Mrs. ​Dalloway / A világítótorony / Hullámok 17 csillagozás

Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

A ​jövő időt nem kell komolyan vennünk. Ez a fajta modern regény már javában létezik ekkor, és nem utolsósorban éppen Woolf munkássága révén, aki főművei közül már megírta a Mrs. Dalloway-t (1925) és A világítótorony-t (1927). Az előbbi fő erénye nem a módszerek újdonsága, hanem a tudattartalmak látszólagos káoszát elrendező tökéletes forma. Ahogy Németh László írja: „Ha a magukkal beszélő alakok szálló gondolatsora egy-egy kivetített szerpentin: Virginia Wolf a szerpentindobálás nagyművésze. Minden belső monológ a formaérző ízlés biztonságával szeli át a regényjátszóterét, s csak amikor az utolsó szalag is kirepült, látjuk, hogy az alakokat, csillárokat, pálmákat összeszövő háló egyetlen kitűnő formai gondolat. Nemcsak a szalagok futásirányából, kereszteződéseiből él ez a kép, de a színek feleseléséből s csavarodásuk ritmusából is. Clarissa gondolatai másképp ugrálnak, mint Peteré vagy az őrült Septimusé, más ritmusra és más színben. S e sok szín, e sok irány, e sokféle ritmus… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világirodalom klasszikusai Európa

Európa, Budapest, 1987
738 oldal · keménytáblás · ISBN: 963074077X · Fordította: Tandori Dezső, Mátyás Sándor

VargaÍriszDóra I>!
Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Emlékszem, hogy ötös. Nagyon emlékszem.

Bejegyzett olvasási dátum: 2005 augusztus.

A ceruzás aláhúzásokon túl, kis felkiáltójelek a margón. A szamárfülezés szokatlanul gazdag palettán mozog. Vannak itt szokásos alsó, felső szamárfülek, némelyiken szintén felkiáltójellel, de aminek most hirtelenjében – idő hiányában – nem tudok a nyitjára jutni: egy alsó origamiszamárfül, szamárfül a négyzeten (szamárfül ellenkező irányból visszafelé is szamárfülezve), melyhez nem társul szövegbeli jelzés… Majd egyszer megfejtem, és idézgetek.
A szamárfülekről még annyit, hogy a férjem nem használ könyvjelzőt, nagy szamárfülekkel jelöli, hol tart a könyvben, amin mindig mélyen megbotránkozom, viszont az teljesen rendjén való, hogy magam telerakom a könyveket ilyen-olyan kis szamárfülekkel. Hát hogy van ez: amit szabad a kisökörnek, nem szabad Jupiternek?

Azért egy találomra idézet: „Mert vannak pillanatok, amikor az ember sem gondolkozni, sem érezni nem tud. S ha nem érzünk, sem nem gondolkozunk, akkor?… tűnődött.

vighagika>!
Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Nem volt rossz. Jó volt, hogy mindhárom mű pont olyan hosszúságú volt, hogy ne legyen szenvedős és szájbarágós. Nem lesz a kedvencem, de nem bánom, hogy olvastam.

Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Egy teljes év… Nagyon megküzdöttünk egymással, én és ez a kötet.
Az Órák című film miatt látatlanban rajongtam a Mrs. Dalloway-ért, de rá kellett jönnöm, hogy sokban különböznek egymástól. Woolf stílusa és hangulatai megkapóak voltak, ahogy maga Mrs. Dalloway is. Első olvasmánynak egészen kellemes és új élmény volt, de a film ennek ellenére jobban megtart magának.
Aztán jött A világítótorony, és elsöpörte szinte minden kíváncsiságomat. Döcögtem a lapokon, itt érdektelen szócsépléssé vált számomra az írónő gondolatfolyama. Hosszú hónapokra le is tettem a könyvet.
Viszont a Hullámok megint egy más dimenzióba húzott magával. A három közül ez a regény tette rám a legnagyobb hatást. Sodort magával, hat teljesen különböző, tökéletesen összetett személyiség és lélek legnagyobb mélységeibe, akikben annyi a közös, hogy kisgyermekkoruktól öregkorukig különös barátság fűzi őket össze, miközben mindegyikük elszigetelődik a maga világában. Itt éreztem igazán lényegét a Virginia Woolf-féle folyamnak – ennek a hat életnek az előrehaladtával vetésforgóban kapjuk az adott benyomásokat, vágyakat vagy félelmeket, mindenkinél a saját jelleméhez illőt. Bármelyik karakter szereplője lehetne akárki életének – olyan ügyesen lettek megalkotva, hogy megismerhessük őket családunkban, barátaink között vagy akár önmagunkban.
Akárhogy is, amikor becsuktam, hatalmas sóhaj szakadt fel bennem, hogy ezt a túl régóta fejem felett lebegő szellemet végre visszatehetem a könyvespolcra…
off

