Hasta ​II. 1 csillagozás

Szellemi tanulmányok
Virág László (szerk.): Hasta II.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hasta Persica

Persica, Budapest, 2014
120 oldal · puhatáblás

jivanmukta >!

Vessük fel a következőt: az ember valamiről álmodik. Ilyen kérdéseket már sokszor felvetettem az efelé orientálódó társaságokban, amelyek eredménye általában nagy csőd volt. Egyszer a következőt vetettem fel: valakinek van egy visszatérő álma, például azt álmodja, hogy amikor reggel kilép az ajtón, egy hatalmas fekete kakas jelenik meg. Van-e ennek valamilyen pszihológiai jelentősége?Többen azt mondták, hogy igen, van, sőt megpróbáltak ennek valamilyen jelentést, értelmezést adni, ami persze engem egyáltalán nem érdekelt. Azután hozzátettem: most tételezzük fel, hogy az illető nem álmában, hanem ébren, minden reggel, amint kilép a házából, találkozik egy nagy fekete kakassal. A kérdés az, hogy ennek van-e jelentősége az ő karakterét illetően? Mert ha azt mondják, nincs, akkor a másik esetben sincs. Az emberre az is jellemző, amit életében, ébrenléti életében átél, mert ontológiai értelemben nincs alapvető különbség az álomnak nevezett álom és az ébrenlétnek nevezett álom között. Mert azt mondják, ha az álomban dialógust folytatok, akkor tulajdonképpen én mondom azt, amit a másik fél mond. Mindez rendben van; de csak akkor van rendben, ha ugyanezt az ébrenléti állapotra is kiterjesztjük; mert itt az „én” ugyanúgy én vagyok és a „nem-én” ugyanúgy én vagyok; és alacsonyabb szinten is igaz ez – az álombeli létező szintjén, amely autonóm létező a maga körén és az álom létformájának megfelelő létrendi keretek között –, mint ahogy az ébrenlétben is így van. És első és végső fokon persze: az én vagyok.

38-39. oldal, László András: A pszichológiai irányzatok korlátai (Persica Kiadó, 2014)