel a rövidke, 200 oldalas regényével (egy kis) mítoszt teremtett – szerintem ez a legtöbb, amit egy író elérhet (a mítoszok élnek a legtovább).


Vitéz Ferenc: A táncosnő halála Metafizikus detektívregény
Nagyon élveztem a regény mind nyomozói, mind pedig művészettörténeti vonalát. Egyetértek Tutajos értékelésével, miszerint – az értékelések láttán – keveset olvasott és nem túl népszerű regényről van szó, pedig sokkal többet érdemelne.
Ha újra Debrecenben járok, biztosan meg fogom keresni az említett alkotásokat.
Népszerű idézetek




„Debrecenből kerültem elő szobrásznak, hogy, hogy nem, ezt magam sem értem – írta Medgyessy 1944-es önéletrajzában. – Hiszen Debrecen sohasem volt nagyon termőföldje a művészeteknek. De befogadója sem. Inkább bizalmatlan, gyanakodó, mint lelkesedő fajta. Csokonai állapította meg róla, hogy a kövér disznók és a sovány poéták városa.”
57. oldal (Néző Pont, 2008)
Vitéz Ferenc: A táncosnő halála Metafizikus detektívregény




1958. július 20-án kelt útra Medgyessy Ferenc immár a mennyboltok szobrait faragni. Hetvenhét éves volt. Mesei kort élt meg.
54. oldal (Néző Pont, 2008)
Vitéz Ferenc: A táncosnő halála Metafizikus detektívregény




Arra gondolt, hogy volt a nő arcában valami szoborszerű. Persze, a halál teszi szoborrá az arcot, és nem feltétlenül az utolsó pillanatokat merevíti ki. Inkább összegzi a sorsot az ember maszkja, általa talán végig lehet követni az egész életet.
28. oldal
Vitéz Ferenc: A táncosnő halála Metafizikus detektívregény
Hasonló könyvek címkék alapján
- Sz. Kürti Katalin: Medgyessy Ferenc és Debrecen
·
Összehasonlítás - Vámos Miklós: Apák könyve 91% ·
Összehasonlítás - Tar Sándor: Szürke galamb 89% ·
Összehasonlítás - Kiss Zsuzsa: Városmesék 90% ·
Összehasonlítás - Kate Pilloy – Sas Botond: Az érem mindkét oldala ·
Összehasonlítás - Debrecen zöld éke ·
Összehasonlítás - Perjéssy-Horváth Barnabás: Határsáv ·
Összehasonlítás - Vancsó Éva (szerk.): Ajtók és átjárók 76% ·
Összehasonlítás - Pierrot – Gábor Endre: Az ördög köve 78% ·
Összehasonlítás - Izsó Mária (szerk.): A Főnix dala ·
Összehasonlítás