Európa, Budapest, 1987
Caroline>!
Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Lendületes, harsogó stílus, részletgazdag leírások. Természetes folyamként sodródó belső asszociációs monológok. A szólamok koherens egymásba kapcsolódása. Emberi lelkületek egyetlen napja. Egyedi regénystílus, amelyben a cselekmény abszolút másodrangú és a jelen lét kerül abszolút privilegiális helyzetbe. – Ilyen gondolatokat hozott felszínre bennem Virginia Woolf és a tőle megismert első regényem. Egészen biztos, hogy egy szövevényes barátság kezdete ez. :)

ritamatuska>!
Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Mrs. Dalloway érdekes történet, egy egész élet története egy napba sűrítve

szodav>!
Virginia Woolf: Mrs. Dalloway / A világítótorony / Hullámok

Ebben a kiadásban is olvastam Woolf regényeit! Az élmény így változatlan!

Lulu88 I>!

Az egész lét, minden, amit teszünk, dallamos, ragyogó, lelkesítő, elillan, s ünnepélyes érzéssel önmagunkká, legigazibb lényünkké zsugorodunk, a sötétség ék alakú, mások számára láthatatlan magvává.

310. oldal (A világítótorony)

Lulu88 I>!

[…] még mindig rendelkezett azzal a csodálatos képességgel, hogy: legyen, létezzen; hogy mindent, mindent összegyűjtsön annak a pillanatnak a fókuszába, melyben megjelenik, megfordul, ruhája stólájával beleakad egy másik nő ruhájába, nevetve szabadítja ki magát, s teszi mindezt olyasvalakinek az oldott magabiztosságával, aki elemében van ott, ahol éppen van.

219. oldal (Mrs. Dalloway)

Lulu88 I>!

És azt hiszem, valójában meztelenek vagyunk. Csak enyhén takar bennünket ránk gombolt öltönyünk, s ezek alatt a járdák alatt csigák, csontok és csend honolnak.

553. oldal (Hullámok)

Lulu88 I>!

[…] mert ritka eset, ha nem érez szorongást az ember, mikor a lélek falai átlátszóvá válnak.

652. oldal (Hullámok)

Lulu88 I>!

Mert eljutott oda, hogy belássa végre: az egyetlen, ami szóra érdemes, nem egyéb, mint amit az ember érez.

241. oldal (Mrs. Dalloway)

Lulu88 I>!

[…] megvolt benne az a rendkívüli képesség – némely nők nagy adománya –, hogy akárhol volt is éppen, légkört, kis világot teremtett maga körül.

96. oldal (Mrs. Dalloway)

Lulu88 I>!

[…] egy sóhaj, egy karnyújtás, egy hirtelen támadt elhatározás, egy rádöbbenés –, ezek azok, amelyeknek igazán nyoma marad.

173. oldal (Mrs. Dalloway)

Lulu88 I>!

A folyóparton sétálva imádkoztam azért, hogy örökké a világ peremén mennydöröghessek, ahol nincs semmi növényzet, csak itt-ott néhány márványoszlop.

632. oldal (Hullámok)

Lulu88 I>!

Különös, ahogy a halottak ránk vetik magukat az utcasarkon vagy álmainkban.

691. oldal (Hullámok)

Lulu88 I>!

[…] ugyanazt a sürgető vágyat éreztem magamban, mely egész életem mozgatója volt: hogy föl-le dobáljon a hangok hullámverése, az egyetlen ének; hogy föl-le hánykódjam a szinte eszméletlen érzések, örömök, győzelmek és vágyak morajló árján.

695. oldal (Hullámok)