Van ​értelme! 1 csillagozás

Kálvária lélegeztetőgéppel
Virt László: Van értelme!

E ​kis könyv a hétköznapokról szól, olyan hétköznapokról, melyeket mi napról napra élünk, mégis csaknem egyedinek tekinthetők. Szülő és gyermek viszonyáról lesz szó, olyan kapcsolatról tehát, amelyről a pedagógia, a pszichológia, a szociológia már könyvtárnyi irodalmat produkált, és amelyről – tán épp ezért – gyakran mondunk közhelyeket. A mi estünk mégis egyedi. Három gyermekünkből kettő lélegeztetőgépen él, akiket (egy bizonyos doktriner, hagyományos egészséghatósági felfogás számára elfogadhatatlanul) otthon gondozunk, és a gépi lélegeztetés mellett mesterségesen táplálunk.
Helyzetünk egyedisége, leányaink állapotának ritkasága miatt lehetne engedni olyan kísértésnek, amely hatásvadász eszközökkel, az életben tartáshoz szükséges különböző, akár naponta többször, sokszor végzett beavatkozások leírásával lúdbőröztetné az olvasót. Ilyen kísértésnek nem engedek. Leányaink nem arra szolgálnak, hogy olcsó bulvárlapokat színesítsenek. Leányaink boldogok, szeretik az életet, és… (tovább)

Új Ember, Budapest, 2005

dianna76 P>!
Virt László: Van értelme!

Virt László: Van értelme! Kálvária lélegeztetőgéppel

Ez gyenge volt. Egyáltalán nem erre számítottam. A kálvária alatt a mindennapok malmát értettem, a küzdelmet a két gépi lélegeztetett gyermekkel. Ehelyett a könyv 2/3 része hivatali leveleket, jogszabályokat, és azok nemlétét, valamint kérelmeket tartalmaz, belevegyítve mindebbe a politikát, nem kihagyva az ügyben érintett tisztviselők neveit, aztán a tv adók embereit. Sőt, még Hitler is említésre kerül. Így már értem miért van ez a könyv a raktárba dugva, ahonnan úgy kellett kikérni. Nyilván beletartoztak ezek is a család történetébe, de túl sok volt belőlük, többedszer olvashattam ugyanazokat az érveket-ellenérveket az otthoni lélegeztetéssel kapcsolatban. Ma már szerencsére megvan erre a jogszabály, s megfelelő körülmény esetén hamar kiutalják a lélegeztetőt, s hazavihető a gyermek. Amúgy megértettem a család elkeseredését és dühét. És igen, a számok önmagukért beszélnek! Valóban sokkal több anyagi terhet jelent egy tartósan beteg intenzív osztályos ellátása az államnak, OEP-nek, mintha az otthoni gondozását támogatnák.
De térjünk vissza a könyv azon részére, ami érdekelt. Anna, az idősebb lány kapcsán volt szó a gondozási, ápolási feladatokról, egyéb nehézségekről, és a lelki háttérről. Hát igen, sokszor a környezet nem tudja, hogyan kellene helyesen reagálnia a tragédiát megélt emberrel, ill. családdal szemben. Nem a sajnálatra van ilyenkor szükség, hanem empátiára, és odamenni segíteni bármiben, amiben tudunk. spoiler Észrevenni hogy csak csendre, együttérző ölelésre van-e szükség, vagy beszélgetésre, meghallgatásra. Tudom, ezt nehéz… S így vannak emberek akik inkább leszakadnak, elmaradnak az érintett szülőktől. Nagy kár, és ez nagyon nem jó! Kell, hogy az átélt tragédia után is érezze az ember, hogy nincs magára hagyva. Meghúzódva, nem tolakodóan, de ott vannak mögötte az ismerősök, ha éppen szüksége volna valakire.
A könyvecske szóba hozza, hogy mennyire fontos a beteg gyermek és egészséges testvére(k) közti egyensúly. Nem szabad a mérlegnek a beteg felé billennie, s ezt a Virt szülők nagyon jól csinálták. Mindenképpen nehéz egy tartósan beteg gyermekkel, de gépi lélegeztetettel… Mindez duplán! Ez tényleg 24 órás készenlét!
Ami számomra megdöbbentő volt, hogy a szülőket nem érdekelte, ha a következő gyerek is beteg lesz, az abortuszt elutasították. Pedig a genetikai vizsgálat egyértelműen kimutatta (volna)! Hihetetlen! Miért akarják emberek küzdeni, szenvedni látni, majd eltemetni a gyereküket pár évesen????!!!!!! Próbáltam utánanyomozni meddig éltek a kislányok. Csak Annáról tudtam meg, hogy 2006-ig. De gondolom Kata sem élt sokáig. Álmuk legyen békés!

Új Ember, Budapest, 2005

dianna76 P>!

A trauma szorosabbra fogja vagy elszakítja a család összetartó kötelékeit.

dianna76 P>!

[…] leányunk nevelése azt jelenti, hogy végigkísérjük őt rövid földi életén, megadjuk neki azt a szeretetet, amely minden gyermeknek jár, hogy ezáltal értelmes legyen az élete.

dianna76 P>!

Akit szeretnek, mert szerethetnek, az él. Akit nem szeretnek, mert elzárják tőle a szeretet forrásait, az meghal.

dianna76 P>!

[…] bármikor haljon is meg valaki, örök élete van. Feleségem erre azt mondta, ő nem angyalkát akart, és ebben tökéletesen igaza volt, erre nem tudtam mit válaszolni. Én sem angyalkát akartam, hanem három-négy egészséges gyermeket.

dianna76 P>!

Megtapasztaltuk, hogy ahol beteg gyermek van a családban, ott nemcsak az életrendet alakítja át a szokásostól elütő helyzet, hanem többé-kevésbé az emberi kapcsolatokat is korlátozza.

dianna76 P>!

[…] kommunikatív szeretet nélkül elsorvadunk, nem lehet teljes értékű az életünk, mert ezáltal vagyunk emberek